Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Ha epiglottitis alapos gyanúja merül fel, tilos megkísérelni kinyitni a beteg száját és megvizsgálni a garatot, hanem nyugodtan (a szülő karjaiban) kórházba kell kísérni a beteget (gyermeket).
Ha az epiglottitis nem valószínű, de a panaszok alapján lehetséges, akkor meg kell tekinteni a garatot és az epiglottist, mielőtt úgy döntünk, hogy a beteget otthonában kezeljük.
Ha légúti obstructio fenyeget, először maszkos lélegeztetést kell megkísérelni.
Ha a maszkos lélegeztetés nem jár sikerrel, az orvosnak meg kell próbálkoznia intubálással vagy trachea-punctióval egy vastag infusiós tű segítségével (Lásd: ebm00141) .
Minden elsősegély-felszerelésben könnyen hozzáférhető módon, egybe csomagolva kell tartani olyan készletet, amely egy vastag infusiós tűt és egy hozzá csatlakoztatható lélegeztető ballont tartalmaz.
6 évesnél fiatalabb gyermeknek néhány órája magas láza van, rekedt, nehezen légzik és nyáladzik.
Epiglottitisre általában nem jellemző a köhögés, de a nyáladzás és a nyugtalanság ilyenkor gyakrabban jelentkezik, mint laryngitisben.
A felnőttkori epiglottitis jellegzetes tünete a nyelési fájdalom.
Végezzünk indirekt laryngoscopiát, és vizsgáljuk meg a súlyos nyelési fájdalmat panaszoló felnőtt epiglottisát, különösen akkor, ha a garat megtekintésekor csak minimális klinikai eltérést találunk.
A Hib elleni védőoltás eredményeképpen a gyermekkori epiglottitis ritkává vált.
Az esetek egyre növekvő hányada idősebb korban jelentkezik.
Kerüljünk minden olyan beavatkozást, amely szájüregi vagy garat-irritatiót okoz illetve megijeszti a gyermeket.
Kísérjük a beteget (a szülő karjaiban) olyan kórházba, amelyben lehetőség van intubatióra és intenzív ellátásra. Amennyiben a gyermek megriasztása nélkül kivitelezhető, adjunk oxigént a beteg szájához közel tartott maszkon át. Felnőtt beteget ülő vagy félig ülő testhelyzetben kell szállítani.
Fenyegető légúti obstructio esetén:
Próbáljuk maszkkal és pharyngealis tubussal lélegeztetni a beteget. A felső légutakban megnövekedett légnyomás gyakran elegendő ahhoz, hogy megnyissa a levegő útját.
Ha a maszkos lélegeztetés nem jár sikerrel, meg kell próbálni az intubálást egy vékony tubussal (amely nem lehet vastagabb a beteg kisujjánál). Ha 10–20 másodperc alatt nem sikerül intubálni a gyermeket, vagy az orvos járatlan az intubatióban, trachea-punctiót kell végezni vastag infusiós tűvel (pl. Viggo®), merőlegesen szúrva azt a tracheába. Csatlakoztassunk a tűhöz egy 20 ml-es fecskendőt, majd ehhez a lélegeztető ballont. Lélegeztessük a beteget 100%-os oxigénnel a szereléken keresztül.