A rózsavirágúakhoz (Rosales) képest levezetettebb rend[1265], amennyiben fajainak virágai mindig ciklikusak[1266] és termőleveleik cönokarpikus magházat[1267] - csúcsán egyetlen bibeszállal - alakítanak. Kettős virágtakarójú virágaik többnyire aktinomorfak[1268], négykörösek. Porzóik száma gyakran másodlagosan megsokszorozódott . A magház a renden belül felső állásúból (pl. füzényfélék) a vacok serleg alakúvá való formálódásával fokozatosan középállásúvá (pl. sulyomfélék), majd a vacok által félig vagy teljesen körbenőve alsó állásúvá (pl. mirtuszfélék, gránátalmafélék, ligetszépefélék) alakul. Jellemző a rendre a bikollaterális edénynyalábok előfordulása. Sok fajuk halmoz fel polifenolokat, cserzőanyagokat. Az ismertetettek mellett idetartoznak a trópusi mangroveerdők[1269] legfontosabb nemzetségeit adó Sonneratiaceae és Rhizophoraceae családok is.
A füzényfélék családja - Lythraceae
A család fajainak száma mintegy 500. Magaskórós és mocsári társulások magas termetű, lágyszárú növénye a réti füzény (Lythrum salicaria) . Szára négyélű, levelei keresztben átellenesek. Virágainak idegenmegporzását ún. háromféle-alakúság (trimorfizmus) segíti. Bibeszálai ugyanis háromféle hosszúságúak (heterotristylia), és a porzóktól eltérő magasságban helyezkednek el. Vörös virágai feltűnő füzérvirágzatot alkotnak. Cseranyagainak vérzéscsillapító hatása miatt korábban gyógynövényként is használták. Iszapnövényzet alkotói az alacsony füzény (L. hyssopifolia) és a tócsahúr (Peplis portula).
A mirtuszfélék családja - Myrtaceae
A trópusokon és a szubtrópusokon mindenfelé elterjedt, örökzöld - gyakran keménylombú - fák, cserjék vagy törpecserjék. A család fajainak száma 3000 körüli. A Földközi-tenger mellékén a macchia-vegetáció jellegzetes alkotója az 5 m magasra is megnövő valódi mirtusz (Myrtus communis) . Sötétzöld leveleit családi ünnepeken, esküvőkön a hűség jelképeként használják. Az Ausztráliában őshonos eukaliptuszok (Eucalyptus spp.) a Föld legmagasabb (100 m-es) kétszikű fái. Kérgük a platánokéhoz hasonlóan gyakran nagy lapokban vagy hosszú csíkokban válik le. Csésze és párta helyett bimbójukat egy rügysapka (operculum) borítja, amit a virág nyílásakor a porzók löknek le. Rengeteg vizet párologtatnak, a mocsarak kiszárítására is alkalmasak. Ezért a tulajdonságukért telepítik őket a malária elleni küzdelemben. Karcsú törzsük cellulózgyártás céljára keresett haszonfa. Az eukaliptuszolaj az illatszeripar fon-tos alapanyaga; inhalálószerként és köhögéscsillapító cukorkák készítésére is felhasználják. A tanzániai Zanzibar szigetén termesztik a legtöbb szegfűszeget (Syzygium aromaticum), amelynek szárított bimbói és virágai kedvelt, kellemes illatú fűszerek és drogok[1270]. A Maluku-szigetekről származik, amelyekért a fűszer megszerzése érdekében a gyarmatosítók nagy küzdelmet folytattak. A Közép-Amerikából származó szegfűbors (Pimenta dioica) legfőbb exportálója Jamaica. Éretlenül megszárított termései más fűszerekkel keverten kerülnek forgalomba. A család értékes, nagy vitamintartalmú termést adó faja a guajava (Psidium guajava).
