Pásztorné Varga Katalin, Várterész Magda, Sági Gábor
Panem Kft.
A bizonyításelméletben az eldöntésprobléma megoldásához szükséges levezetés megkonstruálása nagyon kényelmetlen. Gyakran a legegyszerűbb formula levezetése is igen hosszadalmas, és ami még nagyobb probléma, a levezetések általában nem hasonlítanak a matematikában szokásos érvelésekre.
Hogy a gyakorlatban is hatékonyan lehessen a bizonyításelmélet eldöntésproblémáját megoldani, a levezetési sémákra vonatkozó speciális segédszabályok egész rendszerét dolgozták ki. Segítségükkel a bizonyításelméleti levezethetőség igazolható a levezetés tényleges megkonstruálása nélkül. A segédszabályok ugyanakkor szoros analógiát mutatnak a szokásos matematikai érvelés gyakorlatával is, ami könnyűvé teszi a levezethetőség igazolását. Ezen szabályok rendszerét nevezik a természetes levezetés technikájának, amit az irodalom Gentzen nevéhez köt ([63]).
A természetes levezetés technikája mellett Gentzen kidolgozott egy másik – ún. szekventekkel dolgozó – kalkulust is. Gentzen szekventkalkulusa is igen kényelmesen használható az eldöntésprobléma megoldására, mivel a levezetési szabályok egyszerűen és a levezetendő szekventben szereplő formulák szerkezete által meghatározott sorrendben alkalmazhatók.
Legyenek és ítéletlogikai formulák tetszőleges – esetleg üres – halmazai, és pedig ítéletlogikai formulák. Jelöljük a fejezetben egyszerűen a halmazt -val és a -t is -val. A 6.6. és a 6.7. táblázatokba gyűjtöttük össze a természetes levezetés technikájának ítéletlogikai szabályait. A levezetési szabályok szekvenciákat tartalmaznak – egy kivételével – vonallal elválasztva. A vonal alatt egy, a vonal felett pedig egy vagy két szekvencia található. A szekvencia egy formulahalmazból valamely formulának az ítéletkalkulusban való levezethetőségére vonatkozó állítást jelöl. Egy természetes technikai szabály is mindig egy állítást jelöl: ha adva van(nak) a vonal feletti szekvenciá(ka)t megalapozó ítéletkalkulusbeli levezetés(ek), akkor megkonstruálható a vonal alatti szekvenciát megalapozó levezetés is.
A strukturális szabályok igazolása nagyon egyszerű. Az azonosság törvényét – egyedül itt nincs vonal – például az egyetlen formulából álló levezetés bizonyítja. A bővítés, a szűkítés és a felcserélés szabálya esetén a vonal feletti szekvenciát megalapozó levezetés egyúttal a vonal alatti szekvenciát megalapozó levezetés is. Vizsgáljuk meg most a vágás szabályát. A dedukciós tétel szerint ha , akkor . Ekkor viszont a -t és a -t igazoló levezetések konkatenációja megalapozza -t. A felsorolt strukturális szabályokat gyakran alkalmazzák a levezetések létezésének igazolása során külön hivatkozás nélkül is.
Table 6.6. A természetes levezetés technikájának strukturális szabályai
az azonosság törvénye | |
| |
a bővítés szabálya |
a szűkítés szabálya |
|
|
a felcserélés szabálya |
a vágás szabálya |
|
|
A természetes levezetés technikájának vannak ún. logikai szabályai is. Az ítéletlogika minden logikai összekötőjeléhez két szabályt fogunk kapcsolni, egy ,,bevezető” szabályt (-szabály) és egy ,,alkalmazó” szabályt (-szabály). A bevezető szabály arra vonatkozik, hogyan igazolható egy negációs, egy konjunkciós, egy diszjunkciós, illetve egy implikációs formula levezethetősége. A alkalmazó szabály pedig arra, hogyan kell bánni bizonyos negációs, konjunkciós, diszjunkciós, illetve implikációs formulákkal egy szekvencia megalapozása során.
A logikai szabályok igazolása sem nehéz. Bebizonyítunk néhányat, a többit az olvasóra bízzuk.
Az implikáció bevezetésének szabálya épp a dedukciós tétel.
Az implikációt alkalmazó szabály: Ha adottak a és a állításokat megalapozó levezetések, a kettő konkatenációja után alkalmazható a modus ponens, és így épp -nek egy, a -ból való levezetését állítottuk elő.
A diszjunkció bevezetése: Ha adott -ból -nak a levezetése, akkor az axiómát beírva a levezetésbe alkalmazhatjuk a modus ponenst, és máris megkaptuk a -ból az egy levezetését.
A diszjunkció alkalmazása: Ha adottak a és a állításokat megalapozó levezetések, akkor a dedukciós tétel miatt megkonstruálhatók a és a állításokat megalapozó levezetések is. Ezt a két levezetést konkatenáljuk, és írjuk le az axiómát. Kétszer alkalmazva a modus ponenst megalapoztuk, hogy . Írjuk be a levezetésbe a vonal alatti szekvenciából az hipotézist, és ha most újból alkalmazzuk a modus ponenst, megkapjuk a -t megalapozó levezetést.
6.2.1. PÉLDA. Lássuk be a természetes levezetés technikájával, hogy
A bizonyítás során a természetes levezetés technikai szabályait ,,felülről lefelé” használtuk fel:
|
|
[ az azonosság törvénye alapján ] |
|
|
[ az azonosság törvénye alapján ] |
|
|
[ 1-ből és 2-ből ] |
|
|
[ 3-ból ] |
|
|
[ ] |
|
|
[ ] |
A gyakorlatban a természetes technikai szabályokat inkább ,,alulról felfelé” szoktuk alkalmazni: amikor igazolni kell egy vonal alatti állítást, elegendő bebizonyítani, hogy a vonal feletti állítások igazak. Ekkor világosan látható, hogy a felsorolt szabályok elég jól tükrözik a matematikusok által széles körben használt bizonyítási módszereket.
Például a diszjunkció alkalmazása megfelel az esetelemzés módszerének. Ha le kell vezetni -ből -t, akkor az esetelemzés a következőképpen történik: ha igaz, akkor vagy , vagy igaz, ezért elegendő két esetet megvizsgálni. Külön-külön le kell vezetni -ból -t és -ből -t.
A negáció bevezetése a matematikai gyakorlatban az indirekt bizonyítás, azaz az ellentmondáshoz való visszavezetés módszere. Hogy bebizonyítsuk -t, elegendő – feltéve, hogy teljesül – ellentmondáshoz jutni, vagyis egy -t kiválasztva -ból levezetni -t és -t is.
