Czvikovszky Tibor, Nagy Péter, Gaál János (2007)
Kempelen Farkas Hallgatói Információs Központ
Az előző, 5.3 fejezetben mindig éltünk azzal a lehetőséggel, hogy a kiindulási sebességeloszlást leíró összefüggéseink meghatározásához feltételeztük valamilyen modell érvényességét. Ha viszont a reális ömledékek áramlását valós körülmények között elemezzük, számos, az ideálistól eltérő viselkedést tapasztalhatunk. Ebben a fejezetben néhány ilyen jelenséget ismertetünk, és adjuk meg magyarázatukat.
Az ömledékreológia egyik alapfeladata a különböző anyagok
folyásgörbéjének meghatározása a mérhető
adatpárokból. Addig, amíg kapilláris áramlásnál az erőegyensúlyból meghatározott
összefüggés anyagi minőségtől független, addig a
térfogatáramból meghatározható
-ra kapott összefüggéseink (pl. newtoni közegre
) eddig mindig anyagtól (modelltől ) függőek voltak.
A feladat tehát egy anyagi minőségtől független összefüggés felállítása
-re: A következőkben ismertetésre kerülő gondolatmenetet első publikálója nyomán Rabinowitsch korrekciónak nevezik, melynek számos variációja ismeretes. Ezúttal az egyik legegyszerűbbet mutatjuk be.
Kiindulásként írjuk fel a
térfogatáramot kapilláris áramlásra:
Ezek az összefüggések megegyeznek pl. a newtoni közegnél megismert (5.50…5.52) egyenletekkel. Az eltérés a következő lépésben van: a v(r) sebességeloszlás helyére nem írjuk be valamelyik modell ide vonatkozó eredményét, hanem ezt ismeretlennek tekintjük! Mivel ismeretlen, parciálisan kell integrálni:
Az (5.124) egyenlet első tagja zérus r=0 és r=R helyen is, így a térfogatáramra:
adódik. Felhasználva a τ feszültségeloszlásra már megismert (5.41) és (5.42) összefüggéseket, írhatjuk:
melyekből
valamint
fejezhető ki. Figyelembe véve, hogy kapilláris áramlásra
, az (5.125) egyenletet az alábbi alakban írhatjuk:
A jobb kezelhetőség érdekében (5.129) egyenletet az alábbi alakban célszerű rendezni:
Elvégezve a τf szerinti differenciálást a Leibnitz szabály szerint (ahol
természetesen függ τf-től):
Itt megjelent az anyagi minőségtől független
. Elosztva az egyenlet mindkét oldalát τf2-tel, és
-t kiemelve írhatjuk:
Ez elvileg már a végeredmény, melyet a jobb érthetőség kedvéért célszerű más formában is felírni.
Tudjuk, hogy
melyből
, melyet behelyettesítve (5.132)-be írhatjuk:
Egyszerűsítve R-el és 2l-el, kapjuk:
Ez az egyenlet már lehetőséget nyújt a valós
meghatározására, hiszen ha megmérem a különböző Δp nyomáskülönbségekhez tartozó
térfogatáramot, az 5.32 ábra szerint a görbe meredeksége adott Δp esetén épp
.
5.32 ábra: A térfogatáram nyomáskülönbségtől való függésének jellege
A még jobb szemléltetés kedvéért tovább alakítjuk (5.134) kifejezést. Felhasználva, hogy d
, ill. hogy
, a fal melletti valós
nyírósebesség legszemléletesebb alakja:
Az (5.135) kifejezésben szereplő
mennyiség megegyezik az (5.61) összefüggéssel, azaz a Newton féle ömledék fal melletti nyírósebességével! Jól látható tehát az összefüggés az ideális és a valós viselkedés között.
A Rabinowitsch korrekció alkalmazásával még mindig nem tudjuk a folyásgörbét korrektül felvenni, ehhez tovább kell elemezni a valós áramlási viszonyokat. Az 5.33 ábra jelöléseit használva a kapilláris áramlást az alábbi szakaszokra lehet osztani:
5.33 ábra: A kapillárisáramlás szakaszai
A tartály átmeneti szakasza: A hirtelen nagy átmérőváltozás, valamint az ömledék bizonyos rugalmas tulajdonságai következtében kialakuló jelenségekkel az 5.4.2 fejezetben fogunk foglalkozni.
