Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A kamrai tachycardiahárom vagy több egymást követő kamrai extrasystoléból álló arrythmia, mely meghaladja a 100–120/perces gyakoriságot.
Tartós monomorf kamrai tachycardia hemodinamikai zavart okoz vagy 30 másodpercnél tovább tart. A QRS-komplexusok azonos morfológiájúak.
A QRS-komplexusok polimorf vagy "torsade des pointes" típusú kamrai tachycardiákban változatos megjelenéssel bírnak, és nehéz a durva hullámú kamra- fibrillációtól való elkülönítés. A kamrafibrillációnál igen ritka a szinuszritmusra való visszaállás, míg a polimorf kamrai tachycardiánál ez megtörténhet.
A kamrai tachycardia EKG-diagnózisa bonyolult lehet, mivel a szárblokkal vagy rendellenes vezetéssel járó supreventricularis tachycardia képe kamrai tachycardiára emlékeztethet
Mindazonáltal a kamrai tachycardiát gyakran diagnosztizálják tévesen supraventricularis tachycardiaként, és emiatt jóindulattúbbnak ítélik a valóságosnál.
A myocardialis infarctuson átesett beteg széles QRS-komplexusú (QRS > 0,14 s) tachycardiáját nem tarthatjuk supraventricularis eredetűnek, mielőtt a diagnózist alá nem támasztja az EKG elemzése vagy a pitvari EKG (Lásd: ebm00066) (4.41 kép).
Ha szabálytalan ritmusú, széles QRS-komplexusú tachycardiáról van szó, a kórisme lehet WPW-szindrómával társult pitvarfibrillatio.
Ha a beteg állapota elfogadható, gondosan vizsgáljuk ki a tachycardia okát. Használjunk 12 elvezetéses EKG-t és carotis masszázst az EKG-görbe egyidejű rögzítésével.
A kamrai tachycardia és a kamrafibrilláció visszatértének veszélye miatt vizsgáljuk ki a beteget terheléses teszt, ambuláns (Holter-) monitorozás, izotóp-scan, angiográfia és elektrofiziológiás vizsgálatok segítségével.
Az arrythmiához társuló kedvezőtlen hemodinamika (syncope, presyncope, panaszokat okozó hypotonia) rossz kórjóslatot jelez, amennyiben az arrythmia kiváltó okát nem lehet kezelni (akut infarktus, visszatérő ischemia, anyagcserezavar, elektrolitegyensúly-zavar, proarrythmogén gyógyszerek).
Az akut myocardialis infarctus korai óráiban megjelenő és hamar múló kamrai tachycardiának nincs jelentősége a prognózis szempontjából. Kezelést nem igényel, hacsak nem gyakran előfordul, vagy kedvezőtlenül érinti a hemodinamikai állapotot. Az infarctus későbbi szakában még a rövid ideig tartó, panaszt nem okozó tachycardia is emeli a hirtelen halál kockázatát. A béta-blokkolók kedvezően befolyásolják a prognózist.
Ha a beteg nem szenved szívbetegségben, akkor egy hamar múló, panaszt nem (legfeljebb szívdobogásérzést) okozó tachycardia nem veszélyes. Ne kezdjünk el empirikusan - próbálkozva - gyógyszert alkalmazni, mivel a kezelés veszélyesebb lehet, mint maga az arrythmia. Küldjük a beteget kardiológus szakorvoshoz.
Az amiodarone 10–19%-kal csökkenti a hirtelen halál kockázatával bíró betegek halálozását
A beültethető cardioverter-defibrillátor bizonyítottan hatékonyabb a hirtelen halál előfordulási gyakoriságának csökkentésében, mint a gyógyszeres kezelés.
[1]McAlister FA, Teo KK. Antiarrhythmic therapies for the prevention of sudden cardiac death. Drugs 1997;54:235-252
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-970958. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[3]Sim I, McDonald KM, Lavori PW, Norbutas CM, Hlatky MA. Quantitative overview of randomised controlled trials of amiodarone to prevent sudden cardiac death. Circulation 1997;96:2823-2829
[4]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-971454. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[5]Amiodarone Trials Meta-Analysis Investigators. Effect of prophylactic amiodarone on mortality after acute myocardial infarction and in congestive heart failure: meta-analysis of individual data from 6500 patients in randomised trials. Lancet 1997;350:1417-1424
[6]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-978375. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2000. Oxford: Update Software
[7]New Zealand Health Technology Assessment. Outcomes from the use of the implantable cardiac defibrillator: a critical appraisal of the literature. NZHTA. Report 1. 1997. pp. 1-103
[8]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-988265. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2000. Oxford: Update Software