Unitunikátus tömlősgombák. Peritéciumaik sötét színű, kemény sztrómában[948] vagy szabadon fejlődnek. Tömlőik (ascus) a peritécium üregében termőréteget (hymenium) képeznek. Az aszkuszok fala a spórák érésekor a csúcsán különbözőképpen megvastagszik, és ún. apikális készülékkel nyílik. A nagyszámú fajt tartalmazó gombacsoport meglehetősen formagazdag. Fajai főleg szaprobionták[949]. Némelyek erősen specializáltak. Előfordulnak közöttük koprofil fajok[950] pl. Podospora anserina és Sordaria fimicola , algákkal együtt élő szimbionták, valamint levezetettebb[951] növények parazitái. A vörös kenyérpenész (Neurospora sitophila) és néhány rokona (N. crassa, N. tetrasperma) igénytelensége és gyors szaporodása miatt a genetikai kísérletek gyakori objektuma. Ugyanezen penészfajok gyakori károkozók a pékségekben, ahol a kellően át nem sült kenyerekben szaporodnak el. Természetes élőhelyeik a tűzrakóhelyek és az elszenesedett növényi maradványok. A növénypatogén[952] Nectria fajok csoportos peritéciumai feltűnő, rózsaszínű sztrómákba[953] besüllyedve képződnek. A N. cinnabarina sztrómái gyakran megfigyelhetők lehullott juhargallyakon. A N. galligena a gyümölcsfák kérgének elhalását okozza. A Bacillus subtilis baktérium egyik törzsét sikerrel használták fel ellene a biológiai növényvédelemben[954]. A Nectria fajok konídiumos[955] alakjait Fusarium néven egy mesterségesen létrehozott taxonba[956], a Deuteromycetes osztályba soroljuk.
[948] Sztrómának nevezzük a gombák meddő hifaszövedékéből kialakult nagy és feltűnő termőtestpárnát, amelyben a tömlőket tartalmazó termőtestek képződnek.
[949] Szaprotróf (szaprobionta) módon az élettelen szerves anyagok (korhadékok) lebontásával energiát nyerő szervezetek táplálkoznak. Ezért korhadékbontóknak is nevezzük őket.
[950] A koprofil szervezetek állati ürüléken élnek.
[951] Levezetett egy élőlénycsoport vagy egy tulajdonság, ha a törzsfejlődési ismeretek alapján egy elsődleges, ősibb csoportból, illetve tulajdonságból származtatható. A levezetett csoport vagy tulajdonság a törzsfejlődés folyamán nemcsak bonyolultabbá válással, hanem egyszerűsödéssel (pl. redukcióval, összenövéssel vagy abortusszal) is létrejöhetett. Ennek alapján nem indokolt, ha az egyszerűbb szerveződést minden egyéb megfontolás nélkül fejletlenebbnek, a bonyolultabbat pedig fejlettebbnek tekintjük.
[952] A patogén szó jelentése: kórokozó.
[953] Sztrómának nevezzük a gombák meddő hifaszövedékéből kialakult nagy és feltűnő termőtestpárnát, amelyben a tömlőket tartalmazó termőtestek képződnek.
[954] A biológiai növényvédelem - szemben a kémiai és az agrotechnikai növényvédelemmel - biológiai módszereket használ a termesztett növények kártevőkkel szembeni megvédésére. Ilyen pl. ez utóbbiak ellenségeinek, ún. antagonistáinak az elterjesztése.
[955] Konídiumnak nevezzük a valamely tartón lefűződéssel létrejött ivartalan szaporítósejteket, amelyek közvetlenül tömlővel csíráznak.
[956] Taxon valamennyi rendszertani egység (faj, alfaj, változat, forma, törzs, osztály, rend, család, nemzetség stb.) közös neve.