Glits Márton, Folk Győző
Mezőgazda Kiadó
Jelentőség. A betegség a múlt század végétől ismert Európában, de hazai előfordulásáról csak 1967 óta van tudomásunk. A párás viszonyok közé telepített bokrok súlyosan károsodhatnak. Levélelhalás és -hullás, a termés felületi parásodása, színvesztése, következtében a pirakanta díszítő értéke csökken.
Gazdanövény. A spilóceás varasodás csak a pirakantán fordul elő. A fajták fogékonysága változó. A piros és a narancsvörös termésűek súlyosan károsodnak.
Tünet. A betegség a levélen, a hajtáson és a vesszőn, valamint a termésen fordul elő.
A levélen 1–4 milliméter átmérőjű sárgászöld kerek foltok figyelhetők meg. Később a folt felületén sötétbarna színű konídiumtartó gyep fejlődik. A folt liláspirossá válik, elparásodik, elszárad. A súlyosan beteg levelek lehullanak.
A hajtáson a tünet a hajtásvégen látható. Ovális alakú foltokban barna konídiumtartó gyep jön létre, amely alatt a bőrszövet elparásodik, és a parásodás még a vesszőn is látható.
A termésen apró foltokban barna konídiumtartó gyep látható. A termés a foltokban besüpped, színét veszíti, megbarnul, elparásodik. Előfordul, hogy a termés az egész felületén megbetegszik. Ilyenkor összetöpped és elszáradva még sokáig a bokron marad. Súlyos járvány esetén a termésszíneződés – a legfőbb díszítő érték – elmarad.
Kórokozó. Spilocaea pyracanthae (Otth.) Arx.
Konídiumtartós gomba.
A betegség lefolyása. A legjelentősebb fertőzési forrás a bokron áttelelő élő beteg levél. A talajra hullott leveleken és a vessző felületén történő áttelelés kisebb jelentőségű. A gomba a zöld leveleken micéliummal telel, és tavasszal, valamint a nyár folyamán konídiumokkal fertőz. Párás, meleg időjárás, és a levél tartós vízborítottsága esetén alakul ki járványveszély.
Védekezés. A bokrok gyommentesen tartása, a szellős térállás csökkenti a betegség kialakulásának veszélyét. Nedves helyen ellenálló fajtákat kell telepíteni. A pirakanta örökzöld növény, levélváltása folyamatos, így a vegetáció jelentős részében a bokron az idős és a fiatal levelek egymás mellett megtalálhatók, emiatt a védekezés különösen nehéz. A folyamatos lombhullás, a bokor alakzat a lehullott levelek összegyűjtését és megsemmisítését alig teszi lehetővé. A spilóceás varasodás jelentkezése esetén rendszeresen ismételt permetezésekre van szükség. A kezelések időpontjai: a nyugalmi időszak, a hajtásnövekedés kezdete, virágzás előtt közvetlenül, a termésnövekedés megindulása, és a termésszíneződés kezdete. Permetezésre az alma ventúriás varasodása ellen javasolt kontakt és szisztémikus hatóanyagok használhatók. Lásd: Az alma ventúriás varasodása elleni védekezést.