A lomblevél feladata az oszlopos alapszövetében lévő zöld színtestek segítségével a fotoszintézis,[72] valamint a gázcserenyílások közreműködésével a gázcsere és a párologtatás. A szárban futó edénynyalábok a levelek ereiben folytatódnak. A levelek erezete kétféle lehet: főeres , ha egy központi érből és abból kiágazó oldalerekből áll, és mellékeres, ha egyforma és párhuzamosan, ívesen vagy sugarasan futó erek alkotják .
A lomblevelek általában 3 részből állnak: a levéllemezből, a levélnyélből és a levéllemezt a levélnyélen keresztül a szárhoz csatlakoztató levélalapból. A fehér akácnak egy levélnyelén több levéllemeze, ún. levélkéje van. (Azt, hogy egy levél összetett, onnan lehet felismerni, hogy az oldalhajtások mindig a levélalapnál, és soha nem a levélkék hónaljából erednek. Az összetett levelek továbbá leggyakrabban egyben hullanak le a fáról.) Az ilyen növények levele összetett. A szőlő levélnyelén viszont csak egy levéllemezt figyelhetünk meg. A szőlő levele tehát egyszerű.
A levelek vagy egyes részeik is módosulhatnak pl. tövissé vagy kaccsá . Különleges feladatra módosult a kancsóka nevű trópusi növény levele. Mély, kancsószerű szervvé alakult, amelynek aljában a csapdába ejtett rovarokat megemésztő enzimek[73] termelődnek. A nitrogénhiányos környezetben élő növények a rovarok elfogyasztásával fedezik nitrogénszükségletüket.
[72] A fotoszintézis folyamata során a növény fényenergia felhasználásával szervetlen anyagokból szerveseket állít elő.
[73] Az enzimek vagy biokatalizátorok az élő szervezetek által termelt és a kémiai reakciók sebességét növelő fehérjék. Életfontosságúak, hiszen az élő szervezetekben lezajló összes kémiai folyamat gyakorlatilag az irányításuk alatt áll.