Többségük lágyszárú. Virágaik négykörösek, körönként rendszerint öttagúak, csaknem mindig aktinomorfak[1467]. Virágtakarójuk forrt. Pártájuk alsó vége cső alakú. Termőjük 2 termőlevélből alakult. Magházuk felső állású.
A méhvirágfélék családja - Hydrophyllaceae
Mintegy 270 fajuk döntő többsége Észak-Amerika nyugati vidékein él. Lágyszárú növények, szórt állású levelekkel. Hajtásukat serteszőrök borítják. Virágzatuk forgó. Magházuk együregű. Termésük két kopáccsal nyíló tok. A közönséges mézontófű (Phacelia tanacetifolia) kiváló mézelő növény, ezért termesztik.
Az érdeslevelűek családja - Boraginaceae
Mintegy 2000 fajuk többsége az északi mérsékelt égöv növénye. Lágyszárúak, ritkán fák. Hajtásukat érdes szőrök borítják. Gyakori a konkauleszcencia jelensége. Leveleik épek, kétsoros állásúak. Virágzatuk forgó vagy kettős /kétágú/ forgó. Tölcséres virágtakarójuk rendszerint aktinomorf[1468], de egyes nemzetségekben (pl. Echium) már enyhén zigomorffá[1469] válik. Porzóik a párta csövéhez nőttek. Termésük többnyire négy részterméskére hasadó makkocska . Ezek tüskéik révén gyakran az állatok bundájába akaszkodva terjednek, de előfordul hangyák általi terjesztés is.
Az erdei gyöngyköles (Lithospermum purpureo-coeruleum) száraz, mészkedvelő tölgyesek jellemző faja. A fekete nadálytő (Symphytum officinale) mocsarakban, az apácavirág (Nonea pulla) és a szeplőlapu (Cerinthe minor) löszpusztaréteken, valamint lejtősztyeppekben gyakori. A bársonyos tüdőfű (Pulmonaria mollis) a szárazabb tölgyesek aljnövényzetét gazdagítja. A homokpusztákon előforduló báránypirosító (Alkanna tinctoria) rizómájának[1470] kérge bíborvörös festéket tartalmaz, amivel egykor a bárányokat festették. Védett, éppúgy, mint a piros kígyószisz (Echium russicum) és valamennyi hazai vértőfaj (Onosma spp.) . A családban nagy számban akadnak gyomnövények. Ilyen pl. az alkaloidtartalma (heliotrin és laziokarpin) miatt mérges európai kunkor (Heliotropium europaeum), a közönséges ebnyelvűfű (Cynoglossum officinale), a bojtorjános koldustetű (Lappula squarrosa), a magiszák (Asperugo procumbens), az orvosi atracél (Anchusa officinalis), a mezei gyöngyköles (Lithospermum arvense) és a terjőkekígyószisz (Echium vulgare) . A kerti nefelejcs (Myosotis sylvatica convar. culta) dísznövény.
[1467] Aktinomorf a sugaras szimmetriájú, vagyis kettőnél több tengellyel szimmetrikus felekre osztható szerv.
[1468] Aktinomorf a sugaras szimmetriájú, vagyis kettőnél több tengellyel szimmetrikus felekre osztható szerv.
[1469] A zigomorf szó jelentése: kétoldalian részarányos.
[1470] A rizóma vagy gyöktörzs vastag, évelő föld alatti módosult szár, rendes vagy járulékos rügyekkel és pikkelyszerű allevelekkel.