A harasztok és az egyszikűek gyökere nem vastagszik másodlagosan. Ez alól csak a sárkányfa kivétel. Amíg a nyitvatermők és a kétszikű fásszárúak gyökere erőteljesen vastagszik másodlagosan, a lágyszárú kétszikűek jelentős része nem, vagy csak csekély mértékben teszi ugyanezt. Ismerünk mindazonáltal olyan lágyszárú kétszikűeket is - pl. lucerna, édeskömény -, amelyek gyökere viszonylag jelentős mértékben vastagszik másodlagosan.
A másodlagos vastagodás a fa- és a háncsnyalábok között egy hullámvonal alakú kambiumgyűrű[394] ("hullámkambium") kialakulásával kezdődik. Ezt a fa- és a háncsnyalábok közötti parenchimasejtek[395], valamint a fanyalábokkal szembeni periciklussejtek[396] osztódóképességük visszanyerésével hozzák létre. Az így kialakult kambium[397] a háncsnyalábok alatt kezd működni, és befelé másodlagos xilémelemeket[398] lefűzve fokozatosan kisimul gyűrű alakúvá . Közben kifelé másodlagos floémelemeket[399] is képez. Az elsődleges szerkezet fanyalábjai fölött a kambiumsejtek[400] az elsődleges bélsugarakat gyarapítják. Közben másodlagos bélsugarak is keletkeznek a másodlagos elemek között.
A gyökér másodlagos edénynyalábelemeinek kialakulását egyéb szövettani változások is kísérik. A vastagodás következtében az epibléma[401] leszakadozik és helyét átmenetileg az elparásodott exodermisz[402] veszi át. A periciklus[403] kambium[404] kialakításában részt nem vevő sejtjei is osztódni kezdenek, és parakambiumként[405] működve másodlagos bőrszövetet (periderma) képeznek . A fásszárú növények gyökerein általában harmadlagos bőrszövet (rhytidoma) is kialakul.
[394] Kambium a növények szárának, valamint gyökerének felülettel párhuzamosan elhelyezkedő osztódó szövete. A szervet olyan osztódásokkal vastagítja, amelyek eredményeképpen keletkező új sejtfalak érintőirányúak (tangenciálisak). A kambium különleges formája a másodlagos bőrszövetet (periderma, paraderma) és a harmadlagos bőrszövetet (rhytidoma) képező fellogén, perikambium vagy parakambium, illetve a sebeket osztódásaival lezáró sebkambium.
[395] A parenchima a tér minden irányában többé-kevésbé azonos kiterjedésű sejtekből álló (izodiametrikus) szövet.
[396] A periciklus a gyökér központi hengerének osztódásra képes legkülső sejtsora.
[397] Kambium a növények szárának, valamint gyökerének felülettel párhuzamosan elhelyezkedő osztódó szövete. A szervet olyan osztódásokkal vastagítja, amelyek eredményeképpen keletkező új sejtfalak érintőirányúak (tangenciálisak). A kambium különleges formája a másodlagos bőrszövetet (periderma, paraderma) és a harmadlagos bőrszövetet (rhytidoma) képező fellogén, perikambium vagy parakambium, illetve a sebeket osztódásaival lezáró sebkambium.
[398] Xilém a szállítószövet-rendszer szilárdító elemeket is tartalmazó farésze.
[399] Floém a szállítószövet-rendszer szilárdító elemeket is tartalmazó háncsrésze.
[400] Kambium a növények szárának, valamint gyökerének felülettel párhuzamosan elhelyezkedő osztódó szövete. A szervet olyan osztódásokkal vastagítja, amelyek eredményeképpen keletkező új sejtfalak érintőirányúak (tangenciálisak). A kambium különleges formája a másodlagos bőrszövetet (periderma, paraderma) és a harmadlagos bőrszövetet (rhytidoma) képező fellogén, perikambium vagy parakambium, illetve a sebeket osztódásaival lezáró sebkambium.
[401] Az epibléma a fiatal gyökér bőrszövete.
[402] Az exodermisz a fiatal gyökér elsődleges kérgének legkülső sejtsora, amely a másodlagos bőrszövet (periderma) kialakulását megelőzően az elhaló epibléma védelmi szerepét veszi át ideiglenesen.
[403] A periciklus a gyökér központi hengerének osztódásra képes legkülső sejtsora.
[404] Kambium a növények szárának, valamint gyökerének felülettel párhuzamosan elhelyezkedő osztódó szövete. A szervet olyan osztódásokkal vastagítja, amelyek eredményeképpen keletkező új sejtfalak érintőirányúak (tangenciálisak). A kambium különleges formája a másodlagos bőrszövetet (periderma, paraderma) és a harmadlagos bőrszövetet (rhytidoma) képező fellogén, perikambium vagy parakambium, illetve a sebeket osztódásaival lezáró sebkambium.
[405] A periderma vagy parakéreg a másodlagosan vastagodó hajtásos növények idősebb gyökerének és szárának az elsődleges bőrszövet (epidermisz) leszakadozását követően kialakuló másodlagos bőrszövete. Három rétege a parásodott falú paraszövet (phellom), a parakambium (phellogen) és a paraalapszövet (phelloderma).