Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A nyilvánvaló ok nélkül folyamatosan köhögő gyermeketgyermekorvoshoz kell utalni, hogy ő elvégezze az allergiavizsgálatokat, a légzésfunkciós méréseket, esetleg a gastro-oesophagialis reflux kivizsgálását, a bronchoscopiát és a légúti mucosa szövettani vizsgálatát.
A köhögést nem egyetlen megbetegedéses epizód okozza, mint ahogy arra a szülő emlékszik, hanem inkább gyakran előforduló újabb fertőzések, például a közösségbe szoktatás elején.
Sokszor segít, ha részletesen kikérdezzük a kórtörténetet, a család és gyermekközösség körülményeit.
Kisgyermekekben az effusióval társuló larvált otitis media vagy nagyobb gyermekekben a subacut sinusitis egyetlen jelentős tünete a köhögés lehet.
Sinusitis esetén a köhögés gyakran éjszaka vagy reggel jelentkezik. Ennek oka nem pusztán az, hogy a váladék "lefolyik" a torokba, hanem az is, hogy mind a középfül, mind a sinusok köhögési receptorokat tartalmaznak, melyek ingerlése köhögéshez vezet 1 . A sinus maxillarisok ultrahangvizsgálata biztonságos módja az üregben lévő folyadékretentio – akár ismételt – vizsgálatának.
A dobhártyát pneumaticus otoscoppal vagy acusticus impedantia-méréssel kell vizsgálni. Az egyszerű megtekintés önmagában nem elégséges.
A mellkasröntgen indicatiói alaposan megfontolandók; az ugyanazon köhögéses epizód során megismételt röntgenvizsgálatok általában feleslegesek.
A klinikai képet lásd a szamárköhögésről szóló cikkben: (Lásd: ebm00618) .
A pulmonalis mycoplasma- vagy chlamydia-infectiót kísérő köhögés elhúzódhat, és hetekig is eltarthat a szamárköhögéshez hasonló megjelenéssel.
Az asthma leggyakrabban légzési nehezítettség képében jelentkezik, amelynek hátterében nyálkahártya-oedema és bronchospasmus áll. Ilyen esetekben a kórisme nem nehéz.
Az asthmára jellemző bronchialis hyperreactivitas másik megjelenési formája a köhögés.
A betegek köhögése típusosan éjszaka, fizikai terhelés során illetve hideg időben lép fel.
Számos esetben fontos, hogy felmérjük a gyermek klinikai állapotát: mik a beteg panaszai, milyennek tűnik és hangzik a légzése (ha a gyermek elég idős, mindig hallgatózzunk erőltetett kilégzés alatt is).
Minden panaszt és azok hiányát is rögzíteni kell.
Öt évnél idősebb gyermek esetén hasznos vizsgálat a PEF-értékek 1–2 hetes otthoni követése egy egyszerű készülékkel (Lásd: ebm00614) .
Végezhetünk bronchodilatator-próbát vagy szabadtéri fizikai terheléses vizsgálatot is (Lásd: ebm00612) .
Asthmára kell gyanakodni, ha
Kilégzés alatt ismételten sípolás hallható
A PEF-értekek alacsonyabbak a nemnek és magasságnak megfelelő normálértéknél
A PEF-értekek rohamszerűen 20%-kal csökkennek
A PEF-értékek terheléskor 15%-kal csökkennek, és sympathomimeticus szer inhalatiója után legalább 15%-kal emelkednekA számításokat lásd:.
A panaszokról vezetett napló segítségével nyomon követhető a tünetek gyakorisága, a körülmények, amik között jelentkeznek, valamint az esetleges próbagyógyszerelés hatékonysága is.
Kisgyermekekben gyakran azinhalatiós corticosteroidokkal végzett próbagyógyszerelés az egyetlen lehetőség 3 . Nélkülözhetetlen, hogy megtanítsuk az inhalatiós gyógyszerek helyes belégzését.
A panaszok akár hetekig vagy hónapokig is fennállhatnak anélkül, hogy felmerülne az idegentest gyanúja.
A köhögő beteg anamnesisének felvételekor mindig érdemes külön rákérdezni az idegentest lehetőségére.
Amennyiben az idegen test sugárelnyelő (ami ritkán fordul elő), mellkasröntgennel felállítható a diagnózis. Egyéb esetekben bronchoscopia javallt 4 .
Az otthonukban cigarettafüstnek kitett gyermekek folyamatosan köhöghetnek.
Az elhúzódó köhögés kapcsolatban állhat gastro-oesophagealis refluxszal. A kórelőzményben jelentős csecsemőkori ruminatiós hajlamra derülhet fény 4 . A gyermeket szakorvosnak kell kivizsgálnia pH-mérés és szükség esetén endoscopia segítségével.
A psychogen köhögés jellegzetes megjelenési formája például a krákogó beszéd, a hangos beszéd és a bizonyos helyzetekben jelentkező köhögés. Gyermekek elhúzódó köhögésének hátterében 10%-os gyakorisággal psychogen ok áll.
Nedocromil-natriummal megelőzhető a terhelésre kialakuló bronchoconstrictió.
Jelenleg nincs olyan bizonyíték, amely alátámasztaná az inhalatiós anticholinergicumok alkalmazását gyemekek elhúzódó, nem specifikus köhögésének kezelésére.
[1]McCracken G. Panel discussion: Bronchitis and brochiolitis. Pediatr Infect Dis 1986;5:766-769
[2]Henry R, Milner A, Stokes G, ym. Lung function after bronchiolitis. Arch Dis Child 1983;58:60-63
[3]König P. Hidden asthma in childhood. Am J Dis Child 1981;135:1053-1055
[4]Puhakka H, Svedström E, Kero P. ym. Tracheobronchial foreign bodies. Am J Dis Child 1989;143:543-545
[5]Spooner CH, Saunders LD, Rowe BH. Nedocromil sodium for preventing exercise-induced bronchoconstriction. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD001183. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently.