Erősen levezetett rend[1484]. Az idetartozó növényeket keresztben átellenes levélállás, két termőlevélből alakult termő, fölső állású magház, magházukban álválaszfalak, valamint négy magkezdemény jellemzi.
A vasfűfélék családja - Verbenaceae
Lágyszárú növények, cserjék vagy fák. Liánok is előfordulnak közöttük. Mintegy 2600 fajukat ismerjük. Főleg Délkelet-Ázsiában, valamint Közép- és Dél-Amerikában terjedtek el. Tulajdonságaik az ajakosakéihoz nagyon közel állnak. Virágaik zigomorfok[1485]. Csészéjük és pártájuk is forrt. Porzóik száma 2 vagy 4, utóbbi esetben 2 hosszabb (kétfőporzósak). Termésük csonthéjas vagy 4 részterméskére hasadó makkocska. Illóolaj-tartalmuk miatt több fajukat fűszer- vagy gyógynövényként hasznosítják.
Egyetlen, hazánkban vadon élő képviselőjük a közönséges vasfű (Verbena officinalis) . Virágos hajtásait korábban népi gyógyszerként keserű anyagként és vizelethajtásra használták. Kerti dísznövényeink a kerti vasfű (V. x hybrida) és a lila vasfű (V. rigida). A dél-mexikói származású Verbena elegans szintén dísznövény. A trópusi Nyugat-Afrikából származó felfutó végzetfa (Clerodendron thomsoniae) a trópusok és a szubtrópusok egyik legszebb dísznövénye. A Lantana camara nevű díszcserje trópusi Amerikából terjedt el dísznövényként, és elvadulva számos meleg égövi országban a természetes vegetációt is kiszorítással fenyegette. Virágai háromszoros színváltozáson mennek át. A Földközi-tenger mellékének jellegzetes növénye a dísznövényként nálunk is előforduló illatos barátcserje (Vitex agnus-castus) . Termésének kivonata csökkenti a szexuális vágyat (anafrodiziákum). A tíkfa (Tectona grandis) Délkelet-Ázsia monszun[1486] területeinek rendkívül gyorsan növő, értékes fája. Sokoldalúan - pl. tüzeléshez, építkezésekhez, gyógy- és festőnövényként - hasznosítják. Mangroveerdő-alkotók[1487] is előfordulnak a családban.
Az ajakosak családja - Labiatae (Lamiaceae)
Az egész Földön előforduló, de különösen a mediterrán területeket és Elő-Ázsiát benépesítő lágyszárúak vagy cserjék. Fajaik száma mintegy 3200. Száruk négyszögletes, leveleik keresztben átellenesek. Ajakra hasonlító felépítésű, zigomorf virágaik[1488] levélhónalji álörvöket[1489] alkotnak. Virágtakarójuk körönként összeforrt. Felső ajkuk az alkotó sziromlevelek számának megfelelően két, az alsó pedig három cimpájú. A fölső ajak olykor hiányzik. Ez az Ajuga és a Teucrium nemzetségek jellemzője. Csészéjük is lehet öt egyforma fogú vagy kétajkú. Két porzójuk rövidebb, kettő hosszabb (kétfőporzósak). Néhány nemzetség (pl. Rosmarinus, Salvia) virágaiban csak két porzó van. Termésük 4 makkocskára hasadó. Illóolaj-tartalmuk miatt sok fajukat fűszer-, gyógy- vagy ipari növényként hasznosítják.
A mediterrán eredetű, örökzöld rozmaring (Rosmarinus officinalis) kerti dísznövény. Illó olaja a kölnivíz egyik alkotója. A szintén mediterrán származású levendulát (Lavandula angustifolia) a gyógyszer- és az illatszergyártásban hasznosítják. Az orvosi pemetefű (Marrubium vulgare) leveleiből köhögéscsillapító italokat készítenek. A citromfüvet (Melissa officinalis) kellemes illatú illó olajáért termesztik. A majoránnát (Majorana hortensis) húsételek fűszerezésére használják. Az izsóp (Hyssopus officinalis) dísz- és gyógynövény. A kakukkfüvek (Thymus spp.) kellemes illatú, timolt és mentolt tartalmazó növények. Fűszer- és gyógynövényként termesztik a kerti kakukkfüvet (Thymus vulgaris). A borsos mentát (M. x piperita) , a zöld mentát (M. spicata) és a japán mentát (M. arvensis var. piperascens) mentoltartalmukért termesztik.
