Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Egy acut tályogot azonnal fel kell tárni (ne kezeljük antibiotikummal, és ne halasszuk későbbre a beavatkozást).
Utaljuk a betegetnőgyógyászhoz, ha tünetet okozó cisztája van.
A Bartholin mirigyek a hüvely nyílástól posterolaterálisan, a bulbus vestibuli hátulsó részébe ágyazva helyezkednek el. Két, mintegy 1 cm-es mirigy van. A mirigyek kivezető csövei két cm hosszúak, lefelé és befelé vezetnek, és a szűzhártya alatt, de a kisajkak hátsó részeinek érintkezése felett nyílnak a hüvely bejáratánál. A mirigyet rendes körülmények között nem lehet tapintani, de a kivezető cső nyílása gyakran látható.
Enyhe fertőzés esetén a kivezető csőből jövő genny az egyetlen tünet.
Súlyosabb fertőzés esetén a vezeték elzáródik, és a mirigyben tályog alakul ki. A tályog fájdalmas, a betegnek nehezére esik az ülés és a járás. Általános tünetként a betegnek láza lehet.
A Bartholin vezeték cisztálya rendszerint egy fertőzés következményeként alakul ki.
Ugyancsak kialakulhat trauma kapcsán, vagy gátmetszés során bekövetkezett sérülés miatt.
A Bartholin vezeték cisztája gyakran véletlen lelet.
Ha a ciszta nagyra nő, duzzanattal és dyspareuniával járhat. A ciszta be is fertőződhet, és másodlagos tályog alakulhat ki.
A vulva fertőzéses haematomája.
A paraurethralis (Skene) mirigyek fertőzése, amely azonban a distalis urethra előtt helyezkedik el.
Többnyire kevert fertőzés, amelyet mind aerob, mind anaerob baktériumok okoznak. E. coli a leggyakoribb fakultatív aerob mikroba, amely bartholinitist okoz, a Bacteroides és Prevotella törzsek pedig a tályogokból leggyakrabban izolált anaerob baktériumok 1 .
Neisseria gonorrhoeae és Chlamydia trachomatis ritkán okoznak bartholinitist.
Mikrobiális tenyésztésre a mintát vagy a Bartholin tályog bennékéből, vagy a fertőzött ciszta váladékából lehet venni.
Nemi betegség gyanúja esetén N. gonorrhoeae és C. trachomatis mintákat ugyancsak kell venni.
Egy érett, fluctualó tályogot helyi érzéstelenítésben fel kell tárni és a nyálkahártyán át drenálni. A tályogok gyakran több rekeszesek, és valamennyi rekeszt drenálni kell. Gumicsík ugyancsak behelyezhető a tályogba, de az gyakran nem marad a helyén.
Antimikrobiális kezelés javasolt, ha
a tályog nagy méretű
a mirigyen túl is kiterjedt vagy
a betegnek láza van.
Javasolt antimikrobiális kezelés
Szájon át cephalosporin (pl. cephalexin vagy cephadroxil) 3x500 mg
és metronidazol 3x400 mg 10 napig.
Chlamydiára doxycyclin 1x150 mg vagy erythromycin 7–10 napig.
Ha a tályog még nem fluctual, antimikrobiális szert lehet adni drenázs nélkül. Ugyanakkor a betegnek meg kell mondani, hogy a tályog kifejlődése valószínű, és hogy azt később esetleg fel kell tárni.
A ciszta tulajdonképpen a vezeték tágulata, és nem érinti a mirigyet. A kezelés a mirigy működésének megtartására irányul. Ez a ciszta kivágását vagy kivarrását jelenti (marsupialisatio).amely a vezetéknek új nyílást biztosít (a ciszta belsejét kifordítják és kivarrják a környező bőrhöz és nyálkahártyához) 2 .
Terhesség alatt egy tályogot a szokásosan kell kezelni. Terhesség alatt a műtéteket a külső nemi szervekben észlelhető megnövekedett véráramlás bonyolítja, és a cisztákat esetleg tűvel kell leszívni. A ciszta kivágását terhesség utánra kell halasztani.
A beteg a feltárást követően egy hónap múlva jelentkezzen ellenőrzésre. Végezzünk nőgyógyászati vizsgálatot, tapintásos vizsgálatot és kérdezzük ki a panaszait. Utaljuk nőgyógyászhoz azt a beteget, akinek cisztája panaszt okoz.
Postmenopauzában lévő nő kiújuló panasza esetén ne feledkezzünk el a Bartholin mirigy rosszindulatú daganatának lehetőségéről sem.