Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Hivatkozás 1
Lásd: ebm00203 .
Fiatal és középkorú személyeknél gyakori, ami abból következik, hogy fiatalabb korban nagyobb az anus sphincter tónusa.
A kezdeti tünetek a székelés kapcsán jelentkező fájdalom és szúró érzés. A fissura chronicussá válásával a fájdaloma székletürítés után gyakran egy-két óráig is eltart .
A defecatio utáni törlés kapcsán élénk piros véralkalomszerűen megjelenhet a WC-papíron.
A fissura általában az analis csatorna hámjának dorsalis részén jelenik meg. Abnormális(nem középvonali)elhelyezkedés, többszörös, szinte panaszmentes fissurák és macerált anus Crohn-betegség gyanúját veti fel. A fissura egyéb okai lehetnek: analisan elhelyezkedő daganat, leukaemia, lymphoma, szexuális úton terjedő betegség, tuberculosis.
Ha egy fiatal személynek a leletei összhangban vannak a panaszaival,a farpofák óvatos és gyengéd széthúzásával történő külső vizsgálat gyakranönmagában iselegendő..
Lásd: ebm00203 .
Lásd: ebm00202 .
Az aranyeres csomók az anusgyűrűn lévő párnaszerű képletek, melyekereket és kötőszövetet tartalmaznak. Ezek az analis csatorna normális szerkezetét képezik.
A pangást eredményező erőlködés kitágítja az aranyeres csomókat, amiegy idő utána csomók előeséséhez vezet.
Ha a nyálkahártya sérült, a pangásos csomó székelés alatt vérezhet. A vérzés erőlködés kapcsán jelentkezik, élénk piros színű, csöpög vagy folyik és elszínezi a WC-kagylóban lévő vizet. Előesett (3–4 fokozatú) aranyeres csomók kidörzsölődés miatt székeléstől függetlenül is vérezhetnek.
Az aranyeres csomókkal összefüggő egyéb panasz lehet a perianalis régió irritációja és viszketése,ami az előesés miatti nyálkaszivárgás következménye. Csak a kizáródott vagy thrombotizált aranyeres csomó jár fájdalommal. Az aranyeres csomók székletcsorgást is okozhatnak, ha a szöveti oedema következtében az analis csatorna nem zár tökéletesen.
Az aranyeres csomókat kórismézhetjük proctoscopiás vizsgálattal; azonban mindiglegalább sigmoidoscopiátkell végezni rectalis vérzés esetén. Endoscopiás vizsgálatot is kellvégezniazoknál a rectalisan nem vérző betegeknél,akiknekakórtörténete és a panaszai nem teljesen típusosak.Ha a páciens 50 év feletti,a rák kizárásának céljából általában az aranyeres csomók egyértelmű jelenléte mellett is indikált a colonoscopia vagy a bariumos röntgenvizsgálat .
Lásd: ebm00202 .
A diverticulumokból eredő vérzés a idős betegek rectalis vérzésének egyik leggyakoribb oka. A kórisme a vérzés egyéb okainak a kizárásán alapszik. A vérzés helye csak ritkán látható.
A diverticulum peremén lévő artériákbólvagy egy arterio-venosus malformatióból eredő vérzés a véres hasmenés egyik jelentős oka lehet, és néha shockhoz is vezethet.
Az angiodysplasiák túlnyomórészt a kor előrehaladtával kialakuló submucosus AV malformatiók. Kialakulásuk oka ismeretlen. Avérzés jelentős vagy mérsékelt is lehet, ettől függően anaemiát okozhat, transfusiotvagy sebészeti ellátást is igényelhet 1 .
A keringő vérvolumen helyreállítása
A vérzés helyének megállapítása
Véralvadási zavar helyreállítása
Csak ezekkel a beavatkozásokkal a betegek 80–90%-ának vérzése megállítható.
További, nem sebészeti beavatkozási lehetőségek: intravénás vagy artériás pitressin adás, embolisatio és az endoscopos coagulatio. Végső megoldásként jön szóba a sebészeti eltávolítás.
Lásd: ebm00194 .
A gyulladásos bélbetegségekben a vérzés és/vagy a hasmenés általában a betegség exacerbatiójával van összefüggésben. Régebben már diagnosztizált betegség vagy egy gyulladásos bélbetegségre jellemző korábbi panasz a kórelőzmény legfontosabb eleme.
A kórisme felállításaleggyakrabban sigmoidoscopiás vizsgálattal történik meg. Kevésbé acut helyzetben colonoscopiával, sürgősebb esetben radioaktívan jelzett fehérvérsejtekkel diagnosztizálhatjuk a kóros állapotot. A kezelés gyógyszeres therapiából és szükség esetén az általános állapot transfusióval és parenteralis táplálással történő helyreállításából áll. Az egyéb beavatkozásokra nem reagáló fulminans colitis műtéti kezelést igényel.
Tumorra kell gyanakodnunk minden olyan esetben, ha a páciens 50 évnél idősebb és a széklethez keveredve vagy annak felszínén van a vér, vagy fiatalabb életkorban, hanemszándékosfogyást, pozitív családi kórelőzményt vagy a fizikális vizsgálattal hasi eltérést találunk.
Sürgősségre utaló (alarmírozó) jelek: szalagszerű széklet, hasi fájdalom, tapintható daganat, súlyvesztés és bélelzáródásos panaszok.
A száloptikás sigmoidoscopia a kettőskontrasztos colonographiával és a colonoscopiaönmagábana választható vizsgálatok colorectalis daganat gyanúja esetén.
Az ischaemiás colitis egy rosszul karakterizált betegség, mely időskorban szóba jöhet véres hasmenés okaként.
Ezen idős betegek kórelőzményébentípusosanszerepel cardiovascularis betegség.
A roham hasi fájdalommal indul, amit véres hasmenés követ. Véres hasmenés és az érintett bélszakasz helyének megfelelően tapintási érzékenység figyelhető meg. Néha a vérzés olyan súlyos lehet, hogy a beteg transfusióra szorul.A hasi aortaaneurysma műtétjét követő néhány postoperativ napban magasabb az ischaemiás colitis bekövetkezésének kockázata.
A betegség colonoscopiával kórismézhető. A differenciáldiagnózisban a pseudomembranosus colitist és - különösen fiatalabb betegekben - a fertőzéses eredetű enteritist kell tekintetbe venni.
A keringő vérvolumen helyreállítása
A vérzés helyének megállapítása
A mesenteriális véráramlás optimalizálása – ami gyakran a digitalis és az egyéb, esetlegesen mesenterialis spazmust okozó gyógyszerek elhagyását jelenti.
A beteget szorosan monitorozni kell a sürgős sebészeti ellátást igénylő transmuralis ischaemia és necrosis tünetei irányában.
Az angiographiának legtöbbször csak kevés haszna van.
A kórismézésben az endoscopia és a radioaktívan jelzett fehérvérsejt vizsgálat a legpontosabb eszközök.