A virág a növény ivaros szaporodását szolgáló, mó-dosult levelekből álló, korlátolt nö-vekedésű, törpeszártagú hajtás. A törzsfejlődés folyamán a nyitvatermőkben jelenik meg előszőr, és a zárvatermőkben éri el teljes kifejlettségét. Ezért ezeket a növényeket együtt virágos növényeknek is nevezzük. A nyitvatermők virágai egyivarúak, virágtakaró nélküliek. A zárvatermők takarólevelei viszont az ivarlevelek számára védelmet nyújtanak és a megporzást is elősegítik. Némelykor a termések terjesztésében is közreműködnek /pl. a fészekvirágzatúak egy részénél/. Az ivarlevelek segítségével megy végbe az ivaros szaporodás.
Ha a virág minden alkotórészt tartalmaz, teljes vagy hiánytalan. Bármelyik alkotórész elmaradásakor hiányos virágról beszélünk. Ilyen pl. a kocsány nélküli ülő virág (pl. búza), a virágtakaró nélküli csupasz virág (pl. fűzfafélék), a valamelyik ivarlevelet nélkülöző egyivarú virág (pl. kukorica, kender, gyékény) és az ivarlevél nélküli meddő virág (pl. a napraforgó nyelves virágai, üstökös gyöngyike csúcsi virágai) .
Az egylaki és a kétlaki növények mellett ismerünk felemás virágú vagy váltivarú növényeket is, amelyeknek ugyanazon egyedén egy- és kétivarú (az utóbbi másik neve: hímnős) virágok is megtalálhatók. Ilyenek pl. a juhar, az eperfa és a cirok.
Az ősibb virágos növények virága sok viráglevélből áll. Ezek száma meghatározhatatlan, mert gyakran fajon belül sem állandó. Szórtan, egy spirális vonal mentén helyezkednek el a virágzati tengelyen pl. a nyitvatermők porzólevelei , valamint egyes tündérrózsafélék és kaktuszfélék virágalkotó levelei. Az evolúció[450] során később megjelent taxonokban[451] a virágokat már kevesebb, körökbe rendeződött viráglevél alkotja. Ezekre példa az ernyősvirágzatúak, a keresztesvirágúak és az ajakosak. A spirális virágfelépítést tehát a ciklikus váltja fel. Az azonos típusú viráglevelek egy vagy több kört is képezhetnek. A körönként található viráglevelek száma az egyes fajokra jellemző. Ismerünk pl. körönként kéttagú (dimer), háromtagú (trimer), négytagú (tetramer), öttagú (pentamer) és soktagú (polimer) virágokat, jóllehet ezek a számok redukció[452], illetve abortusz[453] következtében sokszor nem minden virágkörre érvényesek. Dimer pl. a füstikefélék, trimer a liliomfélék, a nősziromfélék és a banánfélék, többé-kevésbé tetramer az olajfafélék és a ligetszépefélék, pentamer a lenfélék és a kankalinfélék, polimer pedig a kövirózsa virága. Előfordulnak olyan virágok is, amelyekben a virágtakaró-levelek örvökben, az ivarlevelek pedig spirális vonal mentén rendeződnek el. Ezek az ún. spirociklikus virágok. Ezek pl. a liliomfafélékre és a hidőrfélékre jellemzők.
[450] Az evolúció szó jelentése: fejlődés. A biológiai evolúció (törzsfejlődés) az élő anyag keletkezése az élettelenből és változatosságának kialakulása a Föld története folyamán.
[451] Taxon valamennyi rendszertani egység (faj, alfaj, változat, forma, törzs, osztály, rend, család, nemzetség stb.) közös neve.
[452] Redukciónak a szervek kisebbé válását nevezzük.
[453] Abortusznak a szervek teljes eltűnését nevezzük.