6.2.2. PÉLDA. Konstruáljuk meg a 6.2.1. példabeli
levezetést a természetes levezetés technikáját ,,alulról felfelé” alkalmazva. Ha alkalmazzuk kétszer az implikáció bevezetésének szabályát, az
bizonyítandó állítást kapjuk. Felhasználva a negáció alkalmazásának a szabályát az
megalapozandó szekvenciát nyerjük. Ezután a negáció bevezetésének szabályával visszavezethetjük a kérdést arra, vajon levezethető-e az hipotézisekből valamely formula és annak negáltja is. E hipotézisekből viszont az azonosság törvénye miatt és is levezethető.
6.2.3. PÉLDA. Igazoljuk, hogy
Alkalmazva az implikáció bevezetésének a szabályát háromszor, megkapjuk az egyszerűbb bizonyítandó szekvenciát:
A negáció bevezetésének a szabályát felhasználva, elegendő -t hozzácsatolni a szekvencia feltételeihez és valamilyen ellentmondást levezetni. Belátjuk, hogy a hipotézisekből levezethető és . Mivel szerepel a hipotézisek között, az azonosság törvénye szerint teljesül, hogy
Tehát már csak az
szekvenciát kellene megalapozni. Ehhez alkalmazva az implikáció alkalmazásának a szabályát például az
és az
állításokat kell bizonyítani. Az első az azonosság törvénye alapján igaz. A második szekvencia megalapozását újból az implikáció alkalmazása szabályának felhasználásával kíséreljük meg. A bizonyítandó
és
szekvenciákat az azonosság törvénye igazolja. Ezzel befejeztük a feladat megoldását.
6.2.4. PÉLDA. Ebben a példában azt bizonyítjuk be, hogy . Első ötletünk az, hogy alkalmazzuk a diszjunkció bevezetésének a szabályát. Ekkor vagy a , vagy a szekvenciát kellene megalapoznunk, ami nyilvánvaló, hogy nem megy. Próbálkozzunk másképp. helyett – alkalmazva a negáció alkalmazásának a szabályát – igazoljuk a
szekvenciát. Most felhasználva a negációnak a bevezetését, mutassuk meg, hogy a hipotézis ellentmondáshoz vezet. Megalapozható ugyanis például
Az első szekvencia igazolását visszavezethetjük (negáció bevezetésével) a következő két szekvenciára:
A bal oldali szekvencia az azonosság törvénye miatt nyilvánvaló, a jobb oldali a szekvenciából (azonosság törvénye) nyerhető diszjunkció bevezetésével. Hasonlóan bizonyítható a
szekvencia az alábbiak segítségével:
6.2.5. PÉLDA. Most lássuk be, hogy . A negáció bevezetésének a szabályát alkalmazva a
szekvenciák megalapozhatóságának igazolására vezetjük vissza a bizonyítást. Az első szekvencia az azonosság törvénye. A második bizonyításához a diszjunkció alkalmazásának szabályát használjuk, így a
szekvenciák megalapozhatóságát kell bizonyítanunk. Az első itt is az azonosság törvénye. A második szekvencia igazolása pedig a vágás szabálya felhasználásával visszavezethető a
szekvenciák megalapozhatóságának bizonyítására. Az első szekvencia esetén az implikáció alkalmazásának a szabályával már az azonosság törvényét kapjuk:
A második esetben pedig a negáció bevezetésével ellentmondáshoz jutunk:
Felvetődhet az a kérdés is, hogy ha egy formulahalmazból az ítéletkalkulusban levezethető egy formula, akkor ezt be tudjuk-e mindig bizonyítani csupán a természetes levezetés technikájával. Tegyük fel, hogy a szekvenciát a levezetés megalapozta. Ekkor minden -re vagy hipotézis, vagy axiómaformula, vagy van olyan , hogy a és a formulákból modus ponenssel állt elő.
Ha hipotézis, azaz eleme a formulahalmaznak, akkor a az azonosság törvénye.
Ha az (A1)–(A10) axiómasémákból nyert formula, akkor bizonyítható természetes technikával (ezeket a bizonyításokat az olvasóra bízzuk), így – a bővítés szabálya alapján – is bizonyítható természetes technikával.
Tegyük végül fel, hogy a modus ponenssel állt elő a és a formulákból. Ha a és a szekvenciák megalapozhatók természetes technikával, akkor az implikáció alkalmazásának a szabályával a -t is bizonyítottuk.
Tehát a levezetés minden formulája esetén bizonyítható természetes technikával.
A predikátumkalkulus eldöntésproblémájának megoldásakor is alkalmazhatjuk a természetes technikát. Mivel ha , akkor is, így a természetes levezetés technikájának ítéletlogikai szabályait használhatjuk. Nyilvánvaló azonban, hogy további logikai szabályokra is szükség van. A 6.8. táblázatban megadunk két kvantort bevezető és két kvantort alkalmazó szabályt. Ezekkel a szabályokkal egészítjük ki a természetes technikai szabálygyűjteményünket. Most a 6.6., a 6.7. és a 6.8. táblázatokban legyenek és egy rögzített elsőrendű logikai nyelv formuláinak tetszőleges – esetleg üres – halmazai, és formulák, változó és pedig tetszőleges term a nyelvben.
Igazoljuk a természetes levezetés technikájának kvantoros szabályait is:
Az univerzális kvantor bevezetésének szabálya éppen az általánosítás szabálya (6.1.44. tétel).
Az univerzális kvantor alkalmazásának szabálya: Ha adott a szekvenciát megalapozó levezetés, akkor a axiómát beírva a levezetésbe alkalmazhatjuk a modus ponenst, és máris megkaptuk egy levezetését -ból.
Az egzisztenciális kvantort bevezető szabály: Ha adott a szekvenciát megalapozó levezetés, akkor írjuk be az axiómát a levezetésbe, és alkalmazzuk a modus ponenst. Így -ból levezettük -t.
Az egzisztenciális kvantor alkalmazásának szabálya: Ha adott a szekvenciát megalapozó levezetés, akkor a dedukciós tétel miatt megkonstruálható a szekvenciát megalapozó levezetés is. Ebből az általánosítás szabálya miatt – mivel – adódik. Ha most a levezetésbe beírjuk a axiómát (lényeges, hogy ), alkalmazhatjuk a modus ponenst. Ezzel megkapjuk a egy levezetését -ból. A dedukciós tétel újbóli alkalmazásával pedig igazoltuk, hogy .
6.2.6. PÉLDA. A természetes levezetés technikája segítségével példánkban bebizonyítjuk, hogy . A hipotézis egy egzisztenciálisan kvantált formula, tehát az egzisztenciális kvantort alkalmazó szabály szerint elég igazolni, hogy , hisz . A jobb oldali negáció miatt érdemes alkalmazni a negáció bevezetést: alapozzuk meg az
szekvenciákat. Az első az azonosság törvénye. A második igazolása az univerzális kvantort alkalmazó szabály segítségével vezethető vissza az szekvenciára, ami szintén az azonosság törvénye.
