Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Rendszeres szoptatás az első napokbannagyon fontos a későbbi sikeres szoptatás tekintetében: gyakori szoptatás elősegíti a tejtermelést.
Az anyukák általában fokozott aggodalommal figyelik gyermekük táplálékfelvételét az eslő napokban. Egészséges kisbabák "folyadéktöbblettel" jönnek a világra és testsúlyvesztés a kezdeti napokban elég gyakori. Az újszülötteknek kis mennyiségű táplálékra van szükségük: elég kizárólag amit édesanyjuktól kapnak.
Üvegből történő szoptatás az első napokban nagyon könnyen feltölti a csecsemő hasát, csökkentve ezzel a szopási kényszert, s ennekkövetkeztében elmarad annak tejtermelést stimuláló hatása.
Nem kielégítő tejtermelés a későbbiekben elősegíthető a szoptatás gyakoriságának fokozásával.
Szoptatási tanácsadás bármely rutin egészségügyi program részét kell, hogy képezze.
A szoptatásra többféle testhelyzet kínálkozik. Fontos, hogy az édesanya nyugodtan és kényelmesen helyezkedjen el és a baba az emlőt meg tudja ragadni. Kezdettől fogva szükséges, hogy a szoptatás mind ülő mind pedig fekvő helyzetben történjék, ezáltal is segitve az emlők egyenletes kiürítését.
Ahhoz, hogy a gyermek az emlőt kellőképpen meg tudja ragadni, az édesanyának közel kell őt tartania (csecsemő hasa simuljon az anyuka teséhez )
A baba erősen ragadja meg az emlőt, miközben a bimbó majdnem teljesen a szájában van.
A nyelés mind látható, mind hallható.
Abban az esetben, ha a gyermek majdnem folyamatosan enni látszik, a tartási póz ellenőrzése szükséges. A nem kielégítő tartás elégtelenül stimulálja az emlők tejtermelését, minek következtében a szopott tej mennyisége kevés marad.
Különösképpen az első két hétben kerülendő a cumi és cumisüveg használata.
A gyermek könnyedén megszereti a cumisüveget, melyből sokkal könnyebb szopnia mint az emlőből.
A szopás módja változhat és az emlőből való szopás készsége könnyedén elégtelenné válik.
Ezen "versenytársak" használata főként ama édesanyák számára ellenjavalt, akik emlőbimbója kicsi vagy invertált.
Ha a csecsemő már kielégítően szopik és a tej mennyisége is stabilizálódott, a cumi használata megengedett, amennyiben szükségesnek látjuk.
A helyes szoptatási testhelyzet megtanulása rendkívül fontos. Sokféle testhelyzetet érdemes kipróbálni ; néha az ún "kar alatti szoptatás" segít.
Az emlőbimbók mind az ujjak érintésével, mind kézi emlőpumpával ingerelhetők. Az emlővédő hasznos az édesanyák egy része számára.
Egy kevés tej pumpálható az újszülött szájába, így a baba nem lesz olyan könnyen elégedetlen. Az újszülöttet szorosan a mellhez tartva a bőrkontaktus segíthet megismerkedni a mellel és bátorítja a babát, hogy megragadja az emlőt.
Az emlőbimbók lehorzsolódása főleg a kezdeti szakaszban fájdalmassá teszi a szoptatást.
Ennek egyik oka lehet a túl hosszadalmas szoptatás. Néhány újszülött csupán a kellemes érzés miatt tovább szopik, elkerülendő abban az esetben, ha az emlők nem tolerálják. 15 - 20 perces szoptatási időszakok elegendő táplálékot nyújtanak és a szoptatás megállítható a kisujj emlő és a felső iny közé helyezésével.
A szülést követő 1-3 napban az emlők gyakran belövelltté vállnak a tejtermelés megindulása következtében.
Gyakori szoptatás az első 24 órában illetve a helyes szoptatótartás elsajátítása segít megelőzni a belövelltség kialakulását.
