Az állatoktól eltérően a növényekben a sejtosztódások állandóan osztódóképes szövetekre, ún. merisztémákra korlátozódnak. A merisztémák és a kifejlődött - differenciálódott - szövetek között átmeneti, az érés folyamatának különböző stádiumaiban levő sejtrétegek találhatók. Az érési folyamat közben számottevő változás következik be a sejtekben.
A merisztematikus sejtek igen kicsinyek, általában 20-40 mikrométer átmérőjűek. Kiterjedésük minden irányban többé-kevésbé egyforma (izodiametrikus). Sejtfalaik vékonyak, csekély szilárdságúak. A sokszor még fejletlen sejtorganellumokból kisszámú készletet tartalmaznak. A sejtfalat belülről a sejthártya, a citoplazma legkülső rétege határolja. A protoplazma alkotói a sejtmag és a citoplazma. A merisztémasejtek sejtmagja mintegy 10 mikrométer átmérőjű és a sejt középpontjában helyezkedik el. A vakuólumok rendszerint egészen aprók.
Attól függően, hogy a merisztematikus sejtek milyen szövetté differenciálódnak, kezdetleges sejtorganellum-készletükből különböző számú és felépítésű sejtalkotó fejlődik. A lomblevelek fotoszintézisben[184] aktívan közreműködő oszlopos alapszöveti sejtjei pl. sok zöld színtestet, míg a raktározó alapszövet sejtjei, valamint az epidermiszsejtek[185] számos színtelen színtestet fejlesztenek. A kiválasztásban közreműködő sejtekben - pl. mirigy- és nektáriumsejtekben - nagyszámú mitokondrium, endoplazmatikus retikulum és diktioszóma alakul. A szállításban szerepet vállaló ún. transzfersejtek is sok mitokondriumot tartalmaznak. Különleges a szintén szállítófunkciót betöltő tracheatagok sejtjeinek differenciálódása. Ezekben a citoplazma és a sejtmag teljesen tönkremegy, illetve felszívódik, és így semmilyen élő sejtalkotó sem marad meg.
A differenciálódás folyamata természetesen a sejt végső alakját és méreteit is meghatározza. Az alak szempontjából két fő sejttípust különböztetünk meg. A többé-kevésbé minden irányban egyenlő kiterjedésű, izodiametrikus sejteket parenchimasejteknek, az egy irányban megnyúlt, végükön kihegyesedő formákat pedig prozenchimasejteknek nevezzük.