Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
A nyugtalan láb-syndroma olyan betegség, amelyben a betegnek éjszakánként kellemetlen közérzete támad, mely csak a láb mozgatására enyhül. A kórállapot vészes alvászavarhoz vezethet.
A dopamin-gátló hatású szerek akathisiát okozhatnak (Lásd: ebm00748) .
Az izomgörcsök főként az alsó végtagra kiterjedő fájdalmas, elhúzódó izomösszehúzódások.
Terhesség, magas életkor, a tárolt vas hiánya, uraemia és ismeretlen eredetű panaszok családi halmozódása állhat a nyugtalan láb syndroma hátterében.
Az akathisia általában azonnal vagy néhány nappal a kiváltó gyógyszer szedését követően lép fel.
Az elektroliteltérések (főként a hyponatraemia), a folyadékhiány, a vízhajtók, a lászároedema és a denervatio mind izomgörcsre hajlamosítanak. A legtöbb betegben nincs semmilyen ismert hajlamosító tényező.
Az alsó végtag fizikális vizsgálata (oedema, visszértágulat, varicositas okozta ekcéma, artériák átjárhatósága, érzészavar).
Ha nyugtalan láb syndromára gyanakszunk, ellenőrzni kell a vérben a ferritinszintet. Az anaemia szempontjból még megfelelőnek számító, a normáltartomány alsó harmadában lévő érték esetén is jótékony lehet a vaspótlás. Szükség esetén ellenőrizni kell a serum kreatininszintet.
Izomgörcsök esetében ellenőrizni kell a serum natrium, kalium, vércukor, haemoglobin, haematocrit értékeket, a vörösvérsejtszámot és a kvalitatív vérképet.
Az alváshygiénét javító tanácsok és a vaspótlás nem mindig elegendőek a nyugtalan láb lecsendesítésére. Enyhe esetekben a hypnosis vagy egy alacsony dózisú benzodiazepin segíthet. Az erős, rövidhatású benzodiazepineket lehetőleg kerüljük. Legjobb eredményt az esténként alkalmazott kis dózisú dopaminerg szerekkel értek el (pramipexole 0,09-0,36 mg, ropinirole 0,25-1,5 mg vagy amantadin 100-300 mg)" . A hosszútávú kezelés mellékhatásait nem ismerjük. Súlyos esetekben esténként opioidot, például 50–100 mg tramadolt alkalmazzunk. "Fájdalmas esetekben használjunk gabapentint.
" Ha akathisia gyanúja merül fel, a gyógyszeradagot csökkenteni kell vagy át kell állni más szerre. Szükség esetén 3 x 20 mg propranololból, 3 x 1-2 mg biperidinből vagy kis dózisú benzodiazepinből álló rövid kúrát alkalmazhatunk. "
Elsősegély gyanánt az izom passzív nyújtásával oldhatjuk a görcsöt. Megelőzésképp az összes létező kiváltó okot el kell kerülni. Súlyos esetekben kinin-szulfát" és diazepam vagy meprobamat tartalmú kombinációt alkalmazhatunk; a kezelés első heteiben a beteget szorosan követni kell, hogy értékelni tudjuk a kezelés hatékonyságát és mellékhatásait. "
[1]Trenkwalder C, Stiasny K, Pollmacher T, Wetter T, Schwarz , Kohnen R, Kazenwadel J, Kruger HP, Ramm A, Kunzel M ym. L-dopa therapy of uremic and idiopathic restless legs syndrome: a double-blind, crossover study. Sleep 1995;18:681-8.
[2]von Scheele C. Levodopa in restless legs. Lancet 1986;2:426-7.
[3]Wagner ML, Walters AS, Coleman RG, Hening WA, Grasing K, Chokroverty S. Randomized, double-blind, placebo-controlled study of clonidine in restless legs syndrome. Sleep 1996;19:52-8.
[4]Ausserwinkler M, Schmid P. Erfolgreiche Behandlung des "restless legs" Syndroms bei chronischer Niereninsuffizienz mit Clonidin. Schweiz Med Wochenschr 1989;119:184-6.