6.2.7. PÉLDA. Most pedig a szekvenciát fogjuk természetes technikával megalapozni. A negáció alkalmazása szerint próbáljuk meg ehhez a -t bizonyítani. Negáció bevezetésével a
szekvenciák igazolására vezethetjük vissza a feladatot. Az első szekvencia most is az azonosság törvénye. A második igazolásához használjuk fel az univerzális kvantor bevezetésének szabályát, és lássuk be, hogy . Újból a negáció bevezetése segítségével folytatva a levezetést kapjuk, hogy a
szekvenciákat kellene megalapozni. Az első szekvencia megint az azonosság törvénye. A második az egzisztenciális kvantor bevezetésének szabálya alapján a szekvencia megalapozásával igazolható, ami pedig az azonosság törvénye.
Végül az olvasóra bízzuk annak belátását, hogy ha a predikátumkalkulusban egy formula levezető valamely formulahalmazból, akkor – a predikátumkalkulusbeli levezetés tényleges megkonstruálása nélkül – csak a természetes levezetés technikáját alkalmazva is be lehet ezt bizonyítani.
6.2.8. DEFINÍCIÓ. (A SZEKVENTEK SZINTAXISA) Legyenek és ítéletlogikai formulák tetszőleges, véges, nemrendezett sorozatai. Ekkor a párt szekventnek nevezzük és -val jelöljük.
Megengedjük, hogy a szekventben akár , akár egyetlen formulát se tartalmazzon. Ha a sorozat üres, a szekventet -val, ha a sorozat üres, -lal jelöljük. Mindkét formulasorozat is lehet üres, ekkor a szekvent üres szekvent, amit jelöl. Ha az és a (nemrendezett) formulasorozat, továbbá és ítéletlogikai formulák, akkor -t írunk, ha az szekventre akarunk hivatkozni.
Az ítéletlogika nyelvének rögzített interpretációja esetén terjesszük ki a Boole-értékelést szekventekre is.
6.2.9. DEFINÍCIÓ. (A SZEKVENTEK SZEMANTIKÁJA.) Legyen az ítéletlogika nyelvének egy interpretációja, pedig -beli Boole-értékelés. Legyen pontosan akkor igazságértékű, ha van olyan a formulasorozatban, hogy vagy van olyan a formulasorozatban, hogy . Egyébként rendeljen a szekventhez igazságértéket.
Figyeljük meg, hogy a definíció alapján
,
,
,
,
,
és így tovább. Azaz a szekventek szemantikája szerint írhatjuk általánosan azt, hogy
Gondolhatunk tehát a szekventre úgy is, mint speciális alakú formulára: implikációra, melyben az implikáció bal oldalán a sorozat formuláinak konjunkciós, a jobb oldalán a sorozat formuláinak diszjunkciós láncformulája áll. Továbbá ha a szekventben üres, az implikáció bal oldalán a tautológiát, ha üres, az implikáció jobb oldalán a kielégíthetetlen formulát kell elképzelni.
Két szekventkalkulust adunk meg. Az első Gentzen strukturális szabályokat is tartalmazó kalkulusa (G-kalkulus; 6.9. táblázat), a második pedig Curry strukturális szabályoktól mentes kalkulusa (C-kalkulus; 6.10. táblázat).
A szekventkalkulusokban – hasonlóan az ítéletkalkulushoz – axióma(szekvent)séma segítségével egy-egy kitüntetett szerkezetű szekventet, valamint néhány levezetési szabályt rögzítünk. Az axiómasémák és a levezetési szabályok száma a természetes levezetés technikájára emlékeztet minket: egy-egy axiómaséma található a kalkulusokban, és minden logikai összekötőjelhez két levezetési szabályunk van. Az axiómasémákból formulahelyettesítéssel állnak elő az axiómaszekventek, egy levezetési szabály pedig szekvent(ek)ből új szekventet állít elő. Például a szabály segítségével a következőképpen állíthatunk elő szekventet: ha rendelkezésünkre állnak a és a szekventek, akkor azt mondjuk, hogy a levezetési szabállyal előáll a szekvent.
A szekventkalkulusok megadása után bevezetjük a szekventkalkulusbeli bizonyíthatóság fogalmát. Ehhez most szemléletes utat választunk: a bizonyítás során ún. levezetésfát készítünk szekventekből a kalkulusok alapján. Megjegyezzük, hogy a bizonyításelméletben is dolgozhattunk volna hasonló módon. Legyen K vagy a G-kalkulus, vagy a C-kalkulus.
6.2.10. DEFINÍCIÓ. A K-kalkulusbeli levezetésfa és a levezetésfa magassága a következő:
A K-kalkulus minden axiómaszekventje egy (egyetlen szekventből álló) levezetésfa, ez a szekvent lesz a levezetésfa gyökere. A levezetésfa magassága 1.
Ha magasságú olyan K-kalkulusbeli levezetésfa, amelynek gyökere valamely K-kalkulusbeli levezetési szabályban épp vonal feletti szekvent, akkor a levezetési szabállyal a vonal alatti szekventet előállítva
is K-kalkulusbeli levezetésfa, ahol az szekvent a kapott levezetésfa gyökere, és a levezetésfa magassága .
Ha és rendre és magasságú olyan K-kalkulusbeli levezetésfák, melyek gyökerei valamely K-kalkulusbeli levezetési szabályban épp vonal feletti szekventek, akkor előállítva a levezetési szabállyal a vonal alatti szekventet,
is levezetésfa a -kalkulusban, amelyben az szekvent lesz a levezetésfa gyökere, és a levezetésfa magassága .
Minden levezetésfa az 1–3. szabályok véges sokszori alkalmazásával áll elő.
6.2.11. PÉLDA. A C-kalkulusban az alábbi fa 3 magasságú levezetésfa, melynek gyökere a szekvent:
A szekventek mellett zárójelek között megadtuk azt a levezetési szabályt, melyet alkalmazva a szekvent előállt.
A G-kalkulusban a fa nem levezetésfa, hisz a G-kalkulusban nem axiómaszekvent.
6.2.12. DEFINÍCIÓ. Azt mondjuk, hogy az szekvent a K-kalkulusban bizonyítható, ha van olyan K-kalkulusbeli levezetésfa, melynek a gyökere. Jelölése: .
6.2.13. PÉLDA.
Az szekvent a G-kalkulusban az alábbi – 3 magasságú – levezetésfával bizonyítható:
A szekvent a C-kalkulusban a következő – 6 magasságú – levezetésfával bizonyítható:
A gyakorlatban a szekventkalkulusok levezetési szabályait is ,,alulról felfelé” szoktuk alkalmazni: amikor bizonyítani szeretnénk egy szekventet, megpróbáljuk a bizonyító levezetésfát a gyökeréből (-ből) kiindulva ,,alulról felfelé” haladva felépíteni. Ehhez keresni kell az épülő levezetésfa minden nem axiómaszekvent leveléhez olyan levezetési szabályt a kalkulusban, mely segítségével a levél előállhat, és a levezetési szabálynak megfelelő vonal feletti szekvent(ek)et be kell írni a készülő levezetésfába ezen levél szülőjeként (szüleiként).
