Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Az acut fájdalom csillapítására intravénás NSAID az első választandó szer.
A diagnózist meg kell erősíteni urographiával,illetve egyre gyakrabban spirál-CT-vel; a vesék életképességét nyomon kell követni.
A kövek eltávolítása és analízise.
Laboratóriumi vizsgálatok mindig szükségesek a húgyúti kövek kóreredetének tisztázásához, aminek célja újabb kövesség megelőzése.
Az összes kövek 75–85%-a
Többségében 20 év fölötti férfiakra jellemző
Veleszületett hajlamosító tényezők jelenléte gyakran bizonyítható
Kóreredet
Idiopathiás hypercalciuria25–30%
Csökkent citrátkiválasztás 20–25%
Fokozott húgysavürítés10%
Primer hyperparathyreosis
Hyperoxaluria (bélrezekció utáni diéta)15–30%
A húgyúti kövesség 5–8%-a
Férfiaknál gyakoribb
Kóreredet
50 %-ban köszvény
Öröklődés gyakorisága 50% (gyakori, hogy dehidráció váltja ki). Ha a vizelet pH < 5,5, fokozott a gyanú erre.
Gyakori a magnesium-ammonium-phosphat összetétel
Gyakorisága az összes kövek között 10–15%
Nőknél gyakoribb
A húgyúti fertőzés következtében alakul ki (proteus, staphylococcus, E.coli).
A vesetájékról kiinduló, az alhas, a lágyék és a herék felé sugárzó intenzív görcsös fájdalom.
Gyakori a hányinger és a hányás
Mikroszkópos, ritkán makroszkópos haematuria az esetek 90%-ban
Az anamnézisben gyakoriak a korábbi hasonló panaszok, csakúgy, mint a családi halmozódás. Nagyfokú hajlam az ismétlődésre: 50% 10 éven belül.
A vesék érzékenysége ütögetésre gyakran megfigyelhető.
A beteg szinte képtelen nyugalomban maradni (szemben pl. a perforált gyomorfekéllyel, ahol a beteg inkább mozdulatlanul fekszik).
A kövek 90%-a röntgenárnyékot ad (a húgysav kövek nem láthatók, a cisztin kövek pedigesetlegalig láthatók)
Vastagbél eredetű fájdalom
Appendicitis
Epegörcs
Aortaanerusma
Nőgyógyászati okok
Veseinfarktus
Intravénás prostaglandin inhibitor (gyors tüneti enyhülés) vagy im. (lassabban kialakuló hatás) pl.
diclofenac 75 mg i.m. vagy lassú i.v. infusio (> 30 perc) vagy
ketoprofen 50–100 mg im. vagy 100-200 mg lassú iv. infúzióban (> 30 perc)
indometacin 50 mg iv. lassan (>5perc)
Ld. a 11.41. képet
Az azonnali spirál-CT használata egyre gyakoribb.
Amennyiben a követ már a kezdetekkor analizálni lehet, akkor a további vizsgálatokat a feltételezett kóreredetnek megfelelően kell végezni.
Az első roham után a következő laborvizsgálatok javasoltak: serum calcium, húgysav és creatinin, valamint vizelettenyésztés.
Amennyiben 2 éven belül megismétlődik a vesekövesség, az alábbi vizsgálatokat is el kell végezni.24 órán keresztül gyűjtött vizelet creatinin, calcium (Lásd: ebm00502) és citrát tartalma. Az oxalát, húgysav (Lásd: ebm00451) és magnézium rutinszerű vizsgálata nem javasolt.
A betegeket olyan helyen kell kezelni, ahol urographia rendelkezésre áll (Lásd: ebm00903) .
Amennyiben a kő mérete kisebb mint 5 mm, és a betegnek nincs hydronephrosisa, valamint a serum creatinin szintje normális, akkor csak időszakos ellenőrzés szükséges.
Urológiai vizsgálat mindenképp szükséges, ha a kő mérete meghaladja az 5 mm-t,vagy húgyúti infekció áll fenn és a fenti vizsgálatok helyben nem érhetők el, vagy húgyuti fertőzés is fennáll. Egyetlen vese, terhesség és ismétlődő kövesség esetén szintén urológiai szakorvosi vizsgálat javasolt.