Árnyas erdeink szemet gyönyörködtető növénye a nagyvirágú méhfű (Melittis carpatica). Üde erdőkben nő a fehér árvacsalán (L. album), a foltos árvacsalán (L. maculatum) , a sárgaárvacsalán (Galeobdolon luteum), a borzas repkény (Glechoma hirsuta) és a pelyhes kenderkefű (Galeopsis pubescens) . Az erdei pereszlénnyel (Calamintha sylvatica subsp. sylvatica) száraz lomberdőkben találkozhatunk. Löszpusztagyepek jellemző növényei a mezei zsálya (Salvia pratensis), a ligeti zsálya (S. nemorosa) és a magyar zsálya (S. aethiopis). A lejtősztyeppeken gyakori hasznos tisztesfű (Stachys recta) hajtása asztma ellen és vízhajtásra használatos népi gyógyszer. A bakfű (Betonica officinalis) és a sarlós gamandor (Teucrium chamaedrys) erdőssztyeppeken, a fürtös gamandor (T. botrys) sziklagyepekben, a fenyérgamandor (T. scorodonia) nyíres fenyéreken fordul elő. A sztyepp- és kaszálóréteken előforduló nagyvirágú gyíkfű (Prunella grandiflora) a porzószálának csúcsán egy kis szarvacskát visel. Mocsárréteken gyakori a csombormenta (Mentha pulegium) és a vízi menta (M. aquatica), magaskórós társulásokban a lómenta (M. longifolia) .
Gyakori gyomnövény a kalincaínfű (Ajuga chamaepitys) , a közönséges ínfű (A. genevensis) , a kerek repkény (Glechoma hederacea) , a közönséges gyíkfű (Prunella vulgaris), a piros árvacsalán (Lamium purpureum) , a bársonyos árvacsalán (L. amplexicaule), a peszterce (Ballota nigra), a parlagi pereszlény (Acinos arvensis) és a tarlóvirág (Stachys annua).
Az Európa óceáni klímájú területein tenyésző kétes kenderkefű (Galeopsis segetum) drogját[1490] hánytatásra és vizelethajtásra használják. A Salvia patens Mexikó hegyein, a Salvia involucrata Közép-Amerikában, a Salvia heerii pedig Peruban található meg. A Monarda-hibridek Észak-Amerikai származásúak. Az élénkvörös virágú paprikavirág (Salvia splendens) gyakori dísznövényünk.
A mocsárhúrfélék családja - Callitrichaceae
Vitatott rendszertani besorolású, 25 fajt magába foglaló család. Fajai vízi, illetve iszaptársulások lágyszárú növényei. Leveleik keresztben átellenesek. Virágaik csupaszak, egyivarúak, és mindössze egy porzó- vagy termőlevélből állnak. Termőjük 2 termőlevelű, négyrekeszű. Termésük 4 részterméskére hasadó, csontárszerű[1491]. Tócsákban, iszapnövényzetben nálunk is viszonylag gyakran előfordul a változó mocsárhúr (Callitriche cophocarpa) .
[1484] Levezetett egy élőlénycsoport vagy egy tulajdonság, ha a törzsfejlődési ismeretek alapján egy elsődleges, ősibb csoportból, illetve tulajdonságból származtatható. A levezetett csoport vagy tulajdonság a törzsfejlődés folyamán nemcsak bonyolultabbá válással, hanem egyszerűsödéssel (pl. redukcióval, összenövéssel vagy abortusszal) is létrejöhetett. Ennek alapján nem indokolt, ha az egyszerűbb szerveződést minden egyéb megfontolás nélkül fejletlenebbnek, a bonyolultabbat pedig fejlettebbnek tekintjük.
