Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A felesleges laboratóriumi vizsgálatokat kerüljük: a kórtörténet és a betegvizsgálat általában elegendőek az elsődleges kórisme felállításához.
A sürgős kezelést igénylő, hasi fájdalommal jelentkező kórképek közül messze a leggyakoribb.
A kórisme felállításában a helyi érzékenységet provokáló vizsgálatok (ugrálás, köhögés, felengedéses érzékenység) segítenek, és bizonytalan esetekben vérvizsgálat is végezhető.
Erre a kórképre akkor kell gondolni, ha a 2 hónaposnál fiatalabb gyermeknél heves hányás jelentkezik.
A kórkép gyanúja akkor merül fel, ha a 2 évnél fiatalabb gyermeknél gyenge általános állapot mellettgörcsös hasi fájdalom jelentkezik.
A nem sebészi megbetegedések közül sürgős kezelést igényelnek a súlyos bakteriális fertőzések (vesemedencegyulladás, agyhártyagyulladás), melyek szintén jelentkezhetnek lázzal és hányással.
A legtöbb gyermekkori hasi panasz kezelését a háziorvos is felvállalhatja. A leggyakoribb adolores abdominis k.m.n., melynek nem ismert a kiváltó oka, de úgy tűnik, hogy egy önálló betegség.
Életkor
Milyen hirtelen kezdődtek a panaszok és milyen régóta állnak fenn?
A fájdalom jellege (folyamatos vagy szakaszos?)
Kísérő panaszok
Ha a gyermek fél, a legegyszerűbb, ha hagyjuk, hogy a vizsgálat közben térdeit felhúzva a szülő karjában hanyatt feküdjön.
A helyi érzékenység vizsgálatakor a fájdalom valószínűsített helyétől a lehető legtávolabbról kell kiindulni.
A hasfal megfeszülése az érzékenység jele. Érdemes többször is vizsgálni, hogy meggyőződjünk, hogy valóban fennáll-e, és ha igen, hol.
Félelmetes és fájdalmas élmény lehet a gyermek számára. Éppen ezért megfelelő indikáció hiányában nem szabad elvégezni.
Ha vakbélgyulladás alapos gyanújával a gyermeket mindenképpen kórházba irányítjuk, felesleges a beküldő orvosnak a rectalis digitalis vizsgálatot elvégeznie.
A jobb oldali érzékenység vakbélgyulladásra utal.
Hasznos lehet a rectalis digitalis vizsgálat a széklet minőségének megítélésében invaginatio (2 éves kor alatti gyermek) vagy súlyos székrekedés (általában idősebb gyermek) gyanújakor.
Fül és légzőrendszer (fertőzések)
Nemi szervek (herék), inguinalis terület (sérvek)
Bőr (Henoch–Schönlein purpura)
Hányás vagy hasmenés esetén meg kell becsülni a gyermek súlyvesztését. A fizikális vizsgálaton kívül kiindulási értékként a gyermek egészségügyi ellenőrzésekor mért eredményeket is felhasználhatjuk (szükség esetén a növekedési görbéből kiindulva).
A hasi fájdalommal jelentkező gyermekek néhány százalékában húgyúti fertőzés áll fenn.
Szűrővizsgálatként elégséges a vizeletben vizelet stix-szel fehérvérsejteket és nitritet keresni.
Szükség esetén mikroszkópos vizsgálatot és bakteriológiai tenyésztést végezhetünk. A húgyúti fertőzés kórisméje mindig - lehetőleg két különböző mintából végzett - bakteriális tenyésztésen alapszik (Lásd: ebm00634) .
Vakbélgyulladásban időnként előfordul gennyvizelés, de a nitritek jelenléte mindig húgyúti fertőzésre utal.
Fontos vizsgálatok lehetnek akkor, ha a panaszoknagyon hirtelen léptek fel, vagy haenyhék, de a vakbélgyulladás nem kizárható.
A klinikai kép, és annak változása a legfontosabb tényező annak eldöntésében, hogy a beteget tovább kell-e küldeni, és milyen kezelésben részesüljön. A súlyos panaszokkal jelentkező gyermeket még akkor sem szabad hazabocsátani, ha laboreredményei nem mutatnak eltérést.
Ha a serum CRP és fehérvérsejtek eredménye normális, a fájdalom legalább 12 órája tart, de nem súlyos, a heveny vakbélgyulladás valószínűsége kicsi, ezért a gyermek állapotát a továbbiakban otthonában is ellenőrizhetjük.
Ha az egyik, vagy mindkét vizsgálat eredménye kóros, a gyermeket kórházba kell irányítani.
Ha a fájdalom rövid ideje áll csak fenn, még a normál laboreredmények sem zárják ki a vakbélgyulladást. Másrészt viszont nem valószínű, hogy a betegség előrehaladott állapotával állunk szemben, ezért néhány órás megfigyelés általában biztonságosnak tekinthető.
A vakbélgyulladás felismerésében nem segít a hónaljban és a végbélben mért hőmérséklet összehasonlítása.
Fájdalmas székrekedésben a fehérvérsejtszám megemelkedhet, de a serum CRP normális.
Indokolt meghatározásuk, ha a visszatérő hasi fájdalom mellett a gyermeknek
láza
hasmenése
növekedési elmaradása van.
Hét éves életkor alatt csak szigorú indikációval szabad elvégezni (Lásd: ebm00629) .
Indikációit ld. a cikkben (Lásd: ebm00629) .
[1]Hallan S, Asberg A. The accuracy of C-reactive protein in diagnosing acute appendicitis. Scand J Clin Lab Invest 1997;57:373-380
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-971078. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software