A két kalkulus ismeretében felmerülhet a kérdés: vajon a két kalkulus ekvivalens-e, azaz minden olyan szekvent, amelyik bizonyítható a G-kalkulusban bizonyítható-e a C-kalkulusban is és fordítva, minden olyan szekvent, amelyik bizonyítható a C-kalkulusban bizonyítható-e a G-kalkulusban is.
6.2.14. DEFINÍCIÓ. Jelölje K1 a G- és C-kalkulusok egyikét, és K2 a másikat. Azt mondjuk, hogy egy a K1-kalkulusbeli
levezetési szabály elérhető a K2-kalkulusból, ha minden olyan esetben, amikor , akkor is. Hasonlóan, egy a K1-kalkulusbeli
levezetési szabály elérhető a K2-kalkulusból, ha minden olyan esetben, amikor és , akkor is.
6.2.15. LEMMA. A -kalkulus axiómái bizonyíthatók a -kalkulusban, azaz tetszőleges formula és formulasorozat esetén .
BIZONYÍTÁS. Az állítás bizonyításához megmutatjuk, hogyan kell megkonstruálni a szóban forgó G-kalkulusbeli levezetésfát. Tegyük fel, hogy az és a formulasorozat.
Ezzel a lemmát bebizonyítottuk.
6.2.16. LEMMA. A -kalkulus minden levezetési szabálya elérhető a -kalkulusból.
BIZONYÍTÁS. Vegyük észre, hogy a C-kalkulus , , , , , levezetési szabályai a G-kalkulusnak is levezetési szabályai, így a 6.2.14. definíció szerint ezek nyilván elérhetők a G-kalkulusból. A és levezetési szabályok esetén pedig megkonstruáljuk a levezetésfát.
Tegyük fel először, hogy az szekvent bizonyítható a G-kalkulusban. Ez azt jelenti, hogy van olyan G-beli levezetésfa, melynek gyökere . Építsük tovább a levezetésfát G-ben:
Tehát az szekvent is bizonyítható a G-kalkulusban.
Tegyük fel most, hogy a szekvent bizonyítható a G-kalkulusban. Ez azt jelenti, hogy van olyan G-beli levezetésfa, melynek gyökere . Építsük tovább most is a levezetésfát G-ben:
Tehát a szekvent is bizonyítható a G-kalkulusban.
Ezzel a lemmát bebizonyítottuk.
6.2.17. TÉTEL. Ha egy szekvent bizonyítható a -kalkulusban, akkor bizonyítható a -kalkulusban is, azaz ha , akkor .
BIZONYÍTÁS. A bizonyítás a C-kalkulusbeli levezetésfa magassága szerinti indukcióval történik.
(alaplépés:) Ha a C-kalkulusban magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor a C-kalkulusban axióma. De ekkor a 6.2.15. lemma miatt .
(indukciós feltevés:) Ha a C-kalkulusban legfeljebb magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor .
(indukciós lépések:) Legyen most a C-kalkulusban magasságú levezetésfával bizonyítható. Ekkor valamely C-kalkulusbeli levezetési szabály alkalmazásával állt elő vagy egy , vagy egy és egy legfeljebb magasságú C-kalkulusbeli levezetésfá(k)ból. Az indukciós feltevés szerint tehát ezen levezetésfa (levezetésfák) gyökere (gyökerei) bizonyítható(ak) a G-kalkulusban. A 6.2.16. lemma szerint pedig a G-kalkulusból minden C-kalkulusbeli levezetési szabály elérhető, tehát az is, amelyik segítségével C-ben a vagy a és a levezetésfá(k)ból előállítottuk az szekventet. Tehát bizonyítható a G-kalkulusban is.
Ezzel a tételt bebizonyítottuk.
Most rátérünk a 6.2.17. tétel megfordításának vizsgálatára. A következő állítás triviális, hisz a G-kalkulus axiómasémájából nyert szekventek a C-kalkulus szerint is axiómaszekventek:
6.2.18. LEMMA. A -kalkulus axiómái bizonyíthatók a -kalkulusban, azaz tetszőleges formula esetén .
6.2.19. LEMMA. A -kalkulus minden levezetési szabálya elérhető a -kalkulusból.
BIZONYÍTÁS. A G-kalkulus , , , , , levezetési szabályai a C-kalkulusnak is levezetési szabályai, így ezek nyilván elérhetők a C-kalkulusból.
Bizonyítsuk most be, hogy a G -kalkulus levezetési szabályai – nem magasabb levezetésfával – elérhetők a C-kalkulusból. Tegyük fel hogy . A bizonyítás a C-kalkulusbeli levezetésfa magassága szerinti indukcióval történik.
(alaplépés:) Ha a C-kalkulusban 1 magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor a -kalkulusban axióma, azaz a és a formulasorozatban van közös formula. De ekkor az és a is axióma, tehát magasságú levezetésfával bizonyítható.
(indukciós feltevés:) Ha a C-kalkulusban legfeljebb magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor és is legfeljebb magasságú levezetésfával bizonyítható.
(indukciós lépések:) Legyen most a -kalkulusban magasságú levezetésfával bizonyítható. Ekkor valamely C-kalkulusbeli levezetési szabály alkalmazásával állt elő vagy egy , vagy egy és egy legfeljebb k magasságú C-kalkulusbeli levezetésfá(k)ból.
Tegyük fel, hogy a levezetési szabály alkalmazásával állt elő , tehát a formulasorozatban szerepel valamilyen és formulák konjunkciója. Jelölje a -beli formulák nélküli sorozatát. Az indukciós feltevés szerint, mivel magasságú levezetésfával bizonyítható volt C-ben,
legfeljebb magasságú levezetésfával bizonyítható C-ben. Innen a szabállyal
illetve
C-beli bizonyíthatósága is adódik legfeljebb magasságú levezetésfával.
A többi C-beli levezetési szabály esetén a levezetési szabályok elérhetőségének a bizonyítását az olvasóra hagyjuk.
Be kellene még bizonyítani, hogy a G-kalkulus levezetési szabályai is elérhetők a C-kalkulusból. A bizonyítás hasonló az előzőhöz, ezért nem közöljük.
Vizsgáljuk azonban meg a G-beli levezetési szabály elérhetőségét. Tegyük fel, hogy . Mivel elérhető C-ből, . Erre a szekventre alkalmazva a C-beli levezetési szabályt kapjuk, hogy .
A levezetési szabály elérhetősége hasonló módon látható be.
Ezzel a lemmát bebizonyítottuk.
6.2.20. TÉTEL. Ha az szekvent a -kalkulusban bizonyítható, bizonyítható a -kalkulusban is, azaz ha , akkor .
BIZONYÍTÁS. A bizonyítás a G-kalkulusbeli levezetésfa magassága szerinti indukcióval történik.
(alaplépés:) Ha a G-kalkulusban magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor a -kalkulusban axióma. De ekkor a 6.2.18. lemma miatt .