[1485] A zigomorf szó jelentése: kétoldalian részarányos.
[1486] A monszun leginkább az indiai és délkelet-ázsiai tengerpartokra jellemző időjárás, amelyet nyáron a tenger felől a szárazföld felé tartó páradús, télen pedig a szárazföldekről a tenger felé irányuló száraz légáramlatok alakítanak ki.
[1487] Mangroveerdők vagy tengerparti mocsárerdők a forró égövi tengerpartok árterén honos, szellőző léggyökeres növényekből álló, kevés faj (döntő részben Rhizophora és Avicennia fajok) által alkotott cserjések. A partok hullámveréstől való védelmében jelentősek.
[1488] A zigomorf szó jelentése: kétoldalian részarányos.
[1489] Álörv az ajakosak családjában (Lamiaceae) gyakori rövidszártagú bogernyős virágzat, amelyben a virágok az elágazó virágzati tengely szártagjainak megrövidülése következtében látszólag örvösen (körben) helyezkednek el.
[1490] A gyógynövényeket ún. drogokként hasznosítjuk. A drog olyan növényi vagy állati eredetű anyag, amely gyógyászati vagy élvezeti célokra alkalmas vegyületeket tartalmaz. A Magyar Gyógyszerkönyv (Ph.Hg.VI., Ph.Hg.VII.), illetve az Európai Gyógyszerkönyv (Ph.Eu) hivatalos droglistája az alábbi:
Juglandis folium
diófalevél
Juglans regia
Juglandaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Amylum solani
burgonyakeményítő
Solanum tuberosum
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Amylum maydis
kukoricakeményítő
Zea mays
Poaceae
Ph.Eu
szabadforgalmú
Centaurii herba
ezerjófű
Centaurium erythraea
Gentianaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Althaeae radix
orvosiziliz-gyökér
Althaea officinalis
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Althaeae folium
orvosiziliz-levél
Althaea officinalis
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Crataegi summitas
galagonya virágzó ágvége
Crataegus monogyna
Crataegus oxyacantha
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Sambuci flos
bodzavirág
Sambucus nigra
Sambucaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Graminis rhizoma
tarackbúza-gyökértörzs
Agropyron repens
Poaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Tiliae flos
hársfavirág
Tilia cordata
Tilia platyphyllos
Tiliaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Amylum tritici
búzakeményítő
Triticum aestivum
Poaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Uvae ursi folium
medveszőlőlevél
Arctostaphylos uva-ursi
Ericaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Gentianae radix et rhizoma
tárnicsgyökér és -gyökértörzs
Gentiana lutea
Gentianaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Oleum ricini
ricinusolaj
Ricinus communis
Euphorbiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Balsamum peruvianum
perubalzsam
Myroxylon balsamum var. pereirae
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Benzoe
benzoegyanta
Styrax benzoides
Styracaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Valerianae rhizoma et radix
macskagyökér
Valeriana officinalis
Valerianaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cardui benedicti herba
benedekfű
Cnicus benedictus
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Marrubii herba
orvosi pemetefű
Marrubium vulgare
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Oleum lini
lenolaj
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Ononidis radix
tövisesiglice-gyökér
Ononis spinosa
Fabaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Plantaginis folium
útifűlevél
Plantago lanceolata
Plantago major
Plantaginaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Agar-agar
agar-agar (ágármoszat)
Ahnfeltia, Gelidium spp.
