Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Mivel a szájnyálkahártya megújulási rátája gyors, a daganatellenes szerek gyakran átmeneti szájüregi szövődményeket okozhatnak, például
stomatitist
fekélyeket
gingivitist
átmeneti szájszárazságot.
A fekélyek másodlagosan fertőződhetnek is (például Candida albicans-sal vagy herpes simplex-szel).
Egyes leukémiában szenvedő betegeknél előfordulhat, hogy az egészséges fogak is fájdalmassá válnak.
A daganatellenes szerek tartós hatást fejtenek ki a fogakra, például
fokozódik a fogszuvasodás
a gyermekeknél a fogak enyhe fejlődési rendellenessége jön létre.
A fogsorívek és/vagy a fogak besugárzása zavart okozhat a fogfejlődésében és temporomandibularis izületi (TMJ) rendellenességek alakulhatnak ki.
Felnőttek esetében az állkapocs és/vagy a nyálmirigyek besugárzásának hatására csökkenhet a nyáltermelődés. A csökkent nyálelválasztás vagy xerostomia
fogszuvasodáshoz
gingivitishez
műfogsor viselési nehézségekhez vezethet.
A daganatos megbetegedés kórisméje után a beteg minél hamarabb keresse fel a fogorvost. Fogbetegség azonnali kezelést igényel, ha a betegnél a fogsorív és/vagy nyálmirigyek besugárzását tervezik. Ezeknél a betegeknél fennáll annak a kockázata, hogy az osteoradionecrosis miatt egész életükben fogvesztésben fognak szenvedni. A kezelési tervet a fogászati klinikán kell kialakítani.
A hagyományos fogászati kezelésre bármelyik fogászati klinikát vagy magánrendelést felkeresheti a beteg.
A rákos betegek részére nagyon fontos a rendszeres, 3–6 havonkénti ellenőrzés és a fluorid prophylaxis. A rákos gyermekek a szokásos módon szedhetik a fluorid tablettát.
A daganatos betegségek kezelése során fontos, hogy megakadályozzuk a plakkok képződését. Amennyiben a gyermeknek állandó fogszabályzó készüléket helyeztek fel, ezt a kezelés megkezdése előtt el kell távolítani. A fogszabályzást később majd újra lehet kezdeni, amikor a beteg remissióba kerül és a daganat kezelés kevésbé intenzíven történik. A műfogsort igénylő betegeknél a kezelést csak akkorra lehet tervezni, amikor a beteg remissióba kerül.
Periodontitis, gyökércsatorna kezelés, foghúzás és szájüregi operáció esetén gyakran prophilacticus antobioticus kezelést javasolnak. A vérképet is ellenőrizni kell, ha a fogászati beavatkozás a keringést is érinti. A tejfogaknál a pulpamegnyitást és a gyökércsatorna kezelést a rossz prognosis miatt nem tanácsolják. Nagyon fontos, hogy a szájsebész és az orvos között megfelelő együttműködés alakuljon ki.
A szájüregben létrejött átmeneti, acut szövődményeket kezelhetjük például étkezéskor adott nyálkahártya anaestheticumokkal. A csökkent nyáltermelődés kezelésére műnyálat, xylitolt, rágógumi gélt vagy pasztillát használhatunk (Lásd: ebm00146) .