Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Az atopiás dermatitis gyermekkorban: klinikai kép és kórismézés (Lásd: ebm00646) .
A következő ételek kiválthatják a tüneteket az atopiás gyermekek 80 százalékában, ezért kerülendők:
citrusfélék akár friss, akár gyümölcslé formájában
csokoládé, kakaó
friss eper.
Az egyéb diétás megszorításokat alapozzukallergia tesztelés eredményére. Figyelembe kell venni, hogy a gyermekek ételallergiája általában megszűnik a korral. Gyermeknek ezért ne írjunk elő életre szóló tiltásokat.
A házipor csökkentésére csak akkor van szükség, ha a gyermeknek léguti tünetei is vannak, illetve ha RAST, prick-teszt, vagy rátevéses próba igazolta a poratka allergiát. A pormentes ágynemű hasznos lehet.
Az állati hámladék (korpa) súlyosbíthatja az atopiás dermatitist. Ilyen esetekben a RAST és a prick teszt pozitív szokott lenni. Nem szabad megszabadulni a kedvenc háziállatoktól "csak a biztonság kedvéért", mert ez más gondokat okozhat.
Corticosteroid krémek és kenőcsök jelentik az első vonalát a kezelésnek.
A bőrpuhítókat váltsuk, ha a készítmény kezdi irritálni a bőrt.A bőrpuhító készítmények nem szüntetik meg a gyulladást, de gátolják a kiszáradását. (Ugyanakkor bizonyított tény, hogy ha a bőr víztartalma magasabb, kevésbé hajlamos gyulladásra – a fordító megjegyzése).
Az óvatos tisztálkodás, például gyors langyos zuhany hetente 2–7 alkalommal nem ártalmas.Szappan és folyékony szappan ajánlott, ha a dermatitis másodlagosan fertőződik és pörkkel fedett.
Az izzadás fokozhatja a viszketést.
1% hydrocortison krém 1–3 hétig egy kúrában.
A hydrocortison kúrák között legalább 10 napigbőrpuhító krém.
Zuhanyozás vagy fürdés naponta.
Enyhe corticosteroid krém 1–3 hétig egy kúrában vagy
Közepes hatáserősségűcorticosteroid krém 1–2 hétig egy kúrában.
Bőrpuhító krém legalább 10 napig a corticosteroid kúrák között.
Ha a corticosteroidok nem hoznak eredményt, pimecrolimus (Elidel) vagy tacrolimus (Protopic 0,03%) krém megpróbálható. Mindkettő tartósan használható megszakításokkal. (A legtöbb terápiás kudarc az elégtelen bőrápolás következménye, ezért először ennek az áttekintése a legfontosabb feladat a szerek váltogatása előtt - a fordító megjegyzése).
A pimecrolimus a mérsékelt, a tacrolimus a mérsékelt és súlyos atopiás dermatitisre van törzskönyvezve.
A krémet kezdetben naponta kétszer alkalmazzuk két héten át, amit utána napi egy alkalomra csökkentünk, amíg a tünetek meg nem szűnnek.
A kezelés alatt a nap-expositiot a minimálisra kell csökkenteni, egyrészt az erős napsütés kerülésével, másrészt fényvédők használatával és megfelelően védő ruházat viselésével.
A kezelést bőrgyógyász szakorvosnak, vagy legalábbis olyan orvosnak kell kezdeményeznie, akinek komoly gyakorlata van az atopiás dermatitis kezelésében és az immunmoduláló kezelések alkalmazásában.
Enyhevagy Közepes hatáserősségű corticosteroid krém 1–3 héten át egy kúrában.
Erős hatásúcorticosteroidot csak bőrgyógyász szakorvos útmutatása szerint alkalmazzunk.
A hajas fejbőr jobban tolerálja a localis steroidokat, mint a többi testtáj bőre.
Ha a hagyományos kezelésekkel nem érünk el eredményt, pimecrolimus (Elidel) vagy tacrolimus (Protopic 0,03%) használható megszakításokkal, amíg a tünetek meg nem szűnnek.
Fénykezelés használható kiterjedt dermatitis esetén, vagy ha a szokványos kezelésekre gyenge választ tapasztalunk. Csecsemők is kezelhetők. Szelektív ultraibolya phototherapia( SUP) bármely korban alkalmazható. Egyes esetekben az UVA-sugárzó szoláriumok is javíthatják a kórképet. Az UVB-t leginkább serdülőkortól adjuk.
Nincs bizonyíték arra, hogy az antihisztaminok a szedatív hatásukon túlmenően is csökkentenék a viszketést.
Nincs bizonyíték a gamma-linolénsav, a vitaminok és nyomelemek hatékonyságára, ezért ne javasoljuk, mint "therapiát"gyermekeknek.
[1]Klein P A, Clark R A. An evidence-based review of the efficacy of antihistamines in relieving pruritus in atopic dermatitis. Archives of Dermatology 1999, 135(12), 1522-1525.
[2]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-20000126. In: The Cochrane Library, Issue 1, 2002. Oxford: Update Software