Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Miután a gyermekkori otitis media majdnem minden esetbenfelső légúti vírusfertőzés szövődményeként jelentkezik,a vírusfertőzések csökkentése érdekében tett minden lépéssel az otitis media incidenciája is valószínűleg csökkenni fog.
Otitis szempontjából a legfontosabb környezeti rizikófakort a gyermekközösség jelenti. Logikus megoldás lehet, ha a visszaeső otitises gyermekre otthon vigyáz valaki vagy egy másik családhoz küldik napközben.
Ennek ellenére a kutatások egyelőre nem igazolták, hogy az otitis megelőzésének ez a módszere hatásos lenne.
Indokolt a dohányfüstös levegő kerülése, de erre sincs bizonyíték.
A cumizás korlátozásának van valami hatása az otitisek gyakoriságának csökkentésére.
Van valamelyes védő hatása a három hónapnál hosszabb szoptatásnak; azonban ez a hatás valószínűleg nagyon csekély.
A hónapokig tartó antibiotikus profilaxis valamennyit csökkenti az otitis incidenciáját. A tartós profilaxis klinikai jelentősége mindemellett kérdéses, mert becslések szerint egy otitises epizód megelőzéséhez 9 hónapos antibiotikumos kúra szükséges. A növekvő antibiotikum-rezisztencia miatt a tartós profilaxis bevezetése szigorú megfontolást igényel.
Náthás tüneteknél azonnal antibiotikumot adni – így nem előzhető meg az otitis media hatásosan.
Az influenza vírus fertőzéshez társult otitises esetek közel fele oseltamivir adásával megelőzhető, ha a gyógyszerelést a tünetek megjelenését követő 48 órán belül elkezdik.
Az orrnyálkahártya vérbőségét csökkentő szerek, vagy ezek kombinációi antihistaminokkal nem hatásosak az otitis media kivédésére.
A xylitolos rágógumi (napi ötszöri adással) az akut otitis media incidenciáját ?-ával csökkenttette 3 hónapos követés során.Nincs adat a xylitol ritkább vagy tartósabb használatával kapcsolatban. Ha csak a légzőrendszeri hurut fennállása alatt adunk xylitolt, az otitis megelőzésére nincs hatása.
Az otitis media megelőzésére gyakran végeznek adenoidectomiát. Nincs bizonyíték arra, hogy a fiatal gyermekek középfül gyulladását ez a beavatkozás megelőzi. A jelenlegi bizonyítékok inkább arra utalnak, hogy az adenoidectomiának nincs jelentős hatása az otitis megelőzésében.
A tympanostomiás tubusnak van valamennyi hatása az otitis megelőzésére, ámbár a tubus behelyezésének legfontosabb indikációjaa krónikus OME ("otitis media with effusion", otitis media fülfolyással, mucoid otitis media).
Az influenza ellenes védőoltássikeresnek bizonyult a legtöbb, influenzához társuló otitises epizód megelőzésére, ill. influenza járvány esetén az otitises eseteket ?-ával csökkentette.
Oltás 6 hónapos kortól adható, és visszaeső otitises gyermekeknek kifejezetten ajánlott.
Az akut otitis media incidenciájátaz új protein-konjugált pneumococcus vakcinafelére csökkenti azoknál a kórokozóknál, amelyeket a vakcina tartalmaz; de a kórokozók széles spektruma miatt a vakcina az otitis kialakulását csak kb. 6%-ban előzi meg.