A terápia lényege, hogy az emlőket vagy szoptatással vagy pumpával gyakorta ki kell üríteni. 5-10ml eltávolítása már enyhíti a feszülésérzést, és az újszülött is könnyebben tudja megragadni az emlőt.
Nedves hűvös géz segíthet csökkenti a feszülést.
Az emlőket kézzel pumpáljuk
Későbbiekben a belövelltség oka lehet a csecsemő nem kielégítő szopása, rendszertelen szoptatás, stressz, szoros ruházat vagy bőséges laktáció.
Meleg zuhany vagy meleg borogatás segíthet kiváltani az oxitocin reflexet. Hasonló eredményt érhetünk el az emlő masszírozásával is.
Szoptassunk olyan gyakran, amilyen gyakran a baba kívánja.
Amennyiben az újszülött nem képes szopni, az emlőket kézzel vagy pumpával kell kiüríteni. Már egy kevés tej kipumpálása segíthet a helyzeten, mert a csecsemő ezáltal meg tudja ragadni az emlőt és szopni tud.
Lásd ebm00542 .
Az anyatejjel táplált babák egy részében még az újszülöttkori időszak után is kell sárgasággal számolnunk.
Az újszülött ilyenkor éber, és állapota jó.
A sárgaságot az anyatej és a bilirubin kiválasztása közötti kompetíció okozza.
Az anyatejes sárgaság nem veszélyes és nem indokolja a szoptatás felfüggesztését.
Fertőzések és más általános újszülöttkori betegségek melyeket ki kell zárni (legalább középsugár vizelet, CRP).
Az emlő visszautasítása: okok és javasolt gyógymódok:
Beteg csecsemő. Ha a baba nem képes szopni, az édesanyának pumpálással kell lefejnie tejét.
Orrdugulás -> Csepegtessünk fiziológiás sóoldatot az orrlyukakba.
Érzékeny száj -> Ellenőrizzük a szájat és kezeljünk mindenféle candidiasist. Fogzás hasonlóképpen okozhat hasonló tüneteket;, mely esetben lefejt tej etetésével kell probálkozni.
Használjunk cumit vagy tejesüveget.
A baba nem tud szabadon szopni, mert például az édesanya a baba fejét hátulról irányítja, a szoptatótartás nem megfelelő vagy a szoptási idő kevés -> tanácsadás szükséges.
Nem kielégítő tejtermelés -> A szoptatás gyakorisága növelendő.
Hogy érzi magát az édesanya ? -> Kérdezzük őt a pihenési, evési és ivási szokásairól.
Túlságosan bőséges laktáció
A túlságosan gyakori, de elégtelen szopás eredménye, hogy a tej felszaporodik az emlőkben -> Szoptatás előtt célszerű pumpálással az emlőt egy kissé kiüríteni és a rendes szoptatási póz megtanulása javasolt.
Javasoljuk az édesanyának, hogy felesleges tejét adományozza más csecsemőnek. Adjuk meg neki a legközelebbi gyüjtőhely címét.
A tejtermelés fokozatos megszüntetése: csak az egyik emlőt adjuk az újszülöttnek és a másik emlőből hozzávetőlegesen 20 ml-rel kevesebb tejet pumpáljunk, mint a megelőző napon.
A 6 hónapon át kizárólag anyetejjel tápált kisdedek növekedése normális és gasztrointesztinális megbetegedések morbiditása is kevesebb. Az édesanyák, akik íly módon táplálják gyermeküket, elhúzódó laktációs amenorrhoeaval számolhatnak.
[1]Sikorski J, Renfrew MJ, Pindoria S, Wade A. Support for breastfeeding mothers. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD001141. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently
[2]Kramer MS, Kakuma R. Optimal duration of exclusive breastfeeding. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD003517. In: The Cochrane Library, Issue 1, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently