Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Szorosan figyeljük meg az agycontusiós sérült tudati szintjét.
Amint lehet, minden eszméletlen sérültnél végezzünk CT vizsgálatot.
Még a szállítás előtt ismerjünk fel minden járulékos sérülést, így a nyaki gerinc sérülését és az azonnali ellátást igénylő vérzést okozó sérüléseket.
Az agycontusio diagnózisa klinikai, radiológiai és neurofiziológiai. A sérülés mértéke összefügg a tudati szinttel, és az eszméletvesztés időtartamával. A prognózis szempontjából a sérült életkora jelentős faktor.
Az agycontusio gyakran az egyetlen sérülés; 10%-ában viszont többszörös sérülés áll fenn.
Fontos azonnal kizárni a nyaki gerinc sérülését. A röntgen elkészültéig a sérültet úgy kezelni, mintha nyaki gerinc sérülése lenne.
A sérült megfigyelése során központi kérdés a tudati szint meghatározása (Lásd: ebm00751) és az alap neurológiai vizsgálatok elvégzése.
A CT vizsgálat a contusio helyét, az esetleges nagyobb vérgyülemet, és az agykamrák állapotát, valamint a nyomásemelkedést mutatja. Eszméletlen sérült CT vizsgálatát azonnal el kell végezni.
Az eszméletlen sérült elsődleges kezelésére az intenzív osztályon kerül sor.
Agycontusióban az intracranialis nyomás mérése, a fokozott nyomás megelőzése vagy kezelése speciális eljárás.
A terápia alapja a kontrollált hyperventilatio. Ha a sérült intubált, a hyperventilatio már a szállítás alatt elkezdhető.
A nyomás rövid ideig manitollal és furosemiddel uralható. A corticosteroidoknak valószínűleg nincs jótékony hatásuk, bár e kezelési mód elméletileg jogos.
Az ismételt CT vizsgálat további információt nyújt a késői haematomákról, és akkor, ha a súlyos contusio resectiója felmerül.
A fokozott intracranialis nyomás acut időszaka rendszerint 4–5 napig tart. Ezt követően a tracheostomiás eszméletlen sérült normális osztályon kezelhető tovább.
Az alapgondozás további 3–4 hete alatt döntenek a prognózisról és a további kezelésről.
Az enyhe contusio nem akadályozza meg a normális gyógyulást, és a visszatérést a munkába.
Ha az eszméletlenség hosszú ideig tart, a kognitív változások, és különösen a személyiség változásai rehabilitációs programot, és speciális gondozással kísért további odafigyelést tesznek szükségessé.
A neurológiai kiesési tünetek kórjóslata alapvetően jó, de a fizioterápiát folytatni kell.
Az első évben az epilepsia incidenciája 5% alatt van, intracerebralis haematomák azonban ezt az arányt akár 30%-ra is emelik. 10 évvel később a sérültek fele rohammentes.
Nincs elegendő bizonyíték az excitátoros aminosavakat gátló gyógyszerek traumás agysérülésre kifejtett hatására, de több vizsgálat is folyamatban van ezzel kapcsolatban.
[1]Schierhout G, Roberts I. Hyperventilation therapy for acute traumatic brain injury. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD000566. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently.
[2]Geraci E, Geraci T. A look at recent hyperventilation studies: outcomes and recommendations for early use in the head-injured patient. J Neuroscience Nursing 1996;28:222-4
[3]The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (University of York), Database no.: DARE-965420. In: The Cochrane Library, Issue 4, 1999. Oxford: Update Software
[4]Anderson P, Roberts I. Corticosteroids for acute traumatic brain injury. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD000196. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently.