Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A Henoch-Schönlein purpura diagnózisának felállítása előtt ki kell zárni a súlyos fertőzéseket és hematológiai megbetegedéseket.
A betegség legtöbbször a 2–10 éves gyermekeket érinti.
Az alsó végtagokon és a fenéken papulák jelennek meg, ezekből petechiák lesznek(32.53 kép).
A boka, a térd és néha a csukló, könyök megduzzad, érzékeny.
Gyakori a hasfájás.
A betegség korai szakában sokszor megfigyelhető mikrohaematuria, ez a normális thrombocytaszámmal együtt gyakran alátámasztja a diagnózist.
A nyilvánvaló nephritis ritka, és a betegség későbbi stádiumában alakul ki.
Gondoljunk más betegségre, ha
a beteg 38,5 °C-nál lázasabb,
a CRP szint 20 mg/l-nél, a süllyedés 35 mm/ó-nál több,
thrombocytopenia, anaemia vagy leukopenia észlelhető.
Ne feledjük, hogy a meningococcus szepszis petechiákkal és néha ízületi tünetekkel is jár. Ha a thrombocytaszám alacsony (<100), lehet ITP-ről vagy hematológiai betegségről is szó.
Ha nincsenek béltünetek, a beteg otthon kezelhető, de hasi fájdalom vagy melaena esetén kórházi kezelés szükséges.
Ha a mikrohaematuria az akut szakasz után is megmarad, 6 hónapon át ellenőrízni kell a vizeletet. Proteinuria vagy nephritis jelei esetén szakorvossal kell konzultálni.
Amennyibenkezdetben jelentkezik veseérintettség, különösen, ha arenális tünetek komolyak,és több, mintegy hónapon át tartanak,a beteg vesefunkciós paramétereitaz egész élet folyamán ellenőrízni kell, merta vesekárosodás kialakulásának lehetősége jelentős.Ha a Henoch-Schönlein purpura kezdetekor akárcsak enyhe veseérintettség van, a nőket a terhesség során és azt követően gondosan ellenőrízni kell. 1