A valódi gombák - becslések szerint mintegy 100 000 fajjal - a legnagyobb gombacsoportot alkotják. Közös jellemzőjük az ostoros fejlődési alakok - zoospórák,[856] illetve planogaméták[857] - hiánya. Nagyrészt széllel szállítódó spórákkal,[858] gyakran konídiumokkal[859] terjednek. Ezek az élőlények tehát a szárazföldi körülményekhez alkalmazkodtak.
Tenyésztestük lehet egysejtű, bimbózással kialakult sarjsejtekből álló pszeudomicélium[860] vagy osztott, illetve osztatlan hifákból álló micélium . A sejtek közötti válaszfalak (septum) felépítése és áteresztőképessége a különböző taxonokra[861] jellemző. A levezetettebb fajok[862] válaszfalaiban bonyolult struktúrájú pórusok találhatók, amelyek a sejtmagvak sejtek közötti vándorlását már nem teszik lehetővé. A sejtfal anyagai kitin[863], mannit és glükán. A valódi gombák ivaros szaporodása háromfázisos. Életciklusuk nagy részében haploid állapotúak. Két egymásnak megfelelő (kompatibilis), haploid partner egyesülésekor nem következik be azonnal a sejtmagvak egyesülése (karyogamia), aminek következtében kétmagvú (dikariotikus) hifák jelennek meg (a sejtmagvak ilyenkor is haploidok). A magvak csak röviddel a sporangiumok[864] keletkezése előtt egyesülnek. A diploid szakasz ezáltal erősen lerövidül. Egyes csoportok teljesen elvesztették ivarsejtképző képességüket, s csak ivartalanul, konídiumokkal[865] szaporodnak. A levezetettebb[866] taxonokban[867] megjelennek a termőtestek[868] , amelyekben a spóraképző szervek fejlődnek.
A valódi gombák filogenetikai[869] kapcsolatai nem kellőképpen tisztázottak. Elődeiknek leginkább a moszatgombák korábban élt rokonait tekinthetjük.
Az újabb rendszerek a törzset három osztályra tagolják:
1. a járomspórás gombák
osztályára /Zygomycetes/;
2. a tömlősgombák osztályára
/Ascomycetes/; valamint
3. a bazídiumos gombák
osztályára /Basidiomycetes/.
Azokat a gombákat, amelyeknek ivaros szaporodásmódját nem ismerjük, egy mesterségesen létrehozott taxon[870] keretei között - melynek neve Deuteromycetes vagy Fungi imperfecti - tárgyaljuk.
[856] Zoospóra vagy rajzóspóra az önálló mozgásra képes, ostorral (ostorokkal), illetve csillókkal ellátott spóra.
[857] Az ostoros gaméták vagy planogaméták önálló mozgásra képes, ostoros ivarsejtek.
[858] A spórák a virágtalan növények és a gombák ivartalan (vagyis nem ivarsejtek egyesülésével létrejött) szaporítósejtjei. Általában milliószámra keletkeznek a szervezet elkülönült részeiben, ahonnan leggyakrabban a szél viszi őket szerteszét.
[859] Konídiumnak nevezzük a valamely tartón lefűződéssel létrejött ivartalan szaporítósejteket, amelyek közvetlenül tömlővel csíráznak.
[860] A pszeudo- vagy álmicélium sarjsejtek laza összekapcsolódásával kialakuló lánc.
[861] Taxon valamennyi rendszertani egység (faj, alfaj, változat, forma, törzs, osztály, rend, család, nemzetség stb.) közös neve.
[862] Levezetett egy élőlénycsoport vagy egy tulajdonság, ha a törzsfejlődési ismeretek alapján egy elsődleges, ősibb csoportból, illetve tulajdonságból származtatható. A levezetett csoport vagy tulajdonság a törzsfejlődés folyamán nemcsak bonyolultabbá válással, hanem egyszerűsödéssel (pl. redukcióval, összenövéssel vagy abortusszal) is létrejöhetett. Ennek alapján nem indokolt, ha az egyszerűbb szerveződést minden egyéb megfontolás nélkül fejletlenebbnek, a bonyolultabbat pedig fejlettebbnek tekintjük.
[863] A kitin a gombasejtfal fő alkotója. N-acetil-D-glükózaminból felépülő nitrogéntartalmú poliszacharid. A gombák sejtfalán kívül az ízeltlábúak külső vázának is alapanyaga.
[864] A sporangium olyan zárt, vastag vagy vékony falú szerv, amelyben nagyszámú ivartalan szaporítósejt, ún. sporangiospóra kelezkezik.
[865] Konídiumnak nevezzük a valamely tartón lefűződéssel létrejött ivartalan szaporítósejteket, amelyek közvetlenül tömlővel csíráznak.
[866] Levezetett egy élőlénycsoport vagy egy tulajdonság, ha a törzsfejlődési ismeretek alapján egy elsődleges, ősibb csoportból, illetve tulajdonságból származtatható. A levezetett csoport vagy tulajdonság a törzsfejlődés folyamán nemcsak bonyolultabbá válással, hanem egyszerűsödéssel (pl. redukcióval, összenövéssel vagy abortusszal) is létrejöhetett. Ennek alapján nem indokolt, ha az egyszerűbb szerveződést minden egyéb megfontolás nélkül fejletlenebbnek, a bonyolultabbat pedig fejlettebbnek tekintjük.
[867] Taxon valamennyi rendszertani egység (faj, alfaj, változat, forma, törzs, osztály, rend, család, nemzetség stb.) közös neve.
[868] A termőtestek a gombák olyan szaporítóképletei, amelyekben a csoportokba rendezett spórák védőburokkal körülvéve helyezkednek el.
[869] A filogenetika vagy törzsfejlődéstan az élővilág kialakulását és történeti fejlődését vizsgáló tudományterület.
[870] Taxon valamennyi rendszertani egység (faj, alfaj, változat, forma, törzs, osztály, rend, család, nemzetség stb.) közös neve.