Andrásfai Béla, Bakos Tibor, Bognár Jánosné, Bognár Mátyás, Gallai Tibor, Hódi Endre, Laczkovich Miklós, Molnár Ferenc, Reimann István, Rényi Alfréd, Révész Pál, Rónyai Lajos, Surányi János, Vadkerty Tibor, Varga Tamás
Typotex
Több összeadást egyszerre tudunk elvégezni, amint azonban kivonásra is van szükség, minden kivonandót külön kell levonni. Ha ügyesek vagyunk, segíthetünk magunkon annyiban, hogy az összeadandók összegezése után összegezzük a kivonandókat, és összegüket vonjuk le az első összegből.
Egy egyszerű ötlettel azonban még a 3 műveletet is egyetleneggyel helyettesíthetjük. Írjuk az összeadandókat és kivonandókat vegyesen egymás alá, ahogy az összeadásnál szokás, csak – mivel a műveletet számjegyenként végezzük – a kivonandók minden jegyét külön jelöljük meg, pl. föléhúzással. (A 0 jegyeket fölösleges föléhúzni.) Ezután ugyanúgy számolhatunk az „egyesek”-től kezdve oszloponként, mint az összeadásnál, csak a föléhúzott számjegyeket mindig levonjuk.
Előfordulhat, hogy a jegyek összeadása közben a föléhúzott
jegy a nagyobb, ha pl. a
[D]
[D]
[D]
A második feladat egyes oszlopaiban (alulról felfelé haladva)
pl. a következő műveletsorokat végezzük:
2, mínusz
7, mínusz
6, mínusz
14, mínusz
12; leírunk
[D]
[D]
Hogyan értsük azonban a vegyesen előforduló közönséges
(szakkifejezéssel pozitív) és kivonni való, negatív számjegyeket?
Úgy, ahogy a szólés érti: „Az egyik tizenkilenc, a másik egy híján
húsz”, azaz most bevezetett írásmódunkban
[D]
Kiválasztunk egyet, célszerű balról az elsőt, ez előtt pozitív jegy áll, a megelőző jegyből egyet elveszünk, azt 10 kisebb egységre váltjuk, és ebből vonjuk le a föléhúzott számjegyet. Ezután jobbra haladva, sorra kiküszöbölhetjük a többi föléhúzott számjegyet is:
Ha a föléhúzott jegy előtt 0 áll, akkor ebből nem tudunk mit fölváltani, ezért balra megyünk az első 0-tól különböző jegyig, azt eggyel csökkentve, egy egységet apróra váltunk, abból 9-et leírunk, egyet ismét felváltunk; ha jobbról újabb 0-jegy következik, akkor ismét leírunk 9-et és 1 egységet tovább váltunk, míg a föléhúzott jegyig nem érünk. Ekkor ezt a jegyet vonjuk le az utolsó felváltásból származó 10 egységből:
Ha az első számjegy negatív, akkor még ha csupa pozitív kilences szám áll is utána, az nem adhat annyit, mint az első jeggyel írt kivonandó, tehát ez esetben a kivonandók összege nagyobb, mint a kisebbítendőké.