Rhodophyta
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Calami rhizoma
kálmosgyökértörzs
Acorus calamus
Araceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Gummi arabicum
arabmézga
Acacia senegal
Mimosaceae
Ph.Hg.VI., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cardamomi fructus
kardamomtermés
Elettaria cardamomum var. minuscula
Zingiberaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Herniariae herba
porcikafű
Herniaria glabra
Herniaria hirsuta
Illecebraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Aurantii pericarpium
narancsterméshéj
Citrus sinensis
Rutaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Thymi vulgaris herba
kerti kakukkfű
Thymus vulgaris
Lamiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cynosbati fructus sine semi
csipkebogyó-áltermésfal
Rosa canina
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Verbasci flos
ökörfarkkóró-virág
Verbascum phlomoides
Verbascum thapsus
Scrophulariaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Capsici fructus
paprika
Capsicum annuum convar. longum
Solanaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Cynosbati pseudofructus
csipkebogyó-áltermés
Rosa canina
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lini semen
lenmag
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Malvae folium
mályvalevél
Malva sylvestris
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Rosmarini folium
rozmaringlevél
Rosmarinus officinalis
Lamiaceae
Ph.Eu
szabadforgalmú
Malvae flos
mályvavirág
Malva sylvestris
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Equiseti herba
mezeizsurló-herba
Equisetum arvense
Equisetaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Veratri rhizoma et radix
fehérzászpa-gyökértörzs és -gyökér
Veratrum album
Melanthiaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Hyoscyami folium
beléndeklevél
Hyoscyamus niger
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Belladonnae folium
nadragulyalevél
Atropa bella-donna
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Belladonnae radix
nadragulyagyökér
Atropa bella-donna
Solanaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Chinae succirubrae cortex
vöröskínafa-kéreg
Cinchona pubescens
Rubiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Ipecacuanhae radix et rhizoma
ipekakuána-gyökér és -gyökértörzs
Uragoga ipecacuanha
Rubiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Strychni semen
ebvészmag
Strychnos nux-vomica
Loganiaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Aloe
aloe
Aloë ferox
Asphodelaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Hg.VI., Ph.Eu
erős hatású
Stramonii folium
maszlaglevél
Datura stramonium
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Frangulae cortex
kutyabengekéreg
Frangula alnus
Rhamnaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Rhei rhizoma
rheumgyökértörzs
Rheum palmatum
Polygonaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Sennae folium
szennalevél
Cassia angustifolia
Caesalpiniaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Sennae fructus
szennatermés
Cassia angustifolia
Caesalpiniaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Agrimoniae herba
párlófű
Agrimonia eupatoria
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Quercus cortex
tölgyfakéreg
Quercus petraea
Fagaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Ratanhiae radix
ratanhiagyökér
Krameria triandra
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Achilleae herba
cickafarkfű
Achillea millefolium
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Anisi vulgaris fructus
közönséges ánizs
Pimpinella anisum
Apiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Carvi fructus
köménytermés
Carum carvi
Apiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Caryophylli flos
szegfűszeg
Syzigium aromaticum
Myrtaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Chamomillae anthodium
orvosiszékfű-virágzat
Matricaria recutita
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Cinnamomi cassae cortex
kassiafahéj
Cinnamomum aromaticum
Lauraceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Coriandri fructus
koriandertermés
Coriandrum sativum
Apiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Foeniculi fructus
édesköménytermés
Foeniculum vulgare
Apiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Juniperi galbulus
boróka-tobozbogyó
Juniperus communis
Cupressaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lavandulae flos
levendulavirág
Lavandula angustifolia
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Melissae folium
citromfűlevél
Melissa officinalis
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Menthae crispae folium
fodormentalevél
Mentha spicata
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Menthae piperitae folium
borsosmentalevél
Mentha piperita
Lamiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Salviae folium
orvosizsálya-levél
Salvia officinalis
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Serpylli herba
mezei kakukkfű
Thymus serpyllum
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Liquiritiae radix et rhizoma
édesgyökér
Glycyrrhiza glabra
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Primulae radix et rhizoma
kankalingyökér és -gyökértörzs
Primula vulgaris
Primulaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Saponariae albae radix
fehér szappangyökér
Gypsophila paniculata
Caryophyllaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Pix juniperi
borókafakátrány
Juniperus oxycedrus
Cupressaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Absinthii herba
fehér ürömfű
Artemisia absinthium
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Trifolii fibrini folium
vidrafűlevél
Menyanthes trifoliata
Menyanthaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lini seminis farina
lenmagliszt
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
[1491] A csontár vagy kőmag (putamen) a csonthéjas termés (pl. cseresznye, meggy, mandula) belső, csontkemény terméshéjjal (csonthéjjal) körülvett magjának a neve.