Bodó Imre, Dinnyés András , Farkasné Bali Papp Ágnes, Fésüs László, Hidas András, Holló István, Horvainé Szabó Mária, Komlósi István, Kovács András, Lengyel Attila, Mihók Sándor , Nagy Nándor, Polgár J. Péter, Szabó Ferenc , Szabóné Willin Erzsébet, Tőzsér János
Mezőgazda Kiadó
A géntartalékok védelmével és átmentésével több nemzetközi szervezet foglalkozik. Tevékenységük néhány esetben a vadon élő állatokra is kiterjed, sőt több közülük elsősorban ezen a területen dolgozik:
Néhány példa:
Food and Az Egyesült Nemzetek
Agricultural Élelmezési és Mezőgazdasági
Organization of U.N. Szervezete
United Egyesült
Nations Nemzetek
Educational Nevelési
Scientific and Tudományos
Cultural Kulturális
Organization Szervezete
United Egyesült
Nations Nemzetek
Environment Környezeti
Program Programja
World Világ
Wildlife Vadvédelmi
Found Alap
International Nemzetközi
Union for the Egyesület a
Conservation of Természet és Természeti
Nature and Natural Resources Források Megőrzésére
Ezek a szervezetek, első helyen a FAO, foglalkoznak a háziállatok értékes géntartalékainak feltárásával és megőrzésével, elsősorban a fejlődő országokban. Programok készülnek a háziállatfajták legfontosabb tulajdonságainak számítógépes nyilvántartására, a fajták elkülönítésére és az értékes állományok fenntartására a világszervezetek pénzügyi támogatásával.
Európában is egyre inkább foglalkoznak ezekkel a kérdésekkel. Van ország, ahol társadalmi alapon tartják fenn a kis létszámra csökkent háziállatfajtákat (Anglia), van, ahol állami központi vezetéssel (Franciaország) és van már példa regionális összefogásra is (Finnország, Svédország, Norvégia, Dánia, Izland). A DAGENE (Danubian Countries Alliance for Conservation of Genetic Resources in Animal Species) a Dunai Országok Szövetsége, magyar kezdeményezésre jött létre.
Az európai országok tevékenységét ezen a területen is az Európai Állattenyésztők
Szövetsége (FEZ = Féderation Européenne de Zootechnie, EAAP = European Association for Animal Production) fogja össze. Időközönként kiadja (a FAO-hoz hasonlóan) a veszélyeztetett háziállatfajták katalógusát.
Magyarországon az OMMI, az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet a felelős a régi (helytelen, de elterjedt szóval „őshonos”) háziállatfajták és törzsek fenntartásáért. A gyakorlati munkában pedig a tenyésztőegyesületeké a feladat.