Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A basalsejt-carcinomára (BCC) gyanús elváltozást szélesen az ép szövetben távolítsuk el, és küldjük el szövettani feldolgozásra.
Amennyiben az orrnyílás közelében basalsejt-carcinomát (laphámsejtes carcinoma lehetősége) vagy melanomára igen gyanus elváltozást észlelünk, küldjük a beteget fül-orr-gégészhez vagy plasztikai sebészhez, de első ellátóként ne vegyünk mintát belőle.
Az orr leggyakoribb külső daganata
Kiemelkedő színtelen elváltozásként jelenik meg .
Eltávolítása indokolt, amennyiben
gyorsan növekszik,
kifekélyesedett vagy vérzik.
Újszülötteken és kisdedeken viszonylag gyakori.
Veleszületett, az élet első néhány hónapjában gyorsan növekvő kékes elődomborodó elváltozás formájában jelenik meg.
A későbbiekben növekedése leáll, színe elhalványul, magától megkisebbedik és néha teljesen el is tűnik.
Kezelés
Az első életévekben csak ellenőrizzük, ne csináljunk vele semmit.
Laser-sebészet.
A rosszindulatú daganatok incidenciája nő.?
A megelőzés és a kórisme korai felállítása kiemelkedő jelentőségű; ugyancsak rendkívül fontos, hogy a beteg saját maga is rendszeresen megvizsgálja a saját bőrét.
Az elsődleges ellátás általában sebészi.
Az orr külső részén ez a leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat.
Először egy kicsi, gyöngyházszínű csomó jelenik meg az orron. Később a középső része kifekélyesedik, majd hegesen besüpped. Emiatt az elváltozás felhányt szélű lesz. Bár az elváltozás mérete változatlannak tűnik, az alatta levő szövetek folyamatosan pusztulnak.
A daganat mindig lokalizált, azonban az esetek 20–30 %-ában többszörös BCC-t észlelünk az arcon és a fejen.
Kezelés
A kicsi, BCC-re gyanús elváltozást széles határral távolítsuk el. Cryotherapia is szóba jöhet, különösen akkor, ha a szemhéjak területe érintett.
Amennyiben a kórisme nem egyértelmű, vagy nagy az elváltozás, mintát vehetünk a daganat széli részéből.
Amennyiben a BCC kórisméje bebizonyosodott, küldjük el a beteget szakorvoshoz, mivel szükség lehet a kimetszés helyének kozmetikai helyreállítására.
A beteg állapotát ellenőrizzük.
Amennyiben a BCC-re gyanús elváltozást nem szükséges eltávolítani, például idős kor vagy igen rossz állapot miatt, a (vakarás következtében) vérző daganatot lokálisan ezüst-nitráttal vagy fagyasztással kezelhetjük.
Az orr porcos részén levő BCC-kat szakorvos lássa el, mivel a daganat kiterjedt porcdestructiót okozhat.
A BCC-nél ritkábban találkozunk vele az orr külső részén. Leggyakrabban az orrszárnyak közelében fordul elő. Leggyakrabban az orrszárnyak közelében fordul elő.
Kezdetben egy kis csomószerű dudor jelenik meg a bőrön. Karfiolszerű elváltozásként is megjelenhet. A centralis, a későbbiekben is fennmaradó kifekélyesedő kráter később jelenik meg.
A növekedés sebességét, a szövetkárosító hatást és az áttétképzést tekintve a BCC-nél agresszívebb daganatfajta.
Ennek megfelelően minden, az orrnyílás közelében elhelyezkedő daganatot szakintézményben kell eltávolítani.
Amennyiben az eltávolított elváltozás szövettani vizsgálattal SCC-nek bizonyul, a beteget fül-orr-gégész szakorvoshoz kell utalni még akkor is, ha a daganatot teljes egészében kimetszették.
Amennyiben a kép alapján alapos a melanoma gyanúja, mindenképp küldjük a beteget szakellátó intézménybe.Amennyiben az eltávolított elváltozás szövettani vizsgálattal melanomának bizonyul, feltétlenül szakorvoshoz kell irányítani a beteget. Kövessük nyomon, hogy a beteg időben eljut-e a megfelelő intézménybe és azonnal kap-e kezelést.