(indukciós feltevés:) Ha a G-kalkulusban legfeljebb magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor .
(indukciós lépések:) Legyen most a G-kalkulusban magasságú levezetésfával bizonyítható. Ekkor valamely G-kalkulusbeli levezetési szabály alkalmazásával állt elő vagy egy , vagy egy és egy legfeljebb magasságú G-kalkulusbeli levezetésfá(k)ból. Az indukciós feltevés szerint tehát ezen levezetésfa (levezetésfák) gyökere (gyökerei) bizonyítható(ak) a C-kalkulusban. A 6.2.19. lemma szerint pedig a C-kalkulusból minden G-kalkulusbeli levezetési szabály elérhető, tehát az is, amelyik segítségével G-ben a vagy a és a levezetésfá(k)ból előállítottuk az szekventet. Tehát bizonyítható a C-kalkulusban is.
Ezzel a tétel bizonyítást nyert.
Ezzel bebizonyítottuk, hogy a G-kalkulus és a C-kalkulus ekvivalens egymással. Így a továbbiakban, amikor nem fontos, hogy éppen melyik kalkulust használjuk, egyszerűen szekventkalkulusról fogunk beszélni.
6.2.21. DEFINÍCIÓ. Azt mondjuk, hogy egy szekventkalkulusbeli
levezetési szabály megfordítható, ha minden olyan esetben, amikor az szekvent bizonyítható, akkor az szekvent is bizonyítható. Hasonlóan, egy
levezetési szabály megfordítható, ha minden olyan esetben, amikor az szekvent bizonyítható, akkor és is bizonyíthatók.
6.2.22. LEMMA. A -kalkulus levezetési szabályai megfordíthatók.
BIZONYÍTÁS. Bebizonyítjuk, hogy a szabály megfordítható, a többi C-kalkulusbeli levezetési szabály megfordíthatóságának bizonyítását az olvasóra bízzuk. Tegyük fel tehát, hogy . A C-kalkulusbeli levezetésfa magassága szerinti indukcióval bizonyítjuk, hogy .
(alaplépés:) Ha a C-kalkulusban magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor a C-kalkulusban axiómaszekvent, azaz van közös formula -ban és -ben. Két eset lehetséges:
Az axiómaszekvent alakú. Ekkor az szekvent is axiómaszekvent.
Az axiómaszekvent alakú. Ekkor az szekventet kell bizonyítanunk, ami az
axiómaszekventekből az szabállyal áll elő.
(indukciós feltevés:) Ha a C-kalkulusban legfeljebb magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor .
(indukciós lépések:) Tegyük fel, hogy a C-kalkulusban magasságú levezetésfával bizonyítható, tehát valamely levezetési szabály alkalmazásával állt elő egy vagy két legfeljebb magasságú levezetésfából. Az alkalmazott levezetési szabály a C-kalkulus , , , , , , , szabályai közül valamelyik lehet. Ha ez a levezetési szabály
éppen a szabály és ezzel a szekventet az szekventből vezettük le, akkor nyilván is bizonyítható,
egyébként valamely (és ) alakú szekvent(ek)ből nyertük -t. Ekkor az indukciós feltételezés miatt (és ). Erre (ezekre) a szekvent(ek)re alkalmazva azt a levezetési szabályt, aminek az eredménye az eredeti levezetésben volt, nyerjük a kívánt levezetést.
Ezzel a lemmát bebizonyítottuk.
A C-kalkulus levezetési szabályainak megfordíthatósága azt jelenti, hogy amikor egy szekvent bizonyítása során ,,alulról felfelé” próbáljuk megkonstruálni a levezetésfát, lényegtelen, hogy az alkalmazható levezetési szabályok közül melyiket választjuk. Ugyanakkor a G-kalkulus nem minden levezetési szabálya megfordítható, így a bizonyítás során – a levezetési szabályok ügyetlen alkalmazási sorrendje esetén – bizonyítható szekventek esetén is elakadhatunk: a készülő levezetésfa valamely levele nem axiómaszekvent, még sincs olyan levezetési szabály, mely alkalmazásával létrejöhetett volna.
6.2.23. PÉLDA. A 6.2.13. pont első példájában bizonyított szekvent esetén ha ,,alulról felfelé” haladva először nem a szabályt, hanem a szabályt alkalmazzuk, akkor vagy az , vagy a szekventhez jutunk. A következő lépésben a szabályt alkalmazhatjuk: az első esetben az és az , a második esetben pedig a és a szekventeket nyerjük. Egyik esetben sem lehet folytatni a bizonyítást, pedig mindkét esetben az egyik szekvent nem axióma.
A következő lemma azt bizonyítja, hogy a szekventkalkulusban is használható a vágás szabálya.
6.2.24. LEMMA. Ha és , akkor .
BIZONYÍTÁS. Nevezzük a bizonyítás során jónak az formulát, ha amikor és , akkor is. A szerkezeti indukció elve segítségével igazolni fogjuk, hogy minden ítéletlogikai formula jó.
(alaplépés:) Legyen prímformula. Tegyük fel, hogy és . Az első szekvent levezetésfájának a magassága szerinti indukcióval bebizonyítjuk, hogy jó.
(alaplépés:) Legyen a szekventet bizonyító levezetésfa magassága 1, tehát axióma. Két eset lehetséges:
Ha is axiómaszekvent, akkor is az, tehát bizonyítható.
Ha nem axiómaszekvent, akkor , és így ez a szekvent alakú. Alkalmazva az szabályt bizonyíthatóságát kapjuk, ami a bizonyítandó szekvent.
(indukciós feltevés:) Tegyük fel, hogy ha és bizonyíthatók, és levezetésfája legfeljebb magasságú ( prímformula), akkor a szekvent is bizonyítható.
(indukciós lépések:) Tegyük fel, hogy a magasságú, levezetésfával bizonyítható és az szekvent is bizonyítható.
Ha axiómaszekvent, akkor alakú, mivel feltehető, hogy -nak és -nak nincs közös formulája, hisz nem axiómaszekvent (1-nél magasabb levezetésfával bizonyítható). Tehát a szekvent alakú. Alkalmazva a szabályt kapjuk, hogy bizonyítható.
Egyébként, mivel prímformula, a szekventeket ugyanazon levezetési szabály alkalmazásával nyertük:
vagy rendre valamely és szekventekből,
vagy az elsőt valamely és , a másodikat pedig és szekventpárokból.
Az indukciós feltevés miatt , illetve és bizonyítható. Az így nyert szekventre, illetve szekventekre nyilván alkalmazható az a levezetési szabály, amit az eredeti levezetésfákban az utolsó lépésben alkalmaztunk. Az alkalmazás eredménye a szekvent, tehát ez a szekvent is bizonyítható.
Tehát a prímformulák jók.
(indukciós lépések:) Tegyük fel, hogy az ítéletlogikai formula jó. Bebizonyítjuk, hogy is jó. Ekkor ugyanis ha
mivel a és levezetési szabályok megfordíthatók,
De jó, ezért fennáll is.