A gránátalmafélék családja - Punicaceae
A család mindössze két faja közül közismert a gránátalma (Punica granatum) , amely a Földközi-tenger és a Fekete-tenger mellékén több ezer éve termesztett cserje. Az ókori Kelet legkedveltebb gyümölcse volt. Feltűnő, skarlátpiros virága van. Kétivarú, megnyúlt tengelyű, aktinomorf[1271] virágaiban sok porzó van, termőlevelei pedig egymás fölött 2 emeletet alkotnak. A termőtájat a húsos vacok körülnövi, és belőle emeletes, sokrekeszű, sokmagvú, ehető álbogyótermés fejlődik. A termést üdítőital készítésére használják. Díszcserjeként nálunk is ültetik.
A sulyomfélék családja - Trapaceae
Három fajt magába foglaló család. Közép-Európa iszapos, sekély, tápanyagban gazdag állóvizeiben egyre ritkábban található meg a sulyom (Trapa natans) . Rokonai Eurázsia melegebb vidékein fordulnak elő. Levélnyelei nagy sejtközötti járataik levegővel való megtöltésével felfúvódtak és a levélrózsát alkotó, rombusz alakú levéllemezeket jellegzetes mintázatban a víz felszínén tartják. Az alámerült levelek sallangosak, a felszínen úszóktól eltérők. A levelek tehát a heterofillia[1272] jelenségét mutatják. A növény jelentéktelen levélhónalji virágai négy-négy csésze-, szirom- és porzólevélből állnak. Két termőlevélből alakult makkterméséhez a csészelevelek hozzánőnek, négy vagy kettő kemény, hegyes, szarvszerű tövist alkotva (horgonytermésnek is nevezik, mert a tövisek segítségével az iszapba fúródik). Keményítőben gazdag magja kellemes, a gesztenyére emlékeztető ízű. Az egykori cölöpépítmények kör-nyékén talált leletek bizonyítják, hogy már az ősidőkben is megfőzve fogyasztották.
A ligetszépefélék családja - Onagraceae
650 fajuk a mérsékelt és a szubtrópusi övben terjedt el. Többségükben lágyszárúak. Virágaik általában aktinomorfak[1273], virágköreik többnyire négytagúak. Termésük a vacokkal összenőtt változatos áltermés[1274] - megnyúlt, becőszerű tok, csonthéjas, makkocska vagy bogyó. A vöröslő ligetszépe (Oenothera erythrosepala) homoki ruderális gyomtársulások gyakori növénye. Késő délután nyíló, illatos virágait éjjeli lepkék porozzák be. Erdővágásokban tömegesen nő a bíborszínű virágú, magas termetű erdei deréce (Chamaenerion angustifolium) . Szőrüstökös magvai a - a szintén ide tartozó füzikékéhez (Epilobium spp.) hasonlóan - széllel messze terjednek. Árnyas erdeink jellemző, kis termetű növénye az erdei varázslófű (Circaea lutetiana). Virágai zigomorfak[1275] és körönként kéttagúak. Makkocska terméseit horgas szőrök borítják, amelyek az állatok bundájába vagy az ember ruhájába kapaszkodva terjednek (epizoochoria).
[1265] Levezetett egy élőlénycsoport vagy egy tulajdonság, ha a törzsfejlődési ismeretek alapján egy elsődleges, ősibb csoportból, illetve tulajdonságból származtatható. A levezetett csoport vagy tulajdonság a törzsfejlődés folyamán nemcsak bonyolultabbá válással, hanem egyszerűsödéssel (pl. redukcióval, összenövéssel vagy abortusszal) is létrejöhetett. Ennek alapján nem indokolt, ha az egyszerűbb szerveződést minden egyéb megfontolás nélkül fejletlenebbnek, a bonyolultabbat pedig fejlettebbnek tekintjük.
[1266] Ciklikus a virágfelépítés, ha minden virágalkotó levél körökben (pl. csészekör, pártakör, porzókör) helyezkedik el. Aciklikus viszont, ha az összes virágrész elrendeződése spirális vonalat követ.
[1267] Cönokarpikus az olyan termőtáj, amelynek termőlevelei egymással összenőve egyetlen termőt alkotnak. Szinkarpikus az olyan cönokarpikus termőtáj, amelynek termőlevelei egymással a termő közepéig összenőttek, és így többüregű magházat képeznek. A parakarpikus termőtáj szintén cönokarpikus; itt azonban a válaszfalak redukciója folytán utólag egyetlen üreg - esetleg egy központi oszloppal - keletkezett.
