Huzsvai László (2005)
Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrum
A légkörben több-kevesebb víz mindig található. A légköri víz egy része szilárd, nagyobb hányada cseppfolyós, míg legnagyobb mennyiségben gőz állapotú. Az alapgázokon kívül vízgőzt is tartalmazó nedves levegő jellemzésére nem elegendő a három állapotjelző (nyomás, fajlagos térfogat, hőmérséklet), hanem még a vízgőztartalmat is ismerni szükséges.
A levegőben lévő vízgőz nagyobb részben földfelszíni eredetű, míg kisebb részben a légkörben lévő cseppfolyós víz párolgásából származik. A folyadékfázisból elpárolgó molekulák számát Nk-val, a kondenzálódókat pedig Nv-vel jelöljük, az alábbi három eset különböztethető meg:
Nk g Nv, a folyadék anyagmennyisége csökken, a párolgás dominál, a gáztérben lévő vízgőz telítetlen.
Nk = Nv, a folyadék anyagmennyisége állandó, termodinamikus egyensúly, a vízgőz telített.
Nk l Nv, a gőz anyagmennyisége csökken, a lecsapódás dominál, a gáztér túltelített.
Az első esetet a párolgás, a harmadikat a csapadékképződés kapcsán tárgyaljuk.
A két fázis egyensúlya - telített gőz - esetén a Gibbs-féle fázisszabály értelmében a rendszer szabadságfoka 1. Ez azt jelenti, hogy csak egy jellemzőt változtathatunk tetszőlegesen, s ez az összes többi változót már meghatározza. Független változó állandó nyomáson általában a hőmérséklet. A továbbiakban a légköri vízgőzjellemzőket tekintjük át röviden.
Páranyomás (gőznyomás, mbar, kPa; jele: e.): A páranyomás a levegőben lévő vízgőz parciális nyomása. Mivel a levegő gázkeverék, nyomása egyenlő a keveréket alkotó anyagok parciális nyomásainak az összegével. Ha a nedves levegő nyomását p-vel, a száraz levegőjét pedig p0-val jelöljük az alábbi összefüggés érvényes:
3.36. egyenlet - A nedves levegő nyomását p-vel, a száraz levegőjét pedig p0-val jelölve érvényes összefüggés érvényes
Hazánkban e értéke kisebb, mint 3%, ami kb. 30 mbar.
Telítettségi páranyomás (mbar, kPa; jele: E): Értéke ideálisan tiszta vízfelszín felett csak a hőmérséklettől függ. A telítettségi páranyomás az egységnyi térfogatú légoszlopban a T hőmérsékletű vízgőz parciális nyomása. Meghatározására a következő formula használatos:
3.37. egyenlet - A telítettségi páranyomás az egységnyi térfogatú légoszlopban a T hőmérsékletű vízgőz parciális nyomása
A telítettségi páranyomás a hőmérséklettel exponenciálisan változik. Az 1 oC-ra eső változás jelölése b, ami a következő módon írható fel:
3.38. egyenlet - A telítettségi páranyomás a hőmérséklettel exponenciálisan változik
Abszolút nedvességtartalom (kg m-3; jele: a)
Meghatározásának módja:
Az abszolút páratartalom az általános gáztörvényből vezethető le:
3.40. egyenlet - Az abszolút páratartalom az általános gáztörvényből vezethető le
Az összefüggésből kitűnik, hogy nemcsak a telítési páranyomás, hanem a telítettségi nedvességtartalom is hőmérsékletfüggő. A páranyomás és az abszolút nedvességtartalom numerikus értéke igen hasonló, 16,7 dC-nál azonosság áll fenn, a hőmérséklet emelkedésével viszont különbségük fokozatosan nő.
A páranyomás legegyszerűbben pszichrométeres (száraz-nedves hőmérő-pár) méréssel állapítható meg. A mérőeszköz nedves muszlinnal bevont hőérzékelőjéről történő párolgás energiáját főként a hőmérő higanytartálya szolgáltatja, ezért a hőmérő a ténylegesnél alacsonyabb értéket mutat.
Minél nagyobb a két hőmérő által mutatott érték közötti különbség, az ún. pszichrometrikus különbség, a levegő annál szárazabb. A két hőértékből a páranyomás a Sprung-formulával határozható meg.
ahol: E' : a nedves hőmérő által mért érték telítési páranyomása T-T' : a pszichrometrikus hőmérsékleti differencia 0,5 : a ventillációs együttható (3 m/s szélsebességnél)
A levegőben lévő vízgőz telítettségi fokáról a relatív nedvességtartalom értéke nyújt felvilágosítást. A légköri vízgőz a legtöbb esetben nem telített állapotú, annak relatív értéke:
3.42. egyenlet - A legtöbb esetben nem telített állapotú légköri vízgőz relatív értéke
A relatív nedvességtartalom nem a vízgőz mennyiségét, hanem csupán a T hőmérsékletű vízgőz telítettségét fejezi ki.
A harmatpont (dC, jele: b): azt a hőmérsékletet jelenti, amelyen a vízgőz telített állapotba kerül. A harmatpont a levegő hőmérsékletéhez viszonyítva annál alacsonyabb, minél kisebb a relatív nedvességtartalom, illetve minél nagyobb a telítési hiány (E-e).
Hazánkban a páranyomás a téli félévben nappal 5-15 mbar között változik, éjszaka pedig 5-10 mbar között. A nyári félévben, amikor a levegő vízgőztartalma viszonylag nagyobb nappal, a páranyomás 20-30 mbar közötti, míg éjszaka 15-20 mbar.