Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Fertőző betegség, mely súlyos járványokat okozhat, de védőoltással megelőzhető.
Ez a betegség légúti váladékok közvetítésével terjed tovább (orrváladék, nyál), néha direkt contactussal vagy sebeken keresztül más váladékok révén.
Az incubatios idő 1–7 nap.
Európában számos esetet diagnosztizáltak 1990 óta. Néhány kivétellel ezek a volt Szovjetunió területén fordultak elő.
Minden új megbetegedést kötelező bejelenteni a WHO-nak.
A helyi gyulladást bőséges garatváladék, sötétszürke tapadós nyálkahártya lepedék és lágyszöveti duzzanat jellemzi. Ebben a fázisban a gyermekekben a betegség a légutak elzáródásához vezethet.
A bacterialis toxinok 1–2 hét múlva systemás panaszokat idéznek elő. A toxin hat a szívre (myocarditis, szívritmuszavarok főleg a betegség második hetében) és az idegrendszerre (paralysis, neuritis 2–7 héttel a betegség kezdete után). Ha a beteg túléli az acut fázist, rendszerint maradványtünetek nélkül meggyógyul.
A kezelés javallata a kórelőzménytől és a klinikai képtől függ (sűrű exsudativ pharyngitis főleg olyan betegben, aki 1–7 nappal korábban endemiás országban járt).
A diagnózist bacterialis tenyésztéssel erősítjük meg, a garatváladékot normál transport csőbe levéve. A tenyésztéshez már speciális táptalajt kell használni (előtte értesítsük a laboratóriumot).
Tünetes betegeket kórházban kell kezelni infektológus felügyeletével. A tünetmenteseket otthon kezeljük.
Gyermekekben fontos a légutak biztosítása a korai fázisban.
Minden beteg kapjon antibioticumot (penicillin, roxithromycin, erythromycin). A terápiát intravenásan kezdjük. Diphteria antitoxint minél előbb érdemes beadni az infektológus javaslata alapján.
Vegyünk torokváladékot a contact személyektől, és adjunk nekik is antibioticumot (benzathin-penicillint 600 000–1,2 millió egység i.m. egyszer vagy erythromycint normál adagban 7–10 napig) és adjunk védőoltást!
Az oltás megakadályozza a szövődmények kialakulását, de nem előzi meg a fertőzést.
Az alapimmunizálásban részesültek között a védettség 90% feletti. 30 éves kor felett a védettség már nem ilyen jó, hacsak nem kaptak emlékeztető oltást. Célszerű 10 évente újraoltani mindenkit. Az emlékeztető oltásban a diphterián kívül rendszerint tetanus elleni oltóanyag is található.
Endemiás területre utazóknakhárom oltást kell adni, ha korábban nem oltották őket. Egy emlékeztető oltás is elegendő azoknak a 30 évesnél idősebb felnőtteknek, akik korábban szabályos alapimmunizálást kaptak.