[1268] Aktinomorf a sugaras szimmetriájú, vagyis kettőnél több tengellyel szimmetrikus felekre osztható szerv.
[1269] Mangroveerdők vagy tengerparti mocsárerdők a forró égövi tengerpartok árterén honos, szellőző léggyökeres növényekből álló, kevés faj (döntő részben Rhizophora és Avicennia fajok) által alkotott cserjések. A partok hullámveréstől való védelmében jelentősek.
[1270] A gyógynövényeket ún. drogokként hasznosítjuk. A drog olyan növényi vagy állati eredetű anyag, amely gyógyászati vagy élvezeti célokra alkalmas vegyületeket tartalmaz. A Magyar Gyógyszerkönyv (Ph.Hg.VI., Ph.Hg.VII.), illetve az Európai Gyógyszerkönyv (Ph.Eu) hivatalos droglistája az alábbi:
Juglandis folium
diófalevél
Juglans regia
Juglandaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Amylum solani
burgonyakeményítő
Solanum tuberosum
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Amylum maydis
kukoricakeményítő
Zea mays
Poaceae
Ph.Eu
szabadforgalmú
Centaurii herba
ezerjófű
Centaurium erythraea
Gentianaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Althaeae radix
orvosiziliz-gyökér
Althaea officinalis
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Althaeae folium
orvosiziliz-levél
Althaea officinalis
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Crataegi summitas
galagonya virágzó ágvége
Crataegus monogyna
Crataegus oxyacantha
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Sambuci flos
bodzavirág
Sambucus nigra
Sambucaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Graminis rhizoma
tarackbúza-gyökértörzs
Agropyron repens
Poaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Tiliae flos
hársfavirág
Tilia cordata
Tilia platyphyllos
Tiliaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Amylum tritici
búzakeményítő
Triticum aestivum
Poaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Uvae ursi folium
medveszőlőlevél
Arctostaphylos uva-ursi
Ericaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Gentianae radix et rhizoma
tárnicsgyökér és -gyökértörzs
Gentiana lutea
Gentianaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Oleum ricini
ricinusolaj
Ricinus communis
Euphorbiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Balsamum peruvianum
perubalzsam
Myroxylon balsamum var. pereirae
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Benzoe
benzoegyanta
Styrax benzoides
Styracaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Valerianae rhizoma et radix
macskagyökér
Valeriana officinalis
Valerianaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cardui benedicti herba
benedekfű
Cnicus benedictus
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Marrubii herba
orvosi pemetefű
Marrubium vulgare
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Oleum lini
lenolaj
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Ononidis radix
tövisesiglice-gyökér
Ononis spinosa
Fabaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Plantaginis folium
útifűlevél
Plantago lanceolata
Plantago major
Plantaginaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Agar-agar
agar-agar (ágármoszat)
Ahnfeltia, Gelidium spp.