Legyenek most és jók, és igazoljuk, hogy is jó. Ha
mivel a és levezetési szabályok megfordíthatók, így
Mivel a levezetési szabály elérhető a C-kalkulusban, és , így is. Továbbá mivel jó,
esetén . Ebből, -ből és mert is jó, adódik, hogy is fennáll. Tehát is jó.
Hasonlóan és jóságát is be lehet bizonyítani.
Így a lemma bizonyítást nyert.
Most foglalkozzunk azzal az izgalmas kérdéssel a szekventkalkulusok kapcsán, hogy ekvivalensek-e az ítéletkalkulussal, azaz vajon igaz-e az, hogy egy szekvent akkor és csak akkor bizonyítható a szekventkalkulusban, amikor az formula bizonyítható az ítéletkalkulusban. Ha ugyanis a szekventkalkulusok ekvivalensek az ítéletkalkulussal, akkor ezek a kalkulusok is helyes és teljes kalkulusok. Megjegyezzük, hogy a szekventkalkulusok helyességének és teljességének ezen az úton történő bizonyításakor nem használjuk fel közvetlenül a szekventek szemantikáját.
Vezessük be a következő jelölést: ha az és a (nemrendezett) formulasorozat, akkor a formulára -val és a formulára -val fogunk hivatkozni.
6.2.25. TÉTEL. (A SZEKVENTKALKULUS HELYESSÉGE.) Ha a szekvent bizonyítható a -kalkulusban, akkor a formula bizonyítható az ítéletkalkulusban, azaz ha , akkor .
BIZONYÍTÁS. Tegyük fel, hogy . A C-kalkulusbeli levezetésfa magassága szerinti indukcióval bizonyítjuk be, hogy . Az egyes indukciós lépésekben ítéletkalkulusbeli bizonyíthatóságát természetes technikával igazoljuk.
(alaplépés:) Ha a C-kalkulusban 1 magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor a C-kalkulusban axiómaszekvent, azaz van közös formula -ban és -ban. Jelölje ezt a formulát , így a szekvent alakú. De ekkor az formula ítéletkalkulusbeli bizonyíthatóságához a dedukciós tétel miatt elég az szekvenciát megalapozni. Innen a konjunkció bevezetése és a diszjunkció alkalmazása szabályokkal visszavezethetjük a feladatot a szekvencia megalapozására, ez viszont az azonosság törvénye.
(indukciós feltevés:) Ha a C-kalkulusban legfeljebb magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor .
(indukciós lépések:) Tegyük fel, hogy a C-kalkulusban magasságú levezetésfával bizonyítható, tehát valamely levezetési szabály alkalmazásával áll elő egy vagy két legfeljebb magasságú levezetésfából. Ha ez a levezetési szabály a
szabály volt, a szekvent alakú, és egy magasságú levezetésfával levezetett szekventből nyertük. Az indukciós feltevés szerint ekkor . Lássuk be, hogy is. Az implikáció bevezetésével a szekvencia megalapozására vezethető vissza a bizonyítás. Ekkor a vágás szabályát alkalmazva kapjuk, hogy a
szekvenciákat elég bizonyítanunk.
Az első szekvencia megalapozásához az indukciós feltevésünk szerint elég az
szekvenciát a vágás szabályával megalapozni. A negáció alkalmazás és bevezetés után az
hipotézisből fogjuk az és formulákat levezetni. Az levezetéséhez újból a negáció alkalmazásával és bevezetésével az
formulákból, levezetéséhez pedig a negáció bevezetésével az
formulákból a és ellentmondást lehet könnyen levezetni.
A második szekvencia megalapozásához a diszjunkció alkalmazásának szabálya szerint a
a
és a
szekvenciákat kell igazolni, amit mindhárom esetben a diszjunkció bevezetésének ügyes felhasználása után egyszerű megtenni.
A többi levezetési szabály esetén a bizonyítás hasonló, így az olvasóra hagyjuk.
Ezzel bebizonyítottuk a C-kalkulus és egyúttal a G-kalkulus helyességét.
Természetesen a szekventkalkulusok helyességét bizonyíthattuk volna a szekventek szemantikájának közvetlen felhasználásával is. Megmutattuk ugyanis, hogy a szekventek tulajdonképpen speciális alakú formulák, továbbá könnyű belátni, hogy minden szekventkalkulusbeli levezetési szabály olyan, hogy a vonal alatti szekvent mint formula szemantikus következménye a vonal feletti szekvent(ek)nek mint formulá(k)nak. Egy axiómaszekvent pedig tautológia, így a szekventkalkulusban bizonyítható szekventek mind tautológiák. Most rátérünk a szekventkalkulusok teljességének bizonyítására.
6.2.26. LEMMA. Ha az ítéletkalkulus axiómája, akkor bizonyítható a -kalkulusban.
BIZONYÍTÁS. A bizonyítást konstruktív módon végezzük el, az ítéletkalkulus (A1)–(A10) axiómasémáiból előállított axiómák esetén rendre megkonstruáljuk a megfelelő szekvent C-kalkulusbeli levezetését.
Az (A1)-ből előállított axióma esetén a levezetés:
Az (A2)-ből előállított axióma esetén a levezetés:
3-10. Az (A3)–(A10)-ből előállított axiómák esetén a levezetések megadását az olvasóra hagyjuk.
A lemmát így bizonyítottnak tekinthetjük.
6.2.27. LEMMA. Az ítéletkalkulus levezetési szabálya, a modus ponens, elérhető a -kalkulusból, azaz ha és , akkor .
BIZONYÍTÁS. Tegyük fel, hogy és . Ha , mivel elérhető a C-kalkulusban, így is. Továbbá ha , a levezetési szabály megfordíthatósága miatt is. Ekkor alkalmazva a szekventkalkulus vágás szabályát (6.2.24. lemma) kapjuk, hogy .
6.2.28. TÉTEL. (A SZEKVENTKALKULUS TELJESSÉGE.) Ha bizonyítható az ítéletkalkulusban, akkor bizonyítható a -kalkulusban, azaz ha , akkor .
BIZONYÍTÁS. Tegyük fel, hogy , tehát adott a levezetés. Megmutatjuk, hogy a levezetés minden formulája esetén .
axiómaformula, ezért a 6.2.26. lemma szerint .
Tegyük most fel, hogy minden -ra igazoltuk már, hogy .
Ha most axiómaformula, akkor a 6.2.26. lemma szerint . Ha modus ponenssel állt elő -ből és -ből, akkor miatt az indukciós feltételből és adódik. A 6.2.27. lemma miatt innen .
Ezzel pedig bizonyítottuk a C-kalkulus, természetesen egyúttal a G-kalkulus teljességét is.
Az elsőrendű logika is tárgyalható a szekventkalkulusok segítségével. Megadjuk az elsőrendű szekventek szintaxisát és szemantikáját, majd a szekventkalkulusok kvantoros szabályait.
