Régebbi rendszertani munkákban az alosztály Holobasidiomycetidae név alatt szerepelt. A rendeket és a családokat korábban a termőtestek[1012] alakja alapján különítették el. Ez többnyire mesterséges rendszerek kialakításához vezetett. Az utóbbi évtizedek kemotaxonómiai[1013] és mikroszerkezet-kutatásainak eredményei azonban a bazídiumos gombák osztályán (Basidiomycetes) belüli fejlődéstörténeti kapcsolatok jelentős mértékű feltárásához vezettek.
Az alosztály fajai osztatlan, egysejtes bazídiumúak (holobasidium). Termőtestük[1014] formája nagy változatosságot mutat. A bazídiumok termőrétegben[1015] (hymenium) helyezkednek el. A himénium himenoforumnak (hymenophorum) nevezett hordozó képződményen (termőrétegtartón) foglal helyet. A himenoforum vázát változatosan elrendeződő hifákból álló tráma alkotja. A bazídiumos gombák különböző csoportjaiban a tráma felépítése és a termőtesteket alkotó hifák morfológiai, valamint funkcionális sajátságai is jelentős különbségeket mutatnak. A termőréteg hifái bazídiumokban végződnek. A termőtest összetartását harántirányú összeköttetésekkel kötőhifák, szilárdságát pedig vázhifák biztosítják. Bizonyos családokban tejnedvet tartalmazó tejhifák is előfordulnak.
A különböző fejlődési sorozatokban hasonló termőtesttípusok[1016] keletkeznek, ami konvergencia[1017] következménye. Ezek kétféle alapvető típusát ismerjük: a himeniális és a gaszterális termőtestet. A himeniális típusban - amelynek képviselőit Hymenomycetes néven gyakran külön osztályba sorolják - a spórák a felszíni termőrétegben[1018] keletkeznek . Ez utóbbi igen sokféle - pl. sima , ráncos , lemezes , tüskés vagy csöves - lehet. A gaszterális típusban a bazídiumok nem alkotnak külön réteget, hanem egy gömbölyű termőtest[1019] belsejét töltik ki. Ez a bazídiospórák megérésekor felszakad vagy szabályosan felnyílik. Ezt a csoportot, az előbbihez hasonlóan, több rendszerben Gasteromycetes néven külön osztályként tartják számon.
A továbbiakban a következő fontosabb taxonokat[1020] ismertetjük:
1. Aphyllophoranae felrend az Aphyllophorales, a Schizophyllales, a Cantharellales és a Polyporales rendekkel;
2. Agaricanae felrend az Agaricales, a Russulales és a Boletales rendekkel;
3. Gasteromycetanae felrend a Sclerodermatales, a Lycoperdales és a Geastrales rendekkel;
4. Phallanae felrend a Phallales renddel.
[1012] A termőtestek a gombák olyan szaporítóképletei, amelyekben a csoportokba rendezett spórák védőburokkal körülvéve helyezkednek el.
[1013] A kemotaxonómia a kémiai tulajdonságokat (különböző vegyületek vagy vegyületcsoportok előfordulását, illetve hiányát) használja fel a növények osztályozására.
[1014] A termőtestek a gombák olyan szaporítóképletei, amelyekben a csoportokba rendezett spórák védőburokkal körülvéve helyezkednek el.
[1015] A termőréteg (hymenium) a tömlős- és a bazídiumos gombák termőtestének tömlőket (ascus), illetve bazídiumokat, valamint gyakran sterilis hifákat (paraphysis) tartalmazó része.
[1016] A termőtestek a gombák olyan szaporítóképletei, amelyekben a csoportokba rendezett spórák védőburokkal körülvéve helyezkednek el.
[1017] A konvergencia különböző rendszertani csoportokban (taxonokban) olyan tulajdonságok kialakulását jelenti, amelyek látszólag rokonságra utalnak, valójában azonban párhuzamos fejlődés eredményei. Konvergens tulajdonság pl. sokszor a virágtakaró nélküliség vagy a forrtszirmúság.
[1018] A termőréteg (hymenium) a tömlős- és a bazídiumos gombák termőtestének tömlőket (ascus), illetve bazídiumokat, valamint gyakran sterilis hifákat (paraphysis) tartalmazó része.
[1019] A termőtestek a gombák olyan szaporítóképletei, amelyekben a csoportokba rendezett spórák védőburokkal körülvéve helyezkednek el.
[1020] Taxon valamennyi rendszertani egység (faj, alfaj, változat, forma, törzs, osztály, rend, család, nemzetség stb.) közös neve.