A társulások jellemző összetétele az élőhely[166] környezeti feltételeit tűrő fajokból alakult ki az evolúció[167] folyamán, a populációk közötti segítő és gátló kapcsolatok alakulásának eredményeképpen. Egy táj jellemző tulajdonságait nemcsak a tájkép szempontjából, hanem biológiai értelemben is mindenekelőtt növénytársulásai határozzák meg, hiszen a többi szervezetnek közvetlenül vagy közvetve ezek nyújtanak táplálékot, illetve élő- és búvóhelyet.
Egy esőerdei és egy sivatagi növénytársulás között szembeszökőek az alapvető eltérések. Rögtön szembetűnik pl., hogy a sivatagi társulás fajokban szegény és nagyon egyszerű felépítésű, míg az esőerdei társulás fajokban rendkívül gazdag és bonyolult struktúrájú.
Nem ilyen egyszerű a dolgunk, ha pl. egy lápréttársulást egy mocsárrétitől akarunk megkülönböztetni. A társulások felismerését, illetve egymástól való megkülönböztetését azok összetételének minőségi és mennyiségi vizsgálata segíti.
Már az alkotó fajok megszámolása is sok információt nyújt egy társulásról. Még többet tudunk meg róla, ha a populációk egyedszámát, illetve előfordulásának viszonylagos gyakoriságát, vagy - növények esetében - relatív borításukat is megállapítjuk. Az így kapott adatok azután a társulás azonosításához, sőt környezeti feltételeinek megismeréséhez is rendkívül jól felhasználhatók.
A társulást alkotó fajok száma, valamint az egyes fajok viszonylagos gyakorisága együttesen az ún. sokféleségként (idegen szóval: diverzitásként) vizsgálható. A két elképzelhető szélsőséges eset az, amikor minden egyed egy fajhoz, illetve minden egyed különböző fajokhoz tartozik. Legkisebb a sokféleség az előbbi, legnagyobb pedig az utóbbi esetben. A valóságban - nagyon ritka kivételektől eltekintve - e két szélsőség közötti állapotokkal találkozhatunk. A társulást megzavaró külső - pl. emberi - hatásokra annak sokfélesége általában megváltozik. A hatás erősségétől nagymértékben függ, hogy a változás milyen irányú. Erős külső hatásra pl. rendszerint csökken a sokféleség, mert sok ritka faj populációja eltűnik, miközben egy vagy kevés, zavarást tűrő faj populációja uralkodóvá válik.
A társulást alkotó populációk függőleges térbeli elrendeződésével, a szintezettséggel, már korábban foglalkoztunk. A szinteket - nagymértékben eltérő magasságuknál fogva - a növények határozzák meg. Az egyes populációk szintekbe való rendeződésének alapja az evolúció[168] folyamán kialakult környezeti igényeik különbözősége. Nyilvánvalóan más-más környezeti feltételek jellemzőek a lombkoronára, a cserjeszintre, a gyepszintre, a mohaszintre és a talajszintre. A környezeti feltételek közül a fénynek van kiemelkedő szerepe a szintezettség kialakulásában. A fényigényesebb fajok magasabbra nőnek, a kevesebb fényt igénylők pedig az alsóbb szintekben helyezkednek el. A környezeti feltételek azt is meghatározzák, hogy adott élőhelyen mekkora számú és milyen minőségű szintek alakulhatnak ki. A csapadékhiányos füves puszták övében pl. sokkal kevesebb a szintek száma, mint a bőséges csapadékellátottságú és kiegyenlített hőmérsékletű esőerdőkben.
A társulásokat alkotó populációk nemcsak függőlegesen, hanem vízszintesen is egyenlőtlenül oszlanak meg. Az egyenlőtlen megoszlás következménye a mintázatok kialakulása. Mintázatok egyrészt a környezeti erőforrások változatos megoszlása, másrészt pedig az egyes fajok eltérő szaporodásmódja miatt jönnek létre. A növények között pl. gyakori a sarjakkal történő szaporodás, aminek eredményeképpen populációik csoportokba rendeződnek . A gombák termőtestei is azért jelennek meg gyakran ún. boszorkánykörökben , mert fonalaik a spórák kihajtásának pontjától terjednek fokozatosan szét.
[166] Élőhely az a szomszédos területekétől eltérő környezeti adottságú földrajzi táj, amely jellemző életfeltételekkel és ezekhez az életfeltételekhez alkalmazkodott, rá jellemző élővilággal rendelkezik.
[167] Az evolúció szó jelentése: fejlődés. A biológiai evolúció (törzsfejlődés) az élő anyag keletkezése az élettelenből és változatosságának kialakulása a Föld története folyamán.
[168] Az evolúció szó jelentése: fejlődés. A biológiai evolúció (törzsfejlődés) az élő anyag keletkezése az élettelenből és változatosságának kialakulása a Föld története folyamán.