6.2.29. DEFINÍCIÓ. (AZ ELSŐRENDŰ SZEKVENTEK SZINTAXISA.)
Legyenek és egy elsőrendű logikai nyelv formuláinak tetszőleges, véges, nemrendezett sorozatai. Ekkor a párt elsőrendű szekventnek (röviden szekventnek) nevezzük és -val jelöljük.
6.2.30. DEFINÍCIÓ. (AZ ELSŐRENDŰ SZEKVENTEK SZEMANTIKÁJA.)
Legyen az nyelv egy interpretációja és egy -beli változókiértékelés. Legyen pontosan akkor igazságértékű, ha van olyan formula a formulasorozatban, hogy , vagy van olyan formula a formulasorozatban, hogy . Egyébként legyen igazságértékű.
Az elsőrendű szekventek szemantikája alapján világos, hogy tetszőleges interpretáció és változókiértékelés mellett – hasonlóan az ítéletlogikai szekventekhez –
Most mindkét szekventkalkulust kiegészítve kvantoros levezetési szabályokkal megkapjuk az elsőrendű szekventkalkulusokat. A levezetésfa és a szekventkalkulusbeli bizonyíthatóság fogalmát módosítás nélkül használjuk.
6.2.31. PÉLDA. A szekvent (ahol ) a C-kalkulusban a következő levezetésfával bizonyítható:
6.2.32. LEMMA. A -kalkulus és a -kalkulus kvantoros levezetési szabályai kölcsönösen elérhetők egymásból.
BIZONYÍTÁS. A és az levezetési szabályok megegyeznek, így csak az és a levezetési szabályok kölcsönös elérhetőségét kell bizonyítani.
A C-kalkulusbeli levezetési szabály G-ből elérhető, ha fennáll, hogy amikor a G-kalkulusban bizonyítható az szekvent, akkor bizonyítható G-ben a is. Tegyük fel, hogy
azaz van olyan G-beli levezetésfa, melynek gyökere . Építsük tovább a levezetésfát G-ben:
A C-kalkulusbeli levezetési szabály G-ből való elérhetősége hasonlóan bizonyítható.
A G-kalkulusbeli és levezetési szabályok C-ből való elérhetőségéhez először be kell látni, hogy az és levezetési szabályok az elsőrendű esetben is elérhetőek C-ből. A levezetési szabályok ebben az esetben is nem magasabb levezetési fával érhetők el. A bizonyítások menete hasonló a 6.2.19. lemmabelihez, hosszadalmas voltuk miatt nem közöljük.
Tegyük fel, hogy a . De C-ből elérhető a levezetési szabály, így C-ben bizonyítható a szekvent is. Erre alkalmazva a C-beli szabályt, a bizonyítani kívánt szekventet nyerjük.
A levezetési szabály C-ből való elérhetősége hasonlóan bizonyítható.
Ezzel a lemmát bebizonyítottuk.
A 6.2.32. lemma alapján mondhatjuk, hogy a 6.2.17. és a 6.2.20. tételek érvényben maradnak az elsőrendű szekventek esetén is, tehát az elsőrendű G-kalkulus és C-kalkulus is ekvivalensek egymással.
6.2.33. TÉTEL. Egy elsőrendű szekvent a -kalkulusban pontosan akkor bizonyítható, ha bizonyítható a -kalkulusban is, azaz akkor és csak akkor, ha .
Jelölje most azt a szekventet, amit a -ból úgy nyerünk, hogy -ban és -ban minden formulában szabályosan elvégezzük az formális helyettesítést.
6.2.34. LEMMA. Ha a szekvent bizonyítható a -kalkulusban, akkor a szekvent is bizonyítható -ben ugyanolyan magasságú levezetésfával.
BIZONYÍTÁS. Tegyük fel, hogy . A levezetésfa magassága szerinti indukcióval bizonyítunk.
(alaplépés:) Ha a C-kalkulusban 1 magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor a C-kalkulusban axiómaszekvent, azaz van közös formula -ban és -ban, legyen ez . Ekkor az
szekvent is axiómaszekvent, tehát 1 magasságú levezetésfával bizonyítható.
(indukciós feltevés:) Ha a C-kalkulusban legfeljebb magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor is a C-kalkulusban legfeljebb magasságú levezetésfával bizonyítható.
(indukciós lépések:) Legyen most a C-kalkulusban magasságú levezetésfával bizonyítható. Tegyük fel, hogy az utolsó lépésben
a levezetési szabályt alkalmaztuk. Ebben az esetben a szekvent alakú, és az szekvent magasságú levezetésfával bizonyítható. Az indukciós feltevés szerint tehát
szintén magasságú levezetésfával bizonyítható. Erre a szekventre alkalmazva a levezetési szabályt az
szekventet nyerjük magasságú levezetésfával.
az levezetési szabályt alkalmaztuk. Ilyen esetben a szekvent alakú, ahol , és az szekvent magasságú levezetésfával bizonyítható. Az indukciós feltevés szerint tehát
szintén magasságú levezetésfával bizonyítható. Mivel a kötött változó szabályosan végrehajtott átnevezésével mindig elérhetjük, hogy az eredeti szekventben az egzisztenciális kvantorunk által kötött változó ne csak a és -beli paraméterektől különbözzön, hanem a -beli változóktól és magától -tól is, tegyük fel, hogy és nem fordul elő -ben. Így ha alkalmazzuk az levezetési szabályt az
szekventre, miatt a
szekventet bizonyítjuk éppen magasságú levezetésfával.
A többi levezetési szabály esetén a bizonyítás ehhez hasonló módon végezhető el.
Így a lemmát bizonyítottnak tekinthetjük.
6.2.35. LEMMA. A -kalkulus kvantoros levezetési szabályai megfordíthatók, sőt a és az levezetési szabályok esetén a következő is igaz:
BIZONYÍTÁS. Az és a levezetési szabályok a szabályok C-kalkulusból való elérhetősége miatt megfordíthatók. A és az levezetési szabályok közül az előbbi megfordíthatóságának igazolásával foglalkozunk, a másiké ehhez hasonlóan igazolható.
Tegyük fel tehát, hogy , ahol . A C-kalkulusbeli levezetésfa magassága szerinti indukcióval bizonyítjuk, hogy .
(alaplépés:) Ha a C-kalkulusban 1 magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor a C-kalkulusban axiómaszekvent, azaz van közös formula -ban és -ban. Két eset lehetséges:
Az axiómaszekvent alakú. Ekkor a
szekvent is axiómaszekvent.
Az axiómaszekvent alakú. Ekkor a szekventet kell bizonyítanunk, ami az
axiómaszekventből az szabállyal áll elő.
(indukciósfeltevés:) Ha a C-kalkulusban legfeljebb magasságú levezetésfával bizonyítható, akkor .
