Szathmári István
Tinta Könyvkiadó
Tartalom
Gyermeknyelv – a kisgyermekeknek és a velük foglalkozóknak az általános nyelvhasználattól – főként a szókincsben – eltérő beszéde. A gyermeknyelvi szavak nagyrészt egy szótagnak a megismétlődései (papa, bibi, csecse, kuckuc stb.) vagy ilyennek valamely játszi képzővel (pl.: -i kicsinyítő képzővel) keletkezett formái (pl. papi). Néha felismerhető bennük a megfelelő köznyelvi szó (pl. dajka, dada, maci), néha pedig hangutánzó jellegűek vagy teljesen önkényes keletkezésűek (pl. dádá, tente, tütü, hintapalinta, hajcsizik stb.) A gyermeknyelvi szavak stílushatását sajátos, gyakran szokatlan, hangutánzó vagy játszi hangalakjukon kívül a környezet és a gyermekvilág kedves hangulatát felidéző erejük adja.
Petőfi ezt írja „Arany Lacinak” c. versében, többek között:
Laci te,
Hallod-e?
Jer ide,
Jer, ha mondom,
Rontom-bontom,
Ülj meg itten az ölemben,
De ne moccanj, mert különben
Meg talállak csípni,
Így ni!
……………
Tarka lepke, kis mese,
Szállj be Laci fejibe.
………….…
Ninini:
Ott az ürge,
Hű, mi fürge,
Mint szalad!
……………
S mostan…
Itt van…
Karjaimban,
Mert e fürge
Pajkos ürge
Te vagy, Laci, te bizony!
Gárdonyi Géza így mutatja be az „Egri csillagok”-ban Vicuskát:
Még így csupaszon is látszik rajta, hogy női galambka: fehér, mint a tej, ahogy ugrándozik a vízben, két kis szöszke hajfonata röpköd a nyakán. – Derdő – nevet a fiúnak –, úttyunk. (Azaz: Gergő, ússzunk.)
Móra Ferenc „Kincskereső kisködmön” című bájos írásában a körtemuzsikát fúvó Gergőt így ábrázolja:
…mire hazaértem, akkora minden fortélyát kitanultam a körtemuzsikának. Ha csak a számhoz érintettem, halkan kacagott, mint a vadgalamb; ha rövideket fújtam bele, csattogott, mint a fülemüle; tudtam vele süvölteni, mint a pirók, csikorgatni, mint a csíz. Még édesanyámnak is fölsütött a mosoly az orcáján a muzsikaszóra. Pedig éjjele-nappala csupa szomorúság volt akkoriban, ahogy a beteg húgocskámat virrasztgatta. De még az is felnyitotta a bágyadt szemét, szegényke, és megvillant benne az öröm, ahogy megszólalt: Szép mucita! Fúadd méd, bátókám! (Azaz: Szép muzsika! Fújjad még, bátyókám!)
És Weöres Sándor „Bóbita” című verses gyűjteményében olvashatjuk a gyermeki lelket, képzeletvilágot, gondolkodást megéreztető verset:
Róka-róka réten
fuss a holdas égen,
hagyd itt lenn a házat, erdőt,
kapsz nyakadra ezüst csengőt,
fényes felhőn csilingelhess,
csillagokkal versenyezhess,
hallihé-hallihó!
azt hiszik, hogy kiscsikó.
Lásd még: Szóhangulat, Szókincs.