Ács Pál (1954–), Jankovics József (1949–), Kőszeghy Péter (1951–)
Balassi Kiadó
Köszöntöm Krisztusban tiszteletre méltó atyámat, Keszthölci Mihály esztergomi olvasókanonokot, drága testvéremet[509] – Péter kalocsai érsek.
Tiszteletre méltó testvérem! El nem mondhatom, milyen hálás lélekkel vettem annak hírét, hogy az ügyemben írott levél nem került bemutatásra, hanem ide visszaküldték. E figyelmes, baráti gesztusért köszönettel tartozom neked is meg a prépost úrnak[510] is, és arra kérlek, tolmácsold neki illő emberséggel a köszönetemet; egyszersmind biztosítsd készségemről, hogy amiben tudom, teljesítem kívánságát.
A minap egyébként, amikor a nagyváradi püspök úrral[511] folytatott beszélgetés közben szó esett János pécsi kanonokról,[512] megtudtam, hogy az ő epigrammái – melyeket egyszer már összegyűjtöttem Mátyás király utasítására – másolatban megvannak atyaságodnál. Bizony, nagyon szeretném ezeket látni, részben ama kiváló férfiú emléke miatt, részben azért, mert gazdag tárházai az ízes szavaknak és a változatos témáknak; úgyhogy soha még költőt nem láttam – magát az epigrammaíró Martialist sem –, ki jobban értett volna a téma kifejezéséhez. Az én pergamenre íratott példányom hányattatásaim során elveszett. Kérem atyaságodat, ha nélkülözheti kis időre e könyvecskét, juttassa el hozzám; én rövid idő alatt lemásoltatom. Ha viszont ezalatt is hiányoznék vigasztaló jelenléte, magad másoltasd le – de hibátlanul! –, így legalább kettős fáradságtól szabadítasz meg: a másoltatásétól meg a visszaküldésétől. Minden jót!
Kelt Budán, Keresztelő Szent János születésnapját követő szombaton [...]
(Boronkai Iván fordítása)
[509] Keszthölci Mihály Mátyás király bécsi követe (1469), majd II. Ulászló idejében királyi titkár.
[510] 1496-ban Kétházi Pál kanonok, korábban barsi főesperes, volt az esztergomi káptalan nagyprépostja.
[511] Kálmáncsehi Domonkossal. Lásd az 503. jegyzetet.
[512] Janus Pannonius pécsi püspökről van szó, akit tévesen nevez kanonoknak.