(indukcióslépések:) Tegyük fel, hogy a C-kalkulusban magasságú levezetésfával bizonyítható, tehát valamely levezetési szabály alkalmazásával áll elő egy vagy két legfeljebb magasságú levezetésfából. Ha ez a levezetési szabály
éppen a szabály és ezzel a szekventet a szekventből vezettük le (ekkor nyilván ). Így a 6.2.34. lemma szerint is bizonyítható,
egyébként valamely (és ) alakú szekvent(ek)ből nyertük -t. Az indukciós feltevés miatt
Erre (ezekre) a szekvent(ek)re alkalmazva azt a levezetési szabályt, aminek az eredménye az eredeti levezetésben volt, nyerjük a kívánt levezetést.
Ezzel a lemmát igazoltuk.
Most belátjuk, hogy a 6.2.24. lemma érvényes marad az elsőrendű C-kalkulus esetében is.
6.2.36. LEMMA. Ha és , akkor .
BIZONYÍTÁS. Folytassuk a 6.2.24. lemma bizonyítását. Tegyük fel, hogy az elsőrendű formula jó és
Az első levezetésfa magassága szerinti indukcióval bebizonyítjuk, hogy is jó.
(alaplépés:) Ha és a C-kalkulusban bizonyíthatók, mégpedig az első szekvent 1 magasságú levezetésfával, akkor a C-kalkulusban ez axiómaszekvent. Két eset lehetséges:
Ha is axiómaszekvent, akkor van közös formula -ban és -ban, tehát is axiómaszekvent, azaz bizonyítható.
Amikor csak az axiómaszekvent, akkor
alakú, így a másik szekvent alakú. Alkalmazva a C-ből elérhető szabályt a szekventet kapjuk, ami éppen a bizonyítandó .
(indukciós feltevés:) Ha és a C-kalkulusban bizonyíthatók, és levezetésfája legfeljebb magasságú, akkor .
(indukciós lépések:) Ha és a C-kalkulusban bizonyíthatók, és az első levezetésfa magassága , akkor a következő esetek lehetségesek:
Ha a szekventet bizonyító levezetésfában az utolsó lépésben a szabállyal nyertük a szekventet. Ekkor
legfeljebb magasságú levezetésfával bizonyítható. A szabály elérhető a C-kalkulusban, tehát bizonyíthatósága esetén is bizonyítható. Az indukciós feltevés alapján ekkor . Mivel pedig , a 6.2.35. lemma miatt is. De ha jó, nyilván is jó, tehát .
Ha pedig a szekventet bizonyító levezetésfában az utolsó lépésben más szabályt alkalmaztunk, a bizonyítást az olvasóra bízzuk.
Végül azt, hogy jóságából jósága is következik, hasonlóan lehet bizonyítani.
6.2.37. TÉTEL. (AZ ELSŐRENDŰ SZEKVENTKALKULUS HELYESSÉGE.)
Ha a szekvent bizonyítható az elsőrendű -kalkulusban, akkor a formula bizonyítható a predikátumkalkulusban, azaz ha , akkor .
BIZONYÍTÁS. Folytassuk a 6.2.25. tétel bizonyítását. Tegyük fel, hogy a C-kalkulusban magasságú levezetésfával bizonyítható, tehát valamely levezetési szabály alkalmazásával állt elő egy vagy két legfeljebb magasságú levezetésfából. Legyen az alkalmazott levezetési szabály a C-kalkulus egy kvantoros szabálya. Ha ez a levezetési szabály a
szabály volt, a szekvent alakú, és egy magasságú levezetésfával levezetett szekventből nyertük (). Az indukciós feltevés szerint ekkor , amiből a dedukciós tétellel adódik. Lássuk most be, hogy is. Az implikáció bevezetésével a szekvencia megalapozására vezethető vissza a bizonyítás. A negáció alkalmazásának, majd bevezetésének a szabályaival azt kapjuk, hogy ez a szekvencia a
szekvenciák igazolásával bizonyítható.
Az első szekvencia igazolásához alkalmazzuk az univerzális kvantor bevezetésének szabályát ( nem paraméter a hipotézisekben) és alapozzuk meg a szekvenciát. A vágás szabályának alkalmazásával visszavezethetjük a feladatot a
szekvenciák bizonyítására. Az első szekvencia az indukciós feltevés szerint megalapozott. A második igazolásához a diszjunkció alkalmazásával a
szekvenciákat kell megalapozni. Az első szekvencia esetén a negáció alkalmazásának és bevezetésének szabályait felhasználva a
hipotézisekből levezetjük a és a ellentmondást. A második szekvencia az azonosság törvénye.
A szekvencia igazolásakor felhasználjuk a negáció alkalmazásának és bevezetésének szabályait, és a
hipotézisekből is levezetjük a
ellentmondást.
A többi kvantoros levezetési szabály esetén a tétel bizonyítása hasonló.
6.2.38. LEMMA. Ha a predikátumkalkulus axiómája, akkor bizonyítható az elsőrendű -kalkulusban.
BIZONYÍTÁS. A bizonyítást konstruktív módon végezzük el, a predikátumkalkulus (C1)–(C15) axiómasémáiból előállított axiómák és ezek általánosításai esetén rendre megkonstruáljuk a megfelelő szekvent C-kalkulusbeli levezetését. A (C1)–(C10) axiómákkal kapcsolatban a levezetésfákat a 6.2.26. lemma bizonyítása adja.
A (C11)-ből előállított axióma esetén a levezetés:
A (C12)-ből előállított axióma esetén a levezetés:
3-5. A (C13)–(C15)-ből előállított axiómák esetén a levezetések megadását az olvasóra hagyjuk.
6. Mivel ha a predikátumkalkulus (C1)–(C15)-ből előállított axiómája, akkor bizonyítható, így alkalmazva a szabályt is bizonyítható. Ezzel beláttuk, hogy az axiómák általánosításainak megfelelő szekventek is bizonyíthatók.
Tehát a lemmát bebizonyítottuk.
A 6.2.35. és a 6.2.36. lemmák biztosítják, hogy a 6.2.27. lemma érvényes az elsőrendű C-kalkulusban is, és így a 6.2.38. lemma felhasználásával a következő tétel igazolható a 6.2.28. tétel bizonyításának gondolatmenetével.
6.2.39. TÉTEL. (AZ ELSŐRENDŰ SZEKVENTKALKULUS TELJESSÉGE.)
Ha bizonyítható a predikátumkalkulusban, akkor bizonyítható az elsőrendű -kalkulusban, azaz ha , akkor .
Tehát az elsőrendű szekventkalkulusok is helyes és teljes kalkulusok.
Feladatok
6.2.1. FELADAT. A természetes technika segítségével bizonyítsuk be, hogy
6.2.2. FELADAT. A természetes technika segítségével bizonyítsuk be, hogy
6.2.3. FELADAT. Bizonyítsuk be a következő ítéletlogikai szekventeket a szekventkalkulusban:
6.2.4. FELADAT. Bizonyítsuk be a következő szekventeket az elsőrendű szekventkalkulusban: