Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Ismerjük fel a panaszt okozó bradycardiát, és határozzuk meg a fenntartó okot.
Állítsuk le a szív ingerületvezetését befolyásoló gyógyszerek (digitálisz, kalciumcsatorna-blokkolók (melyek csökkentik a szívfrekvenciát),béta-blokkolók, a dementiában használatos kolinerg szerek) adását.
Az eszméletzavarral vagy szívelégtelenséggel jelentkező beteget utaljuk kórházba.
A bradycardiagyakranjóindulatú, hacsak nem okoz eszméletzavart, presyncopét vagy szívelégtelenséget.
A bradycardia (< 50 ütés/perc) oka lehet sinus bradycardia, a szinuszcsomó működési zavara,sinoatrialis blokk, sinus arrestvagy atrioventricularis (AV) vezetési zavar.
Ha pitvarfibrilláló vagy ectopiás ütéseket mutató betegben tapintjuk a pulzust, lehet, hogy a gyengébb ütéseket nem érezzük, és így tévesen állapítunk meg bradycardiát (u.n. pseudobradycardia). A 80/perces bigeminia lehet, hogy mindössze 40/percesnek tapintható.
Sinus bradycardiában a P-, QRS- és T-hullámok normálisak, és a szívfrekvencia 50/perc alatti. Élettani állapotok, általános betegségek vagy acut/chronicus szívbetegség sinus bradycardiát okozhat. A fenti okok között megemlítendő:
emelkedett vagus-aktivitás, hányinger, alvás
jó fizikai állóképesség pl. sportolóknál
vazodepresszív szindróma (Lásd: ebm00055)
carotis sinus hyperaesthesia
megnövekedett intracranialis nyomás
hypothermia
hypothyreosis
béta-blokkolók használata (szívbetegekben ingerület-vezetési zavarok is)dementiában használatos gyógyszerek stb.
a myocardialis infarctus akut szaka, különösen alsó-hátsó fali infarctusban (gyakoriak a vezetési zavarok)
sick sinus-szindróma (Lásd: ebm00063)
A szinuszcsomó aktivációjának vagy pitvari/atrioventricularis átvezetésének zavara(sinus arrest, sinoatrialis blokk).
A sick sinus-szindróma a szinuszcsomó működési zavara; gyakran sinus bradycardia, (Lásd: ebm00063) gyakran pedig tachycardia képében jelenik meg. A beteg igen érzékeny minden olyan gyógyszerre, mely lassítja a szinuszcsomó működését, vagy gátolja az ingerületvezetést:digoxin, béta-blokkolók, a legtöbb antiarrythmiás szer, a dementiában használatos kolinerg szerek. Állítsuk le az adásukat, hacsak nem tudjuk pacemakerrel biztosítani a beteg megfelelő cardialis állapotot.
A carotis sinus hyperaesthesiája SA- vagy AV-blokkot okoz. Lásd syncope ebm00055
AV vezetési zavarok (AV-blokk). A teljes AV-blokk lehet veleszületett; általában az ingerületvezető rendszer károsodása vagy degeneratiója okozza. A szívritmus 60–20 ütés/perc közötti, a pótritmus kiindulási helyétől függően. Az AV-blokk leggyakoribb gyógyszeres oka a digitálisz-mérgezés.
Nem mindig szükséges (a hemodinamikai zavar súlyosságától függ).
Kezeljük a kiváltó okot.
Különböző eredetű bradycardiákban az elsőként választandó kezelés ismételten 0,5 mg atropin i.v. 5 percenként adva.
A gyógyszerelés módosítása: állítsuk le a digoxint, a béta-blokkolókat (szemcseppeket is), a különböző antiarrythmiás szereket.
Béta-blokkoló túladagolásban béta-1-agonistákat, kalciumcsatorna-blokkolók esetén pedig i.v. kalcium-glukonátot alkalmazhatunk ellenszerként.
Pacemaker-kezelés:ideiglenes vagy tartós (Lásd: ebm00096) .A pacemaker-kezelést gyakran súlyos bradycardiás rohamok indokolják. Ezek a rohamok szédüléssel vagy syncopéval járnak.