A zárvatermők virágának felépítésével, valamint termésével már korábban foglalkoztunk. Fontos még egyszer hangsúlyoznunk, hogy a virág, mint szaporító szerv , nem azonos értékű a virágtalan növények ivarszervével. A törzsfejlődés folyamán módosult levelekből alakult ki úgy, hogy az ivarszervek csökevényeit egyre mélyebben - a nyitvatermőkön még csak a magkezdemény, illetve a pollenzsákok, a zárvatermőkön pedig már a termőlevél és a portok szövetei közé - magába zárta. Ezért nem helyes, ha a virágot ivarszervként emlegetjük.
A legtöbb zárvatermő növény virágai tartalmazzák mindkét típusú ivarlevelet (vagyis a porzó és a termőleveleket). Ezért ezek virágait kétivarúaknak nevezzük. Egyivarúak viszont a virágok, ha vagy csak porzó, vagy csak termőleveleket tartalmaznak . Ha az egyivarú virágok ugyanazon a növényen találhatók, egylaki a növény. Ilyen pl. a kukorica, amely porzós virágzatát, a "címert" a hajtás csúcsán, termős virágzatát, a torzsát pedig ugyanazon növény leveleinek hónaljában viseli. A fűzfák viszont kétlakiak , mert porzós, illetve termős virágaikat tartalmazó barkavirágzataik különböző egyedeken találhatók meg.
A termések két nagy csoportba sorolhatók: a száraz és a húsos termések csoportjába. Megéréskor száraz termése van a babnak , illetve húsos termést képez a paradicsom .
A zárvatermő növény zárt termésében jönnek létre a magok, amelyekből az új generáció növényei kifejlődnek. A magban embrió (csíra) és táplálószövet van . Az embrió részei a gyökér kezdeménye (gyököcske), a hajtás kezdeménye (rügyecske) és az egy vagy két sziklevél. A mag csírázása a megduzzadását követően a gyököcske előbukkanásával indul meg. A rügyecske később tör elő. A gyököcskéből a növény gyökérrendszere, a rügyecskéből pedig a hajtásrendszere alakul ki. A sziklevelek, valamint a táplálószövet a csíranövényt szerves tápanyagokkal látják el addig, amíg a lomblevelek által végzett fotoszintézis[71] át nem veszi ezt a szerepet. A zárvatermő növény kialakuló hajtásának önfenntartó és fajfenntartó szervei vannak. Önfenntartó szervek (a gyökér mellett) a szár és a levél, fajfenntartó szervek a virág és a termés.
[71] A fotoszintézis folyamata során a növény fényenergia felhasználásával szervetlen anyagokból szerveseket állít elő.