Minden beteg számára javasolt, hogy napi 6–8 pohár vizet igyon.
Hypercalceamia (és hypercalciuria) esetén az okokat tisztázni kell. A vizsgálatokat lásd a mellékelt cikkben (Lásd: ebm00502) .
Az oxalat-kristály kicsapódása megakadályozható diétával:
Bőséges folyadékivás
A magas oxalat tartalmú ételek kerülése, mint pl. szárított gyümölcsök, egres, csalántea, spárga, petrezslyem, bab, spenót, dió, rebarbara, csokoládé, kakaó és tea.
Idiopathiás hyparcalciuria kezelésére korábban a csökkentett kalciumbevitelt javasolták, de normál mennyiségű kalciumbevitel az állati eredetű fehérjék és só fogyasztásának csökkentésével párhuzamosan hatékonyabb lehet . Szükség esetén thiazid diureticum napi 1 × 50 mg és kálium-pótlás (na feledkezzünk el a köszvény lehetőségéről). A 24-órás gyűjtött vizelet calcium mennyiségét a kezelés kezdetét követően 3 és 6 hónappal később meg kell mérni.
Emelkedett serum húgysavszint esetén specifikus vizsgálat célszerű a köszvény kimutatására (klinikai kép, synoviális folyadék vizsgálata izületi panaszok esetén (Lásd: ebm00466) ). A beteg állapota javítható folyadékbevitellel (Lásd: ebm00452) és allopurinol kezeléssel.
Amennyiben a betegnek csak a húgysavszintje emelkedett (de nincs köszvényes tünete), a kövek tartalmazhatnak akár calciumot, akár húgysavat. A terápia
diéta vagy
a vizelet alkalizálása (a diéta elégtelensége esetén), vagy
allopurinol is adható súlyos esetekben.
Amennyiben a vizeletvizsgálat fertőzést mutat, az antibiotikum-érzékenységnek megfelelően kell kezelni. A vizeletvizsgálatot időnként meg kell ismételni, szükség esetén antibiotikum profilaxis is alkalmazható (Lásd: ebm00232) .
Konzervatív terápiával kezelhető kövek esetén a kő eltávozását egyszerű röntgenfelvétellel vagy urographiával 1(–3) hónappal később ellenőrizni kell. Amennyiben a kövesség továbbra is fennáll, a beteget a tovább kell vizsgálni (röntgen és ultrahang vizsgálatok a hydronephrosis kizárására; serum creatinin vizsgálat) mindaddig, amíg a kő el nem távozik és a beteg panaszmentessé nem válik.
A kő átmérője meghaladja a 4–5 mm-t.
Spontán nem távozó, visszatérő fájdalmat okozó kis kő. Hydronephrosis nélküli tünetmentes kisebb kövek eltávozására rendszeres ellenőrzés mellett 6 hónapig lehet várni.
Egyszeri adag dipyron adása vesegörcs esetén ugyanolyan hatékony lehet, mint más fájdalomcsillapítók.
A nem-steroid gyulladásgátlók és az opioidok egyaránt hatásosak vesegörcs esetén, de az opioidok több mellékhatással járhatnak, kiemelendő ezek közül a hányás. Ha opioidot használunk, az ne pethidin legyen.
[1]Tramer MR, Williams JE, Carroll D, Wiffen PJ, Moore RA, McQuay HJ. Comparing analgesic efficacy of non-steroidal anti-inflammatory drugs given by different routes in acute and chronic pain: a qualitative systematic review. Acta Anaesth Scand 1998;42:71-79
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-980293. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2000. Oxford: Update Software
[3]Labrecque M, Dostaler LP, Rouselle R, Nguyen T, Poirier S. Efficacy of nonsteroidal anti-inflammatory drugs in the treatment of acute renal colic: a meta-analysis. Arch Intern Med 1994;154:1381-1387
[4]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-948041. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[5]Borghi L, Schianchi T, Meschi Tiziana, Guerra A, Allegri F, Maggiore U, Novarini A. Comparison of two diets for the prevention of recurrent stones in idiopathic hypercalciuria. N Engl J Med 2002;346:77-84