Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Antibioticus kezelés tenyésztéssel vagy antigén gyorsteszttel igazolt A-csoportú streptococcus fertőzésben indokolt. Más esetekben tüneti kezelés is elegendő.
Ismerjük fel a mononucleosist
Ismerjük fel és kezeljük a streptococcus járványokat.
Leggyakoribb kórokozói adenovírusok.
A 3 évesnél fiatalabb gyermekekben streptococcus pharyngitis ritkán fordul elő.
A klinikai diagnózis nem megbízható.
Az adeno- és más vírusok is képesek exsudativ tonsillitist okozni.
Az iskoláskorú gyermekek kétharmadában a streptococcus tonsillitis exsudatum nélkül jelentkezik.
Kiütéses torokgyulladást gyakran adeno- vagy más vírusok idéznek elő.
Fülfájás kisugározhat a tonsillaris regioba (és fordítva is).
Streptococcus pharyngitis hasfájással járhat.
A diagnózis a streptococcusok kimutatásán alapul, melyet a garatváladékból tenyésztéssel vagy antigén gyorsteszttel végezhetünk el.
. A streptococcusokon kívül más bacteriumok keresésének nincs jelentősége.
A gyors tenyésztési módszer (Streptocult®) másnap reggelre ad eredményt (Lásd: ebm00008) . Ha az antigén gyorsteszt negatív, ezt célszerű tenyésztéssel is megerősíteni. (Három éves életkor alatt a streptococcus tonsillitis olyan ritka, hogy negatív antigén teszt esetén a tenyésztéstől eltekinthetünk.)
Láz- és fájdalomcsillapításra paracetamol a legalkalmasabb. Naproxent és ibuprofent is használhatunk. Az A-csoportú streptococcus fertőzéseket 70 mg/kg/nap (100 000 E/kg/nap) penicillin V-vel kezeljük vagy (penicillin-allergiában) cephalexinnel 50 mg/kg/nap két részben 10 napig.A fertőzésveszély miatt a gyermek az antibioticum kúra második napjáig ne menjen gyermekközösségbe, iskolába. A hiányzás időtartamát az általános állapot és nem a kórokozó határozza meg.