Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A másodlagos anaemiák kizárása
A vashiányos anaemia kialakulásának valószínűsíthető mechanizmusát tisztázni kell a kezelés előtt
Az esetek többségében a microcytaer anaemia (MCV< 80 fl) oka vashiány. Egyrészt azonban az esetek kb. 10-ában az anaemia másodlagos, másrészt a vashiányos esetek kb. 30%-ában az MCV > 80 fl (az illető populációtól függően).
Amennyiben microcytaer anaemia áll fenn (MCV < 80 fl), és másodlagos anaemia kizárható, vashiányos anaemia a valószínű diagnózis. Nem valószínű másodlagos vérszegénység fennállása, ha nincs lényeges krónikus betegség, és az anamnézis, a klinikai státusz, a vörösvérsejt süllyedés,a CRPvagy leukocytosis nem utal krónikus betegségre. Ha a vashiány oka biztosra vehető, vagy a helyzet egyértelmű, vaskezelés kezdhető. Néhány etnikai csoportban, és különösen érintett családokbana microcytaer anaemia fő oka thalassaemia lehet.
Amennyiben a helyzet nem teljesen világos, az anaemia okát laboratóriumi vizsgálatokkal derítik ki. A vashiányos anaemia okát tisztázni kell.
A gyakorlatban olykor lehetetlen kideríteni a vashiányos anaemia okát. Ekkor adekvát vaskezelést kezdenek, és meggyőződnek a jó és tartós válaszról.
Jó diagnosztikus alternatíva lehet empirikus vaspótlást kezdeni.
Amennyiben nincs egyértelmű oka (gyors növekedés, terhesség, nőgyógyászati vérzés, gastrointestinalis vérzés) - a vashiány diagnózisa a szérum ferritin szint meghatározásán alapul: ha az S/P-ferritin < 30 µg/l, ez vashiány jele.
A krónikus megbetegedésekhez táruló vashiányt a szérum solubilis transzferrin receptor assay (TfR) segítségével határozzák meg. Ha a TfR >2.3 mg/l, ez vashiány határozott jele. Nem minden helyzetben megbízható a vizsgálat, pl. terhességben, akut vérzésben, haemolysisnél, sarlósejtes anaemiánál,éspolycythaemia esetén.
A biokémiai vizsgálatok tökéletesedése során a csontvelő vizsgálat elvesztette központi szerepét. Bizonytalan esetekben azonban, amennyiben akut haematológiai betegség gyanuja felmerül,a csontvelő vizsgálatamég továbbra is indikált.
A vashiányos anaemia csak egy tünet. Tisztázni kell a pathológiai hátteret
Fogamzóképes nőkön a legvalószínűbb az excesszív menstruációs vérzés.Ha nincs ilyen, jelentős vérvesztésre utaló adat, gastrointestinális vérzést kell keresni két vagy három Weber vizsgálattal (l. alább).
Vérzés,különösen gastrointestinalis vérzés (gyomorfekély, intestinális tumor, és aranyér) gyakori (Lásd: ebm00180) . Amennyiben a vashiányt a menstruációs vérzés nem magyarázza, a gastrointestinális okokat kell alaposan megvizsgálni.A vizsgálatok sorrendjét eldönti a beteg életkora, anamnézise és az aktuális tünetek.
Székletből vérkimutatást korábban az (emberi) haemoglobin vizsgálatára alkalmas tesztekkel (pl. Hemolex ®)®) and guaiac-based tests (e.g. Fecatwin Sensitivevagy a guajacol-alapú teszttel (pl. Fecatwin Sensitive ®) végeztek.). These are Ezeket ma egyetlen teszttel (pl. Actim®) helyettesítik being replaced by a single test (e.g. Actimaz emberi haemoglobin kimutatására, székletből.(Hazánkban: Weber vizsgálat, illetve haemoccult teszt).
Tanácsos minden 50. év feletti beteg colon vizsgálata (sigmoidoscopia, (Lásd: ebm00189) colonoscopia vagy kettős kontrasztos báriumos irrigoscopia). Gastroscopia legyen az első vizsgálat melaena (Lásd: ebm00180) vagy gyomorfekélynek megfelelő panaszok esetén. A pozitív széklet eredmény a gastrointestinális kivizsgálásnak nem előfeltétele, mert a negatív lelet nem zárja ki gastrointestinális tumor lehetőségét, mely a vashiányos anaemia oka lehet.
Fiatalabbak vizsgálatát kezdjük gastroscopiával, különösen gyomorpanaszok esetén. Ha a panaszok a gastrointestinális szakasz distalis részén jelentkeznek, vagy a gyomortükrözés nem ad magyarázatot az anaemia okára, meg kell vizsgálni a vastagbelet (legalább sigmoidoscopiával).
A táplálkozási okokés a malabsorbcióritkább oki tényezők.
A coeliakiát (Lásd: ebm00192) gastroscopiával diagnosztizálják.
A leglényegesebb a nagymennyiségű vas- (vér-) vesztés megelőzése, és a kielégítő diétás vasbevitel biztosítása.
A vaspótlás szájon át történik. Napi 2–4×100–200 mg a megfelelő adag.
A közepes–súlyos vashiányos anaemiában a reticulocyta válasz a vasterápia megkezdése után 5–10 nappal jelentkezik.
A hemoglobin és az MCV értékek normalizálódása 2–4 hónap után várható.
A vaspótlást a megfelelő válasz után még 2–3 hónapig kell folytatni, hogy a vasraktárak feltelődjenek.
Ha a vaskezelésre nincs normális válasz, szakorvoshoz kell fordulni.
Hivatkozások: 1