Legnagyobbrészt lágyszárúak, ritkábban fás - cserje-, fatermetű vagy üstökös[1492] - növények. Leveleik szórt vagy kétsoros állásúak. Hajtásaik tejnedvet tartalmaznak. Tartalék tápanyagként inulint képeznek. Virágaik kétivarúak, aktinomorfak[1493] vagy zigomorfak[1494], négykörösek és körönként rendszerint öttagúak. Virágtakarójuk körönként összeforrt. Portokjaik is összenőhetnek egymással. Magházuk alsó, ritkán felső állású, kettő-ötrekeszű. Mindössze egy integumentummal[1495] burkolt magkezdeményeik nagyszámúak. Termésük tok.
A harangvirágfélék családja - Campanulaceae
A mintegy 1200 fajt magába foglaló család képviselői mindenekelőtt Eurázsiában és Dél-Afrikában terjedtek el, sokszor a magas hegységek jellemző növényei. Rendszerint évelő vagy kétéves lágyszárúak. Leveleik szórt állásúak, egyszerűek, épek. Portokjaik legalább a virágzás idején szabadok. A bibeszál külső oldalán lévő apró szőrökre feltűnően rátapad a bimbóban felnyíló portokok virágportömege. A mintegy 300 harangvirágfaj (Campanula spp.) könnyen felismerhető viszonylag nagy, harang alakú, kék színű virágáról. Virágzatuk zárt tirzus vagy füzéres, illetve fürtös részvirágzatokból felépülő politel szinfloreszcencia. Leginkább Európa, Elő-Ázsia és a mediterrán vidék magashegységi szikláin, törmeléklejtőin, valamint havasi legelőin terjedtek el. Akadnak azonban közöttük erdei, réti és sztyeppfajok, valamint szántóföldi gyomnövények is. Nálunk vadon terem pl. a csomós harangvirág (Campanula glomerata) , a kereklevelű harangvirág (C. rotundifolia), a raponcharangvirág (C. rapunculus), a pongyola harangvirág (C. sibirica) , az olasz harangvirág (C. bononiensis) és a baracklevelű harangvirág (C. persicifolia) . Az Európában honos varjúköröm- (Phyteuma spp.) és kékcsillagfajok (Jasione spp.) virágai jellegzetes hengeres füzér- vagy fejecskevirágzatot alkotnak. Dísznövény a bögrevirág (Campanula medium) és a hírharang (Platycodon grandiflorum).
A lobéliafélék családja - Lobeliaceae
A család mintegy 800 faja leginkább a trópusokon terjedt el. Többnyire lágyszárúak vagy magashegységi üstökösfák[1496] . Virágaik zigomorfak[1497], egy- vagy kétajkúak, fejlődésük folyamán körbecsavarodók. Virágzatuk nyílt buga. Portokjaik egymással összeforrva portokcsövet alkotnak. Magházuk kétrekeszű. Alkaloidokban gazdag gyógynövények. Hatóanyagukat, a lobelint, csecsemők asztmatikus problémáinak kezelésére és a dohányzásról való leszoktatásra használják.
[1492] Az üstökösfák a rendszerint el nem ágazó törzsükön elszáradt levélcsonkokat, a csúcsukon pedig csomóban elhelyezkedő leveleket viselő fák.
[1493] Aktinomorf a sugaras szimmetriájú, vagyis kettőnél több tengellyel szimmetrikus felekre osztható szerv.
[1494] A zigomorf szó jelentése: kétoldalian részarányos.
[1495] Az integumentum a magkezdemény burka. Egy- vagy kétrétegű lehet.
[1496] Az üstökösfák a rendszerint el nem ágazó törzsükön elszáradt levélcsonkokat, a csúcsukon pedig csomóban elhelyezkedő leveleket viselő fák.
[1497] A zigomorf szó jelentése: kétoldalian részarányos.