Bodó Imre, Dinnyés András , Farkasné Bali Papp Ágnes, Fésüs László, Hidas András, Holló István, Horvainé Szabó Mária, Komlósi István, Kovács András, Lengyel Attila, Mihók Sándor , Nagy Nándor, Polgár J. Péter, Szabó Ferenc , Szabóné Willin Erzsébet, Tőzsér János
Mezőgazda Kiadó
Szarvasmarha magyar szürke
Ló shagya (ságia) arab
lipicai
gidrán
nóniusz
mezőhegyesi félvér (furioso-north star)
kisbéri félvér
muraközi
Sertés mangalica
Juh racka
cigája
cikta
Baromfi sárga magyar tyúk
fehér magyar tyúk
kendermagos magyar tyúk
fodros tollú magyar lúd, színváltozatai
bronzpulyka és a pulyka színváltozatok
Kutyák puli
pumi
mudi
komondor
kuvasz
sima szőrű vizsla
szálkás szőrű vizsla
erdélyi kopó
magyar agár
Ezenkívül nincs kellően feltárva, illetve hivatalosan védve néhány fajban az eredeti hazai állomány (pl. szamár, bivaly, kecske, galamb).
A tudományos kutatás a fajták tulajdonságainak és ezek öröklődésének feltárására, a megfelelő tartási módok kiválasztására, a kis létszámú populációkban fellépő rokontenyésztés hatásainak vizsgálatára és adott esetben ezeknek a fajtáknak a modern tenyésztési rendszerekben való felhasználására irányul. A fenntartási költségeket csökkenteni lehet speciális termékek előállításával és hasznosításával.
A fenntartás hazánkban állami támogatással folyik már az 1960-as évek közepe óta. Ebben a tekintetben a világon az elsők között vagyunk, hiszen az angol Rare Breeds Survival Trust csak 1973-ban alakult meg és a FAO világra kiterjedő programja 1980-ban kezdődött.