Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Felső légúti fertőzés kiváltotta fülkürtelzáródáson kívül egyéb ok rendszerint nem mutatható ki.
Felnőttkori acut otitis media esetében gondolni kell nasopharyngealis daganatra, ha ritkán fordul is elő. Amennyiben a fertőzés elhúzódó, küldjük a beteget fül-orr-gégészhez tumor kizárása céljából.
A barotrauma (Lásd: ebm00857) savós középfülgyulladáshoz vezet.
A garat sugárkezelése szűkületet okozhat az Eustach-kürtben, és következményes otitis media acutát.
A dobhártya homályos vagy fényevesztett és általában vörös.
Pneumaticus otoscoppal vizsgálva a dobhártya mozgása beszűkült. A tympanometria vagy acusticus reflectometria (Lásd: ebm00624) megbízható segítséget jelent a diagnosztikában.
A gennyes középfülgyulladás leggyakoribb kórokozó baktériuma a Streptococcus pneumoniae, a Haemophilus influenzae és a Moraxella catarrhalis. Az antibiotikumos kezeléssel ezeket kell megcélozni.
Az elsőként választandó szer a penicillin V: 2 × 2 millió E egy héten át.
Alternatívák az amoxicillin (2 × 750 mg vagy 3 × 500 mg), az amoxycillin-clavulansav, a trimethoprim-sulfamethoxazol, a második generációs cephalosporinok vagy macrolidok.
A szövődmény ritka. Az első vizit alkalmával tympanocentesis végezhető, ha a beteg súlyos fájdalomtól szenved. A felszúrás rendszerint elhúzódó vagy súlyos otitis mediában javallott.
A barotrauma kiváltotta serosus otitis mediát vasoconstrictor szerekkel, a középfül átszellőztetésével, (Lásd: ebm00857) és ha kell, tympanocentesissel lehet kezelni. Antibiotikum csak akkor indokolt, ha másodlagos fertőzésre van gyanú.
Felnőttkorú beteg esetében rutinszerűen nincs szükség kontrollvizsgálatra. Kérjük meg a beteget arra, hogy akkor keresse fel orvosát, ha a füle 3–4 hét után is be van dugulva vagy rohamokban fájdalmat érez.
[1]van Balen FAM, de Melker RA. Validation of a portable tympanometer for use in primary care. Int J Pediatr Otorhinolaryngol 1994;29:219-25
[2]Koivunen P, Alho O-P, Uhari M, Niemelä M, Luotonen J. Minitympanometry in detecting middle ear fluid. J Pediatr 1997;131:419-22
[3]Bluestone CD, Stephenson JS, Martin LM. Ten-year review of otitis media pathogens. Pediatr Infect Dis J 1992;11(8 Suppl):S7-11
[4]Pichichero ME, Pichichero CL. Persistent acute otitis media: I. Causative pathogens. Pediatr Infect Dis J 1995;14(3):178-83