Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A skandináv országokban ritka, a trópusokon, így Afrika egyes területein viszont a leggyakoribb nemi betegség. Férfiakban tízszer gyakoribb, mint nőkben. A megbetegedés rendszerint prostituálttól szerzett.
A lappangási idő 4–7 nap.
Egy vagy több erythemás udvarral körülvett, purulens váladékkal fedett lágy és érzékeny genitális fekély. A fekélyek általában nem mélyek, viszont hónapokig, akár évekig fennálhatnak gyógyulás nélkül.
Gyakran acut egyoldali lymphadenitis inguinalis nyirokcsomó konglomerátummal (bubo) jár, amely spontán ruptúrálhat. Szisztémás fertőzés nem alakul ki.
A típusos fekélyek egy része kevert syphilises és chancroid elváltozás lehet (kevert sánker).
Az elváltozásokból készített Gram festett kenetekben gyakran, a nyirokcsomó mintákban viszont csak ritkán láthatók kis Gram negatív pálcák.
Az alacsony incidenciájú területeken tenyésztést rutinszerűen nem végeznek. A magas incidenciájú területeken M-PCR technika használatos. Ennek érzékenysége a H. ducreyi kimutatásában 95%.
Differenciáldiagnosztikailag a syphilis és a herpes jön szóba. A chancroid ritka, átmenetileg fennálló típusa lymphogranuloma venerummal téveszthető össze. Az ulcus molle növeli a HIV fertőzés kockázatát.
Lymphogranuloma venerum vagy granuloma inguinale és ulcus molle együttes előfordulásának lehetőségére gondolni kell.
Valamennyi beteg esetében serológiai vizsgálatot kell végezni syphilis irányában az első vizsgálat során, továbbá az összes elváltozás gyógyulását követően egy hónappal.
Chlamydia trachmomatis L1, L2 vagy L3 szerotípusok.
A megbetegedés nemi kontaktus útján terjed, de néha a szem is szerepelhet behatolási kapuként.
Az elsődleges elváltozás egy kis papula, amely rendszerint a fertőző kontaktust követően 3–30 nappal jelenik meg, és nem mindig veszik észre (pl. a végbélben).
Az elsődleges elváltozást követően mintegy két héttel beolvadó inguinalis nyirokcsomó konglomerátum (inguinalis bubo) és néha genitalis fekélyek jelennek meg. Az érintett nyirokcsomókat az elsődleges elváltozás elhelyezkedése határozza meg.
A fertőzés a következőkkel szövődhet: kiütés, arthritis, conjuctivitis, valamint meningoencephalitis.
A chronicus lymphadenitist megelőző lappangási idő több hónap lehet.
A klinikai képet urethritis, proctocolitis, valamint későbbi stádiumban chronicus, szűkületet okozó fistulák és zsugorító hegesedések kísérik. A végbél szűkülete gyakori nőkben és homoszexuális férfiakban. A szeméremajkak és a csikló, illetve a penis és a herezacskó elephantiasisa előfordulhat. Chronicus esetekben gyakran megfigyelnek hypergammaglobulinaemiát. A kórismét a chlamydia ellenes antitestek emelkedett szintje támasztja alá.
A kórokozó ágens az intracellulárisan egyedül vagy csoportosan előforduló pleiomorph pálca, a Calimmatobacter granulomatis. (Amely antigén szerkezetében a Klebsiellához hasonló.)
Mikroszkóppal úgynevezett Donovan testek láthatóak mononuclearis sejtekben.
Indiában, Afrikában és a Nyugat-Indiai Szigeteken meglehetősen gyakori, sok esetben endémiás.
Alattomosan kezdődik bevezető panaszok nélkül.
Férfiakban rendszerint először egy vesicula, papula vagy nodulus jelenik meg, majd néhány napon belül a makk, fityma és végbél területére lokalizálódva hússzínű granuláris alapú fekély alakul ki, valamint gyakran urethritis is.
14–90 nap múlva egyoldali összefüggő nyirokcsomó konglomerátum alakul ki.
Syphilis, lymphogranuloma venerum és ulcus molle együttes előfordulásának lehetőségére gondolni kell.
A szeméremtest és a csikló, illetve a penis és a herezacskó másodlagos elephantoid megnagyobbodása előfordulhat.
Kezelés nélkül a betegség chronicus granulomatosus szövetroncsoló fertőzésbe progrediál. A fekélyesedés kiterjedhet, és érintheti az egész genitális régiót, alhasat, combokat és farpofákat is.
A granuloma inguinale diagnózisa a kórjelző sejtekben levő Donovan testek kimutatásán alapszik kenetben vagy biopsziás mintában (pl. Giemsa festés).
[1]Morse SA, Trees DL, Htun Y ym. Comparison of clinical diagnosis and standard laboratory and molecular methods for the diagnosis of genital ulcer disease in Lesotho. J Infect Dis 1997; 175: 583-589
[2]Papagrigoriadis S, Rennie JA. Lymphogranuloma venereum as a cause of rectal strictures. Postgrad Med J 1998; 74: 168-169
[3]Rao MV, Thappa DM, Jaisankar TJ, Ratnakar C. Extragenital donovanosis of the foot. Sex Transm Infect 1998; 74: 298-299
[4]Govender D, Hadley GP, Donnellan R. Granuloma inguinale (donovanosis) presenting as a neck mass in an infant. Pediatr Surg Int 1999; 15: 129-131