Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A trichina ragadozók élősködője. Emberbe ellenőrizetlen fertőzött hús elfogyasztásával kerülhet. Leggyakoribb fertőző forrás a félig sült disznóhús, kolbász, hurka vagy medvehús.
A lárvák a bélben szaporodnak, és a vérkeringésen keresztül az izmokba vándorolnak.
Miután a lárvák bejutottak az izmokba, cystává alakulnak át és elmeszesednek, ily módon évekig életképesek maradnak.
Az intestinalis fázis panaszai enyhék vagy teljesen hiányozhatnak.
Egy héttel az inoculatio után a migratios fázisban láz, eosinophilia, izomfájdalmak, vasculitis, szem körüli oedema, urticaria és serum aminotransferase-szintemelkedés lép fel, alkalmanként köhögéssel.
A harmadik hét során, az izomfertőzés fázisában a beteg izomfájdalmakra, szemfájásra, valamint körmök alatti és conjunctivalis bevérzésekre panaszkodik.
A diagnózis felállítható a kórelőzmény és a klinikai kép alapján.
Ellenőrizetlen hús fogyasztása (házi disznóvágás, medvehús) kiderül a kórelőzmény felvételekor.
Eosinophilia figyelhető meg 10 nappal az inoculatio után, az antitest szint 2–3 héttel később emelkedik. Az izomenzimek (creatin kinase és lactat dehydrogenase) concentratioja magasabb lehet.
A lárvák izombiopsiával vett mintából (m. deltoideus, gastrocnemius) mutathatók ki legkönnyebben az inoculatiot követő negyedik héten.
Konzultáljunk infektológussal.
Ha a beteg feltehetőleg fertőzött húst fogyasztott, kapjon 2 × 25 mg thiabendazolt egy hétig 24 órán belül elkezdve. Ha ezzel elkéstünk, hosszabb ideig nagyobb adag mebendazolra van szükség (pl. 3 × 400 mg 14 napig).
Az acut fázis kezdeti kezeléséhez tartozik még az ágynyugalom, NSAID-ok (és súlyosabb esetekben) corticosteroidok alkalmazása is.