Glits Márton, Folk Győző
Mezőgazda Kiadó
Jelentőség. Az édeskömény legjelentősebb betegsége. A növények fejlődésükben visszamaradnak, maghozamuk csökken, a lisztharmatos magvak nem értékesíthetők. A betegség főleg száraz nyarakon válik jelentőssé.
Gazdanövény. AzApiceaecsaládba tartozó számos növényfaj.
Tünet. A levélen, a száron, a virágzaton és a magvakon szürkésfehér bevonat (epifita micélium a konídiumláncokkal), valamint apró fekete kleisztotéciumok láthatók.
Kórokozó. A betegség lefolyása. Védekezés. Lásd: Angelikalisztharmat.
Jelentőség. A betegség 1989 óta Németországban súlyos terméskiesést okoz, Magyarországon 1999-ben figyeltünk fel megjelenésére. A betegséget antraknózisnak is nevezik.
Gazdanövény. Édeskömény.
Tünet. A betegség a levélen, a száron, a virágzaton és a magon fordul elő.
A levélen apró, 2 mm-es foltok jelentkeznek. A foltokon először finom, szürkésfehér, alig észrevehető konídiumtartó nyalábok alakulnak ki. Később a foltokon elszórtan apró, sötétbarna, pontszerű exogén sztrómák, azokon pedig ugyancsak sötétbarna konídiumtartó nyalábok képződnek. A száron a foltok oválisak. A virágzaton apró, kerek foltok jelentkeznek. A növényrészek sárgulnak, majd elszáradnak. A magon a csoportosan elhelyezkedő, pontszerű exogén sztrómák figyelhetők meg.
Kórokozó. Passalora punctum (Delacr.) Petzolt
Konídiumtartós gomba.
Ivaros alakja: Mycosphaerella anethi Petr. pszeudotéciumos gomba. Pszeudotéciuma ritkán képződik.
A betegség lefolyása. Fertőzési források a növénymaradványok és a vetőmag, amelyen a kórokozó elsősorban exogén sztrómákkal marad fenn. A növénymaradványokon pszeudotéciumok áprilisban ritkán alakulnak ki, ezért a betegség lefolyásában szerepük alárendelt. Tavasszal az exogén sztrómákon képződő konídiumtartón konídiumok keletkeznek, és ezek fertőznek. Az első tünetek általában július elején az alsó leveleken jelentkeznek.
Védekezés. Egészséges vetőmag használata. Magvizsgálattal a magvak egészségi állapota jól elbírálható. Magcsávázásra a benomil, a kaptán vagy a tirám hatóanyagú szerek javasolhatók. A növényrészeket a talajba kell forgatni, illetve meg kell semmisíteni. A vegyi védekezést már május végén meg kell kezdeni. Védekezésre a benomil hatóanyagú szerek jöhetnek számításba.