Rhodophyta
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Calami rhizoma
kálmosgyökértörzs
Acorus calamus
Araceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Gummi arabicum
arabmézga
Acacia senegal
Mimosaceae
Ph.Hg.VI., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cardamomi fructus
kardamomtermés
Elettaria cardamomum var. minuscula
Zingiberaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Herniariae herba
porcikafű
Herniaria glabra
Herniaria hirsuta
Illecebraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Aurantii pericarpium
narancsterméshéj
Citrus sinensis
Rutaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Thymi vulgaris herba
kerti kakukkfű
Thymus vulgaris
Lamiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cynosbati fructus sine semi
csipkebogyó-áltermésfal
Rosa canina
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Verbasci flos
ökörfarkkóró-virág
Verbascum phlomoides
Verbascum thapsus
Scrophulariaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Capsici fructus
paprika
Capsicum annuum convar. longum
Solanaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Cynosbati pseudofructus
csipkebogyó-áltermés
Rosa canina
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lini semen
lenmag
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Malvae folium
mályvalevél
Malva sylvestris
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Rosmarini folium
rozmaringlevél
Rosmarinus officinalis
Lamiaceae
Ph.Eu
szabadforgalmú
Malvae flos
mályvavirág
Malva sylvestris
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Equiseti herba
mezeizsurló-herba
Equisetum arvense
Equisetaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Veratri rhizoma et radix
fehérzászpa-gyökértörzs és -gyökér
Veratrum album
Melanthiaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Hyoscyami folium
beléndeklevél
Hyoscyamus niger
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Belladonnae folium
nadragulyalevél
Atropa bella-donna
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Belladonnae radix
nadragulyagyökér
Atropa bella-donna
Solanaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Chinae succirubrae cortex
vöröskínafa-kéreg
Cinchona pubescens
Rubiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Ipecacuanhae radix et rhizoma
ipekakuána-gyökér és -gyökértörzs
Uragoga ipecacuanha
Rubiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Strychni semen
ebvészmag
Strychnos nux-vomica
Loganiaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Aloe
aloe
Aloë ferox
Asphodelaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Hg.VI., Ph.Eu
erős hatású
Stramonii folium
maszlaglevél
Datura stramonium
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Frangulae cortex
kutyabengekéreg
Frangula alnus
Rhamnaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Rhei rhizoma
rheumgyökértörzs
Rheum palmatum
Polygonaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Sennae folium
szennalevél
Cassia angustifolia
Caesalpiniaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Sennae fructus
szennatermés
Cassia angustifolia
Caesalpiniaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Agrimoniae herba
párlófű
Agrimonia eupatoria
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Quercus cortex
tölgyfakéreg
Quercus petraea
Fagaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Ratanhiae radix
ratanhiagyökér
Krameria triandra
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Achilleae herba
cickafarkfű
Achillea millefolium
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Anisi vulgaris fructus
közönséges ánizs
Pimpinella anisum
Apiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Carvi fructus
köménytermés
Carum carvi
Apiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Caryophylli flos
szegfűszeg
Syzigium aromaticum
Myrtaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Chamomillae anthodium
orvosiszékfű-virágzat
Matricaria recutita
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Cinnamomi cassae cortex
kassiafahéj
Cinnamomum aromaticum
Lauraceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Coriandri fructus
koriandertermés
Coriandrum sativum
Apiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Foeniculi fructus
édesköménytermés
Foeniculum vulgare
Apiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Juniperi galbulus
boróka-tobozbogyó
Juniperus communis
Cupressaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lavandulae flos
levendulavirág
Lavandula angustifolia
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Melissae folium
citromfűlevél
Melissa officinalis
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Menthae crispae folium
fodormentalevél
Mentha spicata
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Menthae piperitae folium
borsosmentalevél
Mentha piperita
Lamiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Salviae folium
orvosizsálya-levél
Salvia officinalis
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Serpylli herba
mezei kakukkfű
Thymus serpyllum
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Liquiritiae radix et rhizoma
édesgyökér
Glycyrrhiza glabra
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Primulae radix et rhizoma
kankalingyökér és -gyökértörzs
Primula vulgaris
Primulaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Saponariae albae radix
fehér szappangyökér
Gypsophila paniculata
Caryophyllaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Pix juniperi
borókafakátrány
Juniperus oxycedrus
Cupressaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Absinthii herba
fehér ürömfű
Artemisia absinthium
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Trifolii fibrini folium
vidrafűlevél
Menyanthes trifoliata
Menyanthaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lini seminis farina
lenmagliszt
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
[1271] Aktinomorf a sugaras szimmetriájú, vagyis kettőnél több tengellyel szimmetrikus felekre osztható szerv.
[1272] A heterofillia felemás-levelűség, vagyis eltérő alakú levelek megjelenése ugyanazon a növényegyeden (pl. a vízinövényeken vagy fiatal és idős hajtásokon).
[1273] Aktinomorf a sugaras szimmetriájú, vagyis kettőnél több tengellyel szimmetrikus felekre osztható szerv.
[1274] Áltermés az olyan termés, amelynek kialakításában a termőn kívül más virágrészek (pl. vacok, csészelevél) is részt vesznek.
[1275] A zigomorf szó jelentése: kétoldalian részarányos.