A stacioner áramlási szakaszban kialakuló instabil áramlás következményeivel szintén a következő fejezetben foglalkozunk.
A kilépési szakaszban kialakuló sebességátrendeződés következményeit is az 5.4.2 fejezetben tárgyaljuk.
A belépési szakaszban kialakuló, az ideálistól (ld. 5.23 ábra) eltérő viszonyok figyelembe vétele a folyásgörbe korrekt felvételéhez szükséges, ezért ezt most itt ismertetjük.
A belépési szakaszban a tartályból a kapillárisba belépő ömledékrészecskék az átmérők négyzeteinek arányában felgyorsulnak a stacioner áramlási sebességre. Ez a felgyorsulás energia felvétellel jár, ami azt jelenti, hogy ebben a szakaszban nagyobb nyomásesés jön létre, mint ami a stacioner szakasz konstansnak feltételezett Δp/lstac nyomáseséséből következne. Tekintettel arra, hogy valamennyi eddigi fontosabb összefüggésünkben a konstans Δp/l szerepel, célszerűnek látszik az l kapilláris hosszt megnövelni az összefüggéseinkben egy akkora l*=ξR értékkel, hogy ezen az l+l* szakaszon már konstans nyomáseséssel lehessen számolni. Az 5.34 ábra jelöléseivel az ú.n. Bagley korrekció gondolatmenete a következő:
5.34 ábra: A Bagley korrekció jelölésrendszere
A falnál ébredt τf nyírófeszültség az (5.41) összefüggés alapján:
melyet kicsit átrendezve írhatjuk:
Felhasználva, hogy l*/R=ξ, a Δp nyomásesésre az alábbi kifejezést kapjuk:
Ha ennek ismeretében különböző l/R arányú kapillárisokkal felvesszük a folyásgörbét (5.35 ábra), meghatározhatjuk az azonos
-hez tartozó Δp értékeket:
5.35 ábra: Az l/R viszony hatása a folyásgörbére
Ha ezek után ábrázoljuk Δp–l/R összetartozó értékpárjait, az (5.138) összefüggés szerint egyenest kapunk (5.36 ábra), melynek meredekségéből (2τf) és tengelymetszetéből (2ξτf) kiszámítható a keresett ξ ill. τf értéke!
5.36 ábra: Az l/R viszony és az azonos fal melletti nyírósebességhez tartozó nyomáskülönbség kapcsolata
A polimerfeldolgozási gyakorlatban számos esetben találkozunk olyan jelenséggel, ami arra utal, hogy a polimer ömledék is rendelkezik bizonyos rugalmas tulajdonsággal. Ha pl. a kapillárisból kifolyó ömledéket kicsit meghúzzuk, majd elengedjük, az többé-kevésbé visszatér eredeti helyzetébe. Vagy ha az ömledékből golyót formálunk, és azt kemény felületre ejtjük, az bizonyos mértékben felpattan. Ez annyit jelent, hogy a polimer ömledékek is rendelkeznek viszkoelasztikus tulajdonságokkal, azaz terhelés hatására – rövid időskálán – képesek energiát tárolni, ami a terhelés megszűntekor részlegesen visszaalakul. A következőkben – amint azt már az előző fejezetben jeleztük – kapilláris áramláson keresztül magyarázunk néhány olyan jelenséget, amit az ömledékek rugalmas tulajdonságával lehet összefüggésbe hozni.
Az 5.32. ábra kapcsán elmondott szakaszokat elemezve a következőket mondhatjuk:
A tartály átmeneti szakaszában a polimer ömledék hirtelen nagy keresztmetszet változáson megy keresztül, erősen összenyomódik. Ha az ömledékben ébredő igénybevétel (nyomó feszültség) meghaladja az anyag nyomószilárdságát, ún. olvadéktörés (lágy törés, melt fracture) lép fel. A kapillárisba történő belépés kör keresztmetszete mentén kialakuló majd továbbterjedő törés eredményeként a kapillárist elhagyó ömledéknek spirális alakja lesz.
