Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Az arthritis diagnózisa klinikai: duzzanat, mozgáskorlátozottság
melegséggel,
mozgásra jelentkező fájdalom
vagy érzékenység.
A reggeli merevség arthritisre jellemző, míg a mozgásra jelentkező fájdalom gyakoribb nem gyulladásos izületi betegségekben.
Amennyiben az anamnézis arthritisre utal, de ennek klinikai jele nincs, a gyermeket a panaszok kiújulásakor ismételten meg kell vizsgálni.
Az alábbi ízületi vizsgálatok 10 percnél rövidebb idő alatt elvégezhetőek:
Figyeljük meg a testtartást a gyermek járása ill. futása alkalmával. Ha a kisgyermek sántikál, ez fontos adat a fájdalom, vagy a merevség vonatkozásában. A szülők ezirányú megfigyelése általában korrekt, még akkor is, ha a gyermek a vizsgálat során éppen nem sántít.
Nézzük meg, hogy duzzadtak-e az ízületek.
Kézháttal tapintsuk meg, milyen a térd vagy a könyök fölötti bőr hőmérséklete vegyük észre a hőmérséklet különbséget. Ezeknek az ízületeknek az aszimmetrikus arthritise majdnem mindig hőmérséklet különbséget okoz.
Vizsgáljuk meg az ízületek mobilitását.Amikor a mozgásterjedelem egyébként normális, figyeljünk a végpontoknál jelentkező fájdalomra (az izmok védekezésére) ha az ízület mozgás-terjedelme normális.
A bokát mozgassuk különböző irányokba, és vegyük észre az aszimmetriát.
A térdet hajlítsuk be.
Normális esetben a sarkak nehézség nélkül a fenékhez érnek.
Fekvő helyzetben a gyermek térdét nyújtsuk ki maximálisan.
Vegyük észre az aszimmetriát.
A gyermek maradjon 90 fokosra behajlított csípővel és térddel fekvő helyzetben. A térdeket összefogva mozgassuk a lábakat kifelé.
Majdnem minden csípőbetegség hat a berotációra.
Vizsgáljuk meg a csuklók maximális extenzióját és figyeljük meg, van-e aszimmetria.
Vizsgáljuk meg, mennyi a csukló maximális extenziója
A terjedelem 80 fok kell legyen, szimmetrikusan.
Hajlítsuk be külön-külön az ujjakat a PIP és DIP ízületeknél úgy, hogy az MCP ízület egyenesen maradjon. Arra is megkérhetjük a gyermeket, hogy maximálisan hajlítson be 4 ujjat: először a distális palmáris redőt érintsék az ujjhegyek, majd a tenyeret olyan proximálisan érintse meg, amennyire csak lehetséges (előbbi helyzetben az MCP ízületek egyenesek, utóbbinál hajlított helyzetben vannak). Az előbbi vizsgálat általában elegendő.
Normális esetben az ujjak a tenyeret könnyedén elérik.
A jelentős flexió beszűkülést könnyű észlelni, még ha nincs is látható duzzanat.
Figyeljünk a térd hydropsára. Lapos tenyérrel ballotáljuk a suprapatelláris folyadékot, mutató- és hüvelykujjunkkal pedig figyeljük meg, van-e folyadék elődomborodás a patella két oldalán.
A sacroiliacalis izületfájdalmát a medenceöv kétoldali erősebb megnyomásával lehet kiváltani. A sacroiliacalis régióból a fájdalom a tomporok felé sugárzik.
Az MTP és MCP ízületek fájdalmakéz vagy láb oldalirányú megnyomásával provokálható.
Nézzük meg a nyaki gerinc rotációját (normális esetben 90 fok)és az extenziót. Nézzük meg, van-e fájdalom okozta mozgás- korlátozottság
és aszimmetria. (Lásd: ebm00651) A labor vizsgálatokat lásd