Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Állítsunk fel világos előzetes diagnosist és tegyük fel a megfelelő kérdést
Informáljuk megfelelően a patológust (a betegség fennállása, az elváltozás elhelyezkedése, a biopsia helye)
Biztosítsuk, hogy a biopsia technikailag jó minőségű legyen.
Megfelelő területről vegyük a mintát.
A típusos seborrheás verruca és a faggyú-masszával kitöltött atheroma kivételével minden daganatot küldjünk szövettani vizsgálatra. Ha a bőrelváltozás benignus volta nem egyértelmű, inkább biopsia javasolt, mint az állapot megfigyelése.
Gyermekeknél a rosszindulatú daganat extrém ritkaság. Ha ismeretlen daganatot észlelünk gyermeken, utaljuk specializált osztályra.
A hólyagos bőrbetegségek elkülönítő kórisméje; immunhisztokémiai vizsgálatra is szükség van (IF – immunfluoreszcenciás vizsgálat). Az ilyen esetekben a formalinos fixálás tilos, inkább küldjük be a beteget specializált rendelésre.
Daganatot utánzó beszűrődések
Egyes genodermatosisok (pl ichthyosis), egyes ritka betegséek, melyeket szakorvonak kell kezelnie.
Psoriasis (a szövettan nagyon gyakran nem jellemző)
Lichen planus (a szövettani lelet diagnosztikus értékű)
Lupus erythematosus (általában a napnak kitett ép bőrterületről is szükség van IF vizsgálatra)
Granulomatosus betegségek (granuloma annulare, necrobiosis lipoidica, sarcoidosis, lupus vulgaris)
Szokványos bőrbiopsziát végzünk (15-ös) szikével úgy, hogy a bőr teljes vastagsága – beleértve a subcutan zsírszövetet is – belekerüljön a mintába. Úgy válasszuk meg a biopsia helyét, hogy az alatta fekvő struktúrák ne tegyék lehetetlenné a megfelelő mélységű metszést. A bőrredők irányában metsszünk, hogy a hegképződés minimális legyen. A javasolt méret: 0,5 × 1,5 cm. A vastagság a testtájtól függ.
Homogén plakkszerű elváltozás esetén 3–4 mm-es punch kényelmesebb lehet. A bőralatti zsírszövetig hatoljunk le. A seb általában nem igényel varratot. A sebet hydrophil kolloid kötéssel fedjük (pl. Duoderm® vagy Comfeel®), amivel gyorsíthatjuk a gyógyulást. Addig hagyjuk fenn a kötést, míg a seb be nem gyógyul..
Ne nyomjuk össze és vongáljuk a mintát. Használjunk kis sebészi csipeszt, horgot vagy tűt.
A biopsiát friss, de már teljesen kifejlődött elváltozásból vegyük (a friss elváltozásból történő vizsgálat különösen hólyagos betegségeknél fontos).
Ha az egész elváltozást nem tudjuk kivennni, a mintát az elváltozás külső részéből vegyük úgy, hogy a metszés hossztengelye az elváltozás közepe felé mutasson. Adjuk meg a patológusnak az elváltozás elhelyezkedését és a biopsia helyét.
Kis hólyagot úgy vegyünk ki, hogy a hólyag sérülés nélkül kerüljön bele a mintába (ne kísérletezzünk punch-eszközzel, mert a hólyagfedél leválhat és a kórismézés lehetetlenné válik.
A kis daganatokat próbáljuk meg in toto kimetszeni.
Ha a szövettani lelet és a klinikai megjelenés ellentmond egymásnak, vegyünk új biopsiát vagy küldjük a beteget bőrgyógyászhoz. A szövettani lelet nem a végső igazság; a diagnosisért és a kezelésért magunkra kell vállalnunk a felelősséget.