A stacioner áramlási szakaszban az áramlás – elvileg – független az időtől. A kapillárist elhagyó ömledék alakját, térfogatáramát elemezve azt kell gondolnunk, hogy ez – sajnos – nem így van. Nem ritkán tapasztalhatjuk ugyanis azt, hogy a kapillárisból kifolyó ömledék felszíne nyugtalan, tömegárama egyenetlen, keresztirányú áramlások miatt alakja teljesen kaotikus, széteső, azaz az áramlás turbulens. Turbulens annak ellenére, hogy az ömledék nagy viszkozitása miatt a kritikus Reynolds számnak még a közelében sem vagyunk. Ezt a jelenséget rugalmas turbulenciának nevezik, és magyarázatát az ömledék falhoz való tapadásában, ill. megcsúszásában találhatjuk meg. Eddig ugyanis mindig azt tételeztük fel, hogy a fal mellett (r=R helyen) a sebesség nulla, azaz a molekulák a falhoz tapadnak. A folyamat alaposabb elemzéséhez használjuk az 5.37 ábra jelöléseit, és vegyük figyelembe a falnál fellépő súrlódást is.
5.37 ábra: Az ömledékelemre ható erők értelmezése
A falnál ébredő τf feszültségek értékei:
Tapadás esetén, amikor τf konstans:
Csúszás esetére:
ahol μ a mozgó súrlódási tényező.
Egyensúlyi állapotban:
azaz
Hasonló eredményre jutunk, ha az erők egyensúlyából indulunk ki:
Egyszerűsítések után kapjuk:
amelyből
adódik. Következő lépésben integráljuk az (5.143) ill. (5.147) egyenleteket:
A c integrálási állandó meghatározásához azt használjuk fel, hogy a kapilláris végén (x=l helyen) a nyomás pl.
melyből
Visszahelyettesítve ezt (5.148) összefüggésbe, írhatjuk:
Átrendezve:
azaz
amelyből a végeredmény:
vagy (5.141) szerint csúszás esetén:
Ez annyit jelent, hogy csúszás esetén a τf nem konstans, ellentétben a faltapadás esetével! Az Fs súrlódó erő (Fs =–μ2Rπp(x)dx) a kapilláris végétől való távolság (l–x) növekedésével nő. (5.38 ábra).
5.38 ábra: Tapadás, ill. csúszás a kapillárisban
Ez okozhatja azt, hogy a kapilláris végétől távol a súrlódó erő olyan nagy lehet, hogy csúszás már nem tud fellépni (x<x1). Ebben a tartományban a tiszta nyíró áramlással összefüggő τf (
=állandó) kisebb, mint a súrlódó erő leküzdéséhez szükséges nyírófeszültség. Ezért az ömledék a kapilláris elején (0<x<x1) hozzátapad a falhoz. Távolodva a belépéstől, a kapilláris vége felé (x1<x<l) a súrlódóerő átlépéséhez szükséges τf kisebb lesz, mint a tiszta nyíróáramlással összefüggő τf, és az ömledék megcsúszik a falnál. Ebben a zónában fal melletti csúszással és járulékos nyíróáramlással kell számolnunk.
A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a folyásgörbe felvételénél a következő jelenségeket tapasztalhatjuk:
Átlépve egy kritikus– a kísérlet során konstansnak tartott–
térfogatáramot, ugrásszerű változás áll be a nyírófeszültségben (5.39/a ábra)
Túllépve egy kritikus τ feszültséget – a kísérlet során a nyomás állandó–, ugrásszerű változás áll be a térfogatáramban (5.39/b ábra).
5.39 ábra: Instabilitási jelenségek
Az előzőek alapján a jelenség magyarázata a következő:
Meg lehet határozni a falnál ébredt nyírófeszültségre egy kritikus értéket (5.141) alapján, amely alatt nem lép fel csúszás:
ahol μt a tapadási (v. nyugvó) súrlódási tényező (5.38 ábra). Ha a falnál ébredt nyírófeszültség nagyobb ennél a kritikus értéknél, akkor a kapilláris vége közelében egy labilis tartomány alakul ki. Ebben a zónában az ömledék tapadásból csúszásba megy át, a súrlódási tényező ugrásszerűen változik (μtapadási→μcsúszási, μálló→μmozgó), de hirtelen változás áll be a nyírófeszültségben és a nyomásban is. Ebben az instabil tartományban egyidejűleg lehetséges tapadás ill. csúszás. Ez az ún. akadozva csúszás (stick-slip) esete, amely a kapillárist elhagyó ömledék nyugtalan áramlását okozza.
Ezek után vizsgáljuk meg, mire tudjuk használni még a gyakorlatban az (5.154) és (5.155) összefüggéseket. Megfontolásainkat – az egyszerűség kedvéért– newtoni közegre korlátozzuk.
Határozzuk meg azt a kritikus x1 értékét, ahol a tapadás csúszásba megy át. Tudjuk, hogy
, melybe
(5.61) alatti alakját beírva kapjuk:
Felhasználva ezt τf (5.155) alatti kifejezésénél:
Rendezve az egyenletet:
melyből
adódik, melyet a kívánt alakra rendezve kapjuk:
Látható, hogy az összefüggésben szerepel a newtoni közegre érvényes
tag is.
Ezek után meghatározható az x=x1 helyen ébredt p1 nyomás is. Az (5.154) kifejezés alapján írhatjuk:
(l–x1) értékét (5.160)-ból kifejezhetjük:
melyet behelyettesítve (5.162)-be kapjuk:
melyből egyszerűsítés után a végeredmény:
ahol
.
Ha azt akarjuk, hogy a kapilláris teljes l hosszán csússzon meg az ömledék a fal mentén, akkor az ehhez szükséges
térfogatáram az x1=0 feltételből az alábbiak szerint határozható meg. Az (5.161) összefüggés alapján:
Átrendezve:
ill.
melyből a végeredmény:
A kilépési szakaszban megszűnik az ömledék érintkezése a kapilláris falával (megszűnik a „falhatás”), ennek következtében az 5.40 ábrán látható egyenletes vs sebességgel jellemezhetjük a szabad sugár sebességét. A kérdés az, mekkora lesz Ds, a szabad sugár átmérője.
5.40 ábra: Sebesség átrendeződés a kilépési tartományban
Ennek meghatározásához feltételezzük, hogy az ömledékmozgáshoz tartozó, tömegegységre vonatkoztatott átlagimpulzus a kapilláris végén (v index) és a szabad sugárban (s index) megegyezik:
A levezetést az egyszerűség kedvéért Newton típusú közegre végezzük el.
A newtoni közeg sebességeloszlására korábban levezetett (5.64) összefüggést
behelyettesítve írhatjuk:
Elvégezve az integrálást:
melyből R2-tel egyszerűsítve kapjuk:
A két impulzus (5.170) szerinti egyenlősége szerint:
vagy
Ez annyit jelent, hogy a szabad sugár konstans vs sebessége nagyobb, mint a newtoni közeg átlagsebessége. Ebből az következik, hogy a fal menti ömledékrészeknek fel kell gyorsulniuk erre a vs sebességre, ami egy húzó igénybevételt jelent ezen a szakaszon. Ha ez az igénybevétel nagyobb, mint az ömledék húzó szilárdsága, az ömledék a felületén felszakadozik, pikkelyes, hártyás lesz. Ezt a jelenséget nevezik „cápabőrnek”.
Végül a tömegáramok egyenlőségéből
kapjuk a választ az átmérők viszonyára
Ez annyit jelent, hogy a szabad sugárnak kb. 13 %-al kisebb az átmérője, mint a kapillárisnak, tehát newtoni közeg kilépéskor összehúzódik. Ezt tapasztaljuk pl. ha olaj folyik ki egy csőből. Polimer ömledékek estén viszont épp a newtoni viselkedéstől való eltérés miatt a kapillárist elhagyó ömledék duzzadását figyelhetjük meg. A jelenséget különböző elméletekkel lehet magyarázni, de abban mindegyik megegyezik, hogy az ún. kifolyási duzzadás legfontosabb oka az ömledék rugalmas viselkedése. Mc.Intosh szerint a kapillárisba belépő ömledék középső zónájában egy dugó csúszik (5.41 ábra), amely a tengelyében ugyan feszültségmentes, de a palástján τh nyírófeszültség ébred.
5.41 ábra: A kifolyási duzzadás szemléltetése Mc.Intosh szerint
Ez a feszültség a kapillárisban való előre haladás során relaxálódhat, de meg nem szűnik, torzítja a dugót, és egy rugalmas nyíródeformációt ébreszt benne. Kilépéskor a feszültség feloldódik, a torzult dugó visszarugózik, az ömledék megduzzad. A gondolatmenet helyességét látszik bizonyítani az, hogy mindazon hatások, melyek a nagyobb mértékű relaxációt segítik elő, csökkentik a duzzadás (Ds/D) mértékét. Így pl. a kifolyási duzzadás csökken:
a hőmérséklet növekedésével
a kapilláris l hosszának növekedésével
a tartózkodási idő növekedésével
az átlagos móltömeg csökkenésével.