Nemzeti parkjainkat az ország olyan jellegzetes, eredeti állapotukban megőrzött tájain hoztuk létre, ahol a növény- és az állatvilág, valamint más természeti és kultúrértékek (pl. vizek, barlangok, földfelszíni formák, pincesorok, tanyák) a tudomány, a közművelődés és a felüdülés szempontjából különleges jelentőségűek.
A Hortobágyi Nemzeti Parkot 1973-ban azért alapították, hogy a Hortobágy egyedülálló természeti és néprajzi kincseit megóvják a pusztulástól. A térség különleges értékét az adja, hogy itt van Európa egyik legnagyobb kiterjedésű szikes területe (összesen 63 000 hektár áll védelem alatt). A szik a talaj nagy sótartalmát jelenti. A nagy sótartalom a Hortobágyon úgy alakult ki, hogy a Tisza egykori árterületén a visszamaradt, felszínhez közeli talajvíz a nagy melegben elpárolgott, és belőle az ásványi sók a talaj felszínén vagy a felszíne közelében kiváltak. Az ilyen nagy sótartalmú talajokhoz csak nagyon kevés növény képes alkalmazkodni. Mégis, a sótartalom és a vízborítás eltérései miatt a szikes területeken nagyon változékony élőhelyek alakulnak ki. A Hortobágyon is találunk pl. szikes pusztákat, szikes mocsárréteket, sziki erdőket és szikes tavakat. A só- és szárazságtűrő, illetve -kedvelő sziki növények különleges megjelenésűek és gyakran nagyon szépek. Gombák is előfordulnak a sziken. A sziki növények és gombák jellegzetes képviselői a magyar sóvirág és a sziki csiperke, valamint az orvosi székfű, másik nevén kamilla .
A Kiskunsági Nemzeti Park a Duna-Tisza közén terül el. Különleges értékei a bugaci homokon megmaradt ősborókás és az Apajpuszta környéki szikes területek . Az ősborókás uralkodó növényei a boróka és a fehér nyár , de megtalálhatók benne olyan érdekes homoki növények is, mint az egykor juhok festéssel való megjelölésére használt báránypirosító . Apajpusztán is sok különleges növény található. Ilyen például a sziki őszirózsa és a sziksófű
.
A Bükki Nemzeti Park és az Aggteleki Nemzeti Park területei hegyvidékekre esnek. Jellemzők rájuk a lombos erdők, valamint a hegyi rétek és legelők. Mindkét területen értékes növényritkaságok fordulnak elő. Ilyen például a Bükk hegység fennsíkján a karcsú sisakvirág, az Aggteleki Nemzeti Park területén pedig a tornai vértő.
A Fertő Tavi Nemzeti Park legértékesebb növényei a szikes területeken és a lápréteken fordulnak elő. Ezek ritkaságai közül a lápi hízókával ismerkedjünk meg.
A nemzeti parkoknál kisebb természetvédelmi egységek a tájvédelmi körzetek és a természetvédelmi területek.
1996-ban és 1997-ben létrejött legújabb nemzeti parkjaink a Balatoni Nemzeti Park, a Duna-Dráva Nemzeti Park, a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a Kőrös-Maros Vidéki Nemzeti Park.