Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Az acut vizeletretenció azonnali kezelést igényel az első észleléskor (a rendelőben)
Jelentős mértékű (1000 ml fölötti) retenciót cystostomiával vagy állandó húgycsőkatéterrel, esetleg ismételt katéterezéssel kell kezelni.
Gondolni kell a beteg által szedett gyógyszerekre, melyek szintén okozhatnak retenciót (anticholinerg és sympathomimeticus készítmények!).
Alhasi fájdalom (gyakran hiányzik lassan kialakuló retenció esetén)
Túlcsorgásos vizelet-incontinentia vagy gyakori vizelés
Megnagyobbodott, tapintható hólyag
Megnagyobbodott hólyag kopogtatással (a tapintásnál gyakran sokkal érzékenyebb vizsgálat)
Prostata hyperplasia (életkor, rectalis tapintás)
Postoperatív retenció
Húgycsőszűkület
Nőknél húgycső nyálkahártyájának prolapsusa, vagy a méh prolapsusa
Neurológiai okok (gerincvelő sérülése, discus hernia, sclerosis multiplex, diabeteses neuropathia, alkohol vagy mérgezés okozta neuropathia)
Funkcionális okok (hideg okozta fájdalmas izomfeszülés)
Gyógyszerek (sympathomimeticumok, anticholinerg szerek, triciklikus antidepresszánsok)
A kezelés megkezdése előtt ultrahang vizsgálatot kell végezni a retenció mértékének megállapítása céljából: vajon nem túl nagymértékű-e és a kivizsgálást el lehet-e végezni késedelem nélkül (Lásd: ebm00905) .
A kezelés egyszerű katéterizáció ha
a retenció nem nagymértékű
postoperativ retenció esetén több mint 6 óra telt el az utolsó vizeletürítés óta, valamint a beteg késztetés és fájdalomcsillapítás ellenére sem képes a vizelet ürítésére.
Suprapubicus cystostomia (Lásd: ebm00241) ajánlott első eljárásként, ha
a retenció nagy (1000 ml fölötti az ultrahangos vizsgálat szerint, vagy a hólyag eléri a köldök szintjét)
a betegeknél húgycsőszűkület komplikációk állnak fenn
a megnagyobbodott prostata már korábbi katéterezések során problémát okozott.
Az epicystostomiás katéter akkor távolítható el, amikor a beteg ismételten spontán vizeletet ürít, és a residuum kevesebb mint 200 ml.
Nagyfokú retenció, a katéterizáció anatómiai akadályai nélkül, kezelhető állandó szilikon katéterrel (Lásd: ebm00242) . A cél a katéter 3 napon belüli eltávolítása.
A teljes vizeletvolumen kiüríthető egyszerre. Az eltávozó vizelet utolsó része enyhén véres lehet a hólyagfal nyálkahártyán jelentkező, a túlfeszülés okozta kisebb vérzések következtében.
Gyógyszeres kezelés
Posztoperatív retenció esetén rövid alpha-blokkoló kezelés vagy a cholinerg hatású szer, mint például a carbachol napi 3x2 mg-os adagja hatékony lehet.
Prostata hyperplasia okozta retenció esetében alpha-blokkoló ajánlott (tamsulosin hydrochlorid vagy alfuzosin) (Lásd: ebm00246) . A kezelés során ügyelni kell a tünetek és a residuum mennyiségének folyamatos nyomon követésére.
A sebészeti kezelések indikációi: lásd a ebm00246 cikket.
A prostata hyperplasiával kapcsolatos retencióknál a legtöbbször ez az első epizód, mely ismétlődhet, és további szoros ellenőrzést kíván.
A tisztán ürített vizeletből minden betegnél mintát kell venni.
Nem szükséges további kivizsgálás, amennyiben a betegnek ez volt az első retenciója, és egyértelmű volt a perdiszponáló faktor: pl. alkohol, hideg, posztoperatív állapot vagy tartós ágynyugalom acut betegséggel kapcsolódva.
Egyértelmű kiváltó ok nélkül, illetve ismétlődő retencióknál a következő laboratóriumi vizsgálatok javasoltak: serum creatinin, vércukor és férfiaknál prostata specifikus antigén (PSA). Amennyiben a szérum creatinin emelkedését az obstrukció okozta, úgy az gyorsan normalizálódik. Figyelem! A retenció és a katéterizáció növeli a PSA szintet, az ilyenkor kapott értékek nem megbízhatóak Ha a PSA emelkedett, akkor 3-4 hét múlva meg kell ismételni a vizsgálatot.
Szakorvosi konzultáció ismétlődő retenciónál mindenképp javasolt.