Szaktudás Kiadó Ház ZRt. (2008)
Szaktudás Kiadó Ház ZRt. a TÁMOP 4.1.2 pályázat keretein belül
A rend növényei döntően lágyszárúak, ritkán cserjék. Változatos felépítésűek, igen sok ősi bélyeggel, mint apokarp termőtáj, spir°Ciklikus virágfelépítés, határozatlan számú viráglevél, sok porzó. A magházuk felső állású, a sok, külön összeforrt termőlevelekből általában tüsző vagy aszmagcsokor termés fejlődik. A magban kicsiny embrió található. Alkaloidokat tartalmaznak, ezért az állatok gyakran kerülik a fajokat. Virágjaik színesek, sokszor feltűnők, rovarbeporzásúak. Három fontos hazai családjukból több fajnak jelentős természeti értéke van.
Hunyorfélék családja-Helleboraceae
A termés tüsző, ritkán magányos, inkább tüszőcsokor. A szirmok mézfejtőkké alakulnak. A csészelevelek nagyok, lepelszerűek, vörösesek vagy zöldek. A virágok aktinomorfak vagy zigomorfak.
Boglárkafélék családja-Ranunculaceae
A termés aszmag, ritkán magányos, inkább aszmagcsokor. A virágtakaró színes, kettős vagy egynemű lepel, vagy csökevényes. Mézfejtők előfordulhatnak. A virágok színesek és aktinorf szimmetriájúak.
Bazsarózsafélék családja-Paeoniaceae
A virág magános, aktinomorf, a virágtakaró kettős, az átmenet a lomblevelektől a felleveleken át a csészelevelekig folytonos. A tüszőtermések csoportosan állnak (tüszőcsokor).
Védett hazai fajaik (pl.):
Bánáti bazsarózsa (Paeonia officinalis FV) mészkedvelő cseres-tölgyesek, ritkábban gyertyános-tölgyesek szélén, főképpen félárnyékos helyen érzi jól magát. Mecsek- Zengő – bennszülött igen szűk areájú faj
Pirosló hunyor (Helleborus purpurascens), Pilis-Visegrádi-hegységben éri el elterjedésének nyugati határát. Üde bükkösökben él.
Téltemető (Eranthis hyemalis) elterjedése pl.: Zemplén, Bükk, Pilis, Mezőföld, Kisalföld. Szórványos üde erdőkben él, ültetik és kivadul. A török időkben kerülhetett az országba. A Dunántúl egyes gyertyánosaiban tömeges.
Zergeboglár (Trollius europaeus) Láprétek, láperdők, hegyi patak menti ligetredők jégkori, szubalpin reliktumfaja (Bátorliget)
Méregölő sisakvirág (Aconitum anthora) Xerotherm középhegységi erdőkben, sziklagyepekben él
Kárpáti sisakvirág (Aconitum moldavicum) bükkösök jellemző faja. Északi középhegység, kárpáti szubendemizmus
Erdei szellőrózsa (Anemone sylvestris) erdős-szepp faj (Kisalföld, Duna-Tisza köze)
Tátogó kökörcsin (Pulsatilla. patens) (FV!) Homoki sztyeprétek lakója. Egyedüli hazai előfordulása a bátorligeti Nagylegelő.
Leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) sztyeprétek (Nyugat- és Dél-Dunántúl, Kisalföld Nyírség, Duna-Tisza köze)
Magyar kökörcsin (Pulsatilla pratensis ssp. hungarica) (FV!) mészkerülő homokpusztagyepekben. A Nyírség és a Bodrogköz bennszülött növénye
Fekete kökörcsin (Pulsatilla pratensis ssp. nigricans) köves lejtőkön, homokpusztagyepekben. Középhegységeinkben Egertől a Balatonig előfordul
Erdélyi hérics (Adonis x hybrida) (FV!) Különleges hibrid-populáció, amely az egykor itt élt pontusi A. volgensis posztglaciális melegkori reliktum génállományát is őrzi. Élőhelye sztyepréti fragmentumokban, Békésben, (Csorvás, Szabadkígyós)
Tavaszi hérics (Adonis vernalis) sztyeplejtőkön, lösz és homokpusztagyepekben, (középhegységek, Dunántúl)
Erdei borkóró (Thalictrum aquilegiifolium) nyíltabb tölgyesekben, erdőszéleken él (Mezőföld, Nyírség, Duna-Tisza köze)
Sziklai borkóró (Thalictrum foetidum) mészkősziklagyepekben, melegkori reliktum